FORUM MILICYJNE Strona Główna FORUM MILICYJNE
WWW.MILICJA.WAW.PL

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Dziwny mundur ORMO.
Autor Wiadomość
ajzeman 

Wysłany: 2012-03-21, 00:46   Dziwny mundur ORMO.

Witam! Jestem Jędrzej - nowy na forum ale chyba niektórzy już mnie znają z różnych inscenizacji II WŚ. Przechodzę do meritum. Natrafiłem na mundur polowy ORMO. Nie było by w tym nic dziwnego gdyby nie fakt, że ten mundur jest raczej wzorowany na polowym. Materiał cienki, trochę grubszy niż koszulowy, kolor dużo ciemniejszy niż powszechnie spotykane, 2 kieszenie na piersiach, 2 na rękawach, po rawej stronie gumowo-filcowa naszywka ORMO. Najdziwniejsze są pagony - całkiem przyszyte (fabrycznie) do ramion i mają małe naszywki ORMO. Do tego 2 brązowe guziczki z orłem. Kobita która mi sprzedawała miała jeszcze inne ormowskie mundury ale wyjściowe. Nie wiem czy to jakiś wymysł oddziału czy późna produkcja?

Zbych81 

Wysłany: 2012-03-21, 09:54   

Może to jakiś strój np. robotniczy dostosowywany dla ORMO z braku sortów?

Porucznik 

Wysłany: 2012-03-21, 10:48   

Jest to kurtka munduru polowego Formacji Zwartych ORMO.

zomol 
www.zomoza.kgb.pl

Wysłany: 2012-03-21, 11:51   

Porucznik napisał/a:
Formacji Zwartych ORMO.

O tym to mógłby powstać osobny temat, bo ja szczerze mówiac odrobine powatpiewam w istnienie czegoś takiego. Po 1968 roku zrezygnowano z używania ORMO w czasie działan zwartych. Było ORMO uzywane raczej jako "służba porzadkowa" na meczach piłkarskich, widac ich gdzies tam na fot. z działan po 31 sierpnia w Lubinie w 1982 roku, ale czy to można mówic o "formacji zwartej" :?: :?:

Chyba jedyne przypadki jakiegos "aktywnego" działania ORMO w czasie manifestacji to schyłek lat 80-tych, kiedy w Wartszawie używano "młodzieżowych bojówek" ORMO stworzonych przez Adama Hempla. Tutaj trochę więcej o tym .

Są tez materiały archiwalne z Nowej Huty, gdzie "cywile" rozpraszają krótkimi pałkami tłum, ale Ci co kojarzą "Walki uliczne" i "By(i)łem w ZOMO" wiedzą, że to ubrane po cywilnemu ZOMO.

Stefan Żeromski "Przedwiośnie"

Porucznik 

Wysłany: 2012-03-21, 12:08   

Może być to po prostu mundur ćwiczebny, tak jak moro milicyjne nie jest wyłącznie mundurem ZOMO.

ajzeman 

Wysłany: 2012-03-21, 12:38   

No tak tylko, że ćwiczebny mundur ORMO ma inny materiał. A tak samo dziwią mnie te małe naszywki na pagonach bo nigdzie takich nie spotkałem.

Porucznik 

Wysłany: 2012-03-21, 12:47   

To chyba zależy z jakiego okresu jest ten mundur. Ja mam właśnie identyczną kurtkę, wzorowaną chyba na amerykańskiej "sześćdziesiątcepiątce".

Porucznik 

Wysłany: 2012-03-21, 13:00   

zomol napisał/a:
Porucznik napisał/a:
Formacji Zwartych ORMO.

O tym to mógłby powstać osobny temat, bo ja szczerze mówiac odrobine powatpiewam w istnienie czegoś takiego.

Bożydar, kiedy wreszcie nauczysz się korzystać z przepastnych zasobów Hermesa ?

Zarządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 15 lipca 1987 roku

Statut Ochotniczej Rezerwy Milicji Obywatelskiej

§ 18

Nie chce mi się tego przepisywać więc poszukaj sam.

zomol 
www.zomoza.kgb.pl

Wysłany: 2012-03-21, 13:58   

Porucznik napisał/a:

Bożydar, kiedy wreszcie nauczysz się korzystać z przepastnych zasobów Hermesa ?

Zarządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 15 lipca 1987 roku

Statut Ochotniczej Rezerwy Milicji Obywatelskiej

§ 18

Nie chce mi się tego przepisywać więc poszukaj sam.

Ano, to sie bije w pierś, przyznam sie, ze pod tym kątem archiwum Hermesa nie przejrzałem, a info o oddziałach zwartych ORMO znalałem jakiś czas temu w Wikipedii.

A o tych "młodzieżowych bojówkach" warto by podyskutowac. Temat dla mnie nie jest jednoznaczny, ich założyciel - jak można przeczytac w artykule wciąż jest aktywny i prawde powiedziawszy wzbraniam sie przed personalnymi dyskusjami, żeby nie zrobić świństwa komus.

Odnośnie meritum tematu - chyba sedno tkwi w tym, co pisze Porucznik, że zalezy z jakiego okresu jest ta bluza. Prawde powiedziawszy mi sie ona troche kojarzy z czyms co było sprzedawane jakiś czas temu w ilościach hurtowych na Allegro jako "ubranie robocze PRL", ale nie moge tego teraz znaleźć w archiwum dla porównania, wiec może to zły trop.

Porucznik 

Wysłany: 2012-03-21, 14:47   

Bożydar, nie mam już do ciebie siły, nie wymyślaj kolejnych mitów. Jakie znowu ubranie robocze ? To jest regulaminowa bluza ORMO. Jeszcze raz odsyłam do archiwum Hermesa, albo jeśli masz to zajrzyj do albumu "XXX Lat ORMO w Służbie Stolicy".

zomol 
www.zomoza.kgb.pl

Wysłany: 2012-03-21, 17:09   

Porucznik napisał/a:
Bożydar, nie mam już do ciebie siły, nie wymyślaj kolejnych mitów. Jakie znowu ubranie robocze ? To jest regulaminowa bluza ORMO.

Dobra, to chyba nie moj dzien. Szukam u Hermesa, ale nie potrafie znaleźć, a u siebie w archiwum mam z kolei bajzel, ale czy te regulaminowe umundurowanie polowe ORMO nie było w kolorze oliwkowym :?: Tutaj przyznaje, że mam braki

Porucznik 

Wysłany: 2012-03-21, 18:10   

http://chomikuj.pl/hermes...XX+LAT+ORMO+W+S*c5*81U*c5*bbBIE+STOLICY

Sosul 

Wysłany: 2012-03-21, 19:12   

Zwykła bluza munduru polowego/ćwiczebnego ORMO, I-wsza wersja, od następnej, tej bardziej znanej różni się tym, że posiada kieszenie na obu rękawach oraz całkowicie zaszyte pagony, mam taką jedną w swojej kolekcji a drugą jakiś czas temu sprzedałem. Na mojej pieczątka wskazuje rok 1971.

Co do dziwnych naszywek na pagonach to w tamtym okresie (lata '70) niektóre bluzy i BHTki je posiadały ale po zdjęciach mniemam że raczej nie większość. Po wprowadzeniu BHT i bluz drugiego wzoru z normalnymi pagonami, takie naszywki zniknęły. Musiało to być na przełomie lat 70/80.

Sosul 

Wysłany: 2012-03-21, 19:22   

Co do używania formacji zwartych ORMO, w "Rozstrzelanej Kopalni" jest info o użyciu przy pacyfikacji Kopalni Wujek 1 albo 2 kompanii ORMO, teraz nie pamiętam już dokładnie a książkę pożyczyłem koledze. Można się łatwo domyślić że byli w mundurach polowych, tyle że zimowych.

Odpowiedz do tematu