FORUM MILICYJNE Strona Główna FORUM MILICYJNE
WWW.MILICJA.WAW.PL

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Kilka pytań o milicyjne niuanse
Autor Wiadomość
TomSob 
Pies Pluto(-nowy)

Wysłany: 2014-12-26, 20:31   Kilka pytań o milicyjne niuanse

Witam.

1. Oglądając film archiwalny dotyczący wydarzeń grudnia 1970 r. w Szczecinie natknąłem się na scenę, w której jeden z milicjantów trzyma tarczę z napisem "milicja", która ewidentnie nie ma wizjera. Widział ktoś coś takiego na żywo?

2. Dwie torby parciane na UGŁy. Jedna ma przegródki , druga nie. Ktoś wie dlaczego? Poza tym, jedna z toreb ma dwukomorową boczną kieszonkę, w której znajduje się żółta szmatka. Jakieś pomysły?

3. Pozostając przy temacie toreb na UGŁy, znane i lubiane czarne torby ze skaju występują w dwóch rozmiarach - niższe i wyższe. Gdy wkładam UGŁy do tej niższej, bardzo trudno ją zapiąć. Czy zatem UGŁy występowały w dwóch wysokościach?

Link do fotek:
Zdjęcia

Z góry dzięki za pomoc.

Na koniec ciekawostka - być może nie każdy wie, że Anioł w serialu "Alternatywy 4" nosi...milicyjny płaszcz skórzany, o czym świadczą pętelki na pagony i krój:
Anioł

zomol 
www.zomoza.kgb.pl

Wysłany: 2014-12-26, 23:30   

Ad.1.

Były takie tarcze - nigdy nie widziałem na żywo, ale jest to jeden z bardziej wymarzonych elementów do kolekcji. Jak się poprzyglądać - jest tego trochę na zdjęciach z lat 70, jak masz "Walki uliczne" to na pierwszej stronie ze zdjęciami jest fota gdzie cały szyk ma takie tarcze.

Wydaje mi się, że robili je w 2 wersjach - z wizjerem i bez, choć swojego czasu zastanawiałem się nawet czy to nie są NRD-owskie, pomalowane z napisem - kiedyś lubiano się "bawić".

Swoja droga - teraz jak się coś trafi, to już nie dojdziesz czy to oryginał czy nie - ze zdjęć wiem, że na wystawie ECS-u w Gdańsku, miedzy tymi najwcześniejszymi tarczami z lat 70-tychb ze zmodyfikowanym napisem (granat na białym tle) jest tarcza wz.84 (najpóźniejsza, polska) z wizjerem i napisem MILICJA wg. w/w szablonu. Były w latach 90-tych prototypy tych późnych tarcz z wizjerem i teraz myśl człeku, czy ECS ma taką i ją "ulepszył" o napis czy sami zrobili do niej wizjer, czy może to oryginał.

Ad. 2.
Bądź mądry i pisz wiersze - może jakiś były F-sz będzie pamiętał i wiedział.

Ad.3.
Przeszło mi tego trochę przez ręce, ale nigdy nie bawiłem się oryginalnymi UGŁami (z moim szczęściem zagazowałbym siebie i cały blok), żeby pchać je w futerały to też nie zwróciłem uwagi. Ale może być tak, że ktoś się połapał, że są za małe i po czasie zaczęto wykonywać większe.

Stefan Żeromski "Przedwiośnie"

Porucznik 

Wysłany: 2014-12-28, 00:32   

Te mniejsze ładownice mogą być od RGŁ-ów, one chyba były krótsze.

dzielnicowy Mar 

Wysłany: 2014-12-28, 16:44   

ad. 2. No ale kolega ma "certyfikat" pochodzenia mniejszej ładownicy z ZOMO? ;-) Po obejrzeniu zdjęć to starsza wersja na 100 naboi 12/70 (4 pudełka) ilość wynika z tego że nie jest to zapas własny, tylko funkcjonariusz P.O. "amunicyjnego". Większa, ta na "granaty" (UGŁ-y) 1983 rok, a mniejszej nie widać... czy też jeszcze z MO?!
Zdjęcia mam z demonstracji obu wersji, ale tu limitu nie mam to mogę na mejla.
ad. 3. Są dwie wersje UGŁ-a <=> pierwotna dymiąco - drażniąca UGŁ200, a w epoce policji wprowadzono modyfikacje hałasującą UGŁ200/1, ale rozmiar jest jakby ten sam. Różnica jest w pieczątce z oznaczeniem i po zdjęciu kapturka od strony zapalanej widać dziurki zaklejone taśmą.

TomSob 
Pies Pluto(-nowy)

Wysłany: 2015-01-01, 16:08   

Dziękuję wszystkim za wypowiedzi w tym temacie.

Dzielnicowy, może tego nie widać na moich zdjęciach, ale obydwie parciane ładownice mają te same wymiary głównej komory. Obydwie pochodzą z magazynów policyjnych. Na tej, która nie ma 6 przegródek widnieje data 1985.

dzielnicowy Mar 

Wysłany: 2015-01-01, 20:10   

Czyli faktycznie zapasy jeszcze z MO... :shock:
Jedno pudełko ma ok. 120 x 120 x 70mm i jest pakowane (w tych starych ładownicach) tak ża od tej przegródki do tylnej jak i przedniej ściany powinno być po ok.70mm czyli w sumie ok 140mm ma bok.

Odpowiedz do tematu