FORUM MILICYJNE Strona Główna FORUM MILICYJNE
WWW.MILICJA.WAW.PL

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Co to za pałki?
Autor Wiadomość
zomol 
www.zomoza.kgb.pl

Wysłany: 2010-11-22, 00:28   Co to za pałki?

Swojego czasu w ręce wpadły mi takie pałki, będą ce podobno na wyposażeniu MO:

1. Pałka ma długość krótkiej pałki patrolowej, średnicę natomiast pałki szturmowej. Ciekawostką, oczywiście beznadziejną z praktycznego punktu widzenia, jest nasuwana gumowa obręcz, która ma zapobiegać wypadnięciu pałki z uchwytu (w postaci metalowej obręczy przytwierdzonej do skórzanej szlufki nasuwanej na pas główny - oczywiście byłby tez na zdjęciach, gdybym nie wsadził go diabli wiedzą gdzie).

Od Znajomego, który mi ją podarował dowiedziałem się, ze wydobył ja z poczatkiem lat 90-tych z magazynów stołecznego Oddziału Prewencji.

Jakis czas temu widziałem taką na Allegro (ale bez obręczy) sprzedawaną jako pałka policji litewskiej. Czy ktoś z Was ma może więcej informacji??

2. Pałka była sprzedawana jako "pałka MO z lat 50-tych" i łyknąłem ten opis jak młody pelikan, gdyż wydawało mi się, ze w latach 50-tych mogło nie być "żabek" na pałki do pasa głównego, a o pałkach z lat 50-tych słyszałem wtedy tyle tylko, że "były trochę inne".

Gdy już myślałem, ze mnie oszukano, dowiedziałem się, ze mogły być to pałki modyfikowane dla potrzeb F-szy operacyjnych - żeby łatwiej nosiło sie na pasie i nie wystawały zza kurtek itp. Rzeczywiście - sprzedający miał tego więcej egzemplarzy.

Czy ktos ma jakieś szersze informacje lub domysły??

Stefan Żeromski "Przedwiośnie"

marcinfire 
GRYZLI

Wysłany: 2010-11-22, 12:08   

Rozmawiałem z kolegą na ten temat i powiedział, że on osobiście nie używał takiego egzemplarza, ale... jego kolega tak, zdrobniale mówił o niej nie banan a... ołówek :mrgreen: czemu ołówek?? bardziej długopis czy pióro, chyba że miał na myśli ołówek Rotring np. 0,3mm hahahahahaha, postaram się podpytać w jakim okresie takie cudo użytkował ten że funkcjonariusz i skąd je miał, no i czy w naszym mieście pojawiło się tego więcej czy ot po prostu przez przypadek coś gdzieś trafiło w czyjeś ręce i było sobie... tak jak to w służbach mundurowych bywa...

żeby nie śmiecić wrzucam do tego postu...
Na zapytanie skąd miał takie cudo, koledze odpowiedział, że nie do końca pamięta, leżało w szafce czy szufladzie to wziął, co było całkiem możliwe, bo ten że funkcjonariusz używał tego w połowie chyba lat 90, okolice 94-95, ale potem się gdzieś zawieruszyło, miał to ze sobą ze dwa razy i stwierdził podobno, że nie praktyczne rozwiązanie było, wolał teleskopik w połączeniu z własnymi metodami :mrgreen: , łudziłem się, że gdzieś ktoś to ma i dostanę w moje łapki, niestety... słuch i ślad po tym wynalazku zaginął, a szkoda.

Kolejny NEWS... jeszcze inni funkcjonariusze stwierdzili, że na pierwszy rzut oka wygląda to jak "własnej roboty" przeróbka, bo w sumie sam klips przykręcić do pałki przez już gotowy otwór nie problem, ale... to wypowiedzi stosunkowo młodych funkcjonariuszy więc za pewnik brać nie można.

Obywatel PRL-u 

Wysłany: 2010-11-22, 22:14   

Jak jesteśmy przy pałkach to mam taką która też przeszła pewną modyfikację. Czy ktoś spotkał się z takim uchwytem ?

struś 
MISZTALOWIEC

Wysłany: 2011-02-03, 14:10   Re: Co to za pałki?

zomol napisał/a:
Swojego czasu w ręce wpadły mi takie pałki, będą ce podobno na wyposażeniu MO:
Od Znajomego, który mi ją podarował dowiedziałem się, ze wydobył ja z poczatkiem lat 90-tych z magazynów stołecznego Oddziału Prewencji.
2. Pałka była sprzedawana jako "pałka MO z lat 50-tych" i łyknąłem ten opis jak młody pelikan, gdyż wydawało mi się, ze w latach 50-tych mogło nie być "żabek" na pałki do pasa głównego, a o pałkach z lat 50-tych słyszałem wtedy tyle tylko, że "były trochę inne".

Odnośnie pałki NR2 ... wspominałem o niej w poście tematu UeS .. w latach 80-tych były czasowo na wyposażeniu Misztalowców latających w PLL-LOT. Podobno w końcówce był wtopiony ołów (ciekawe czy w Twojej da się to "wyczuć") i służyły do ogłuszania. Jak przez mgłę ... wydaje mi się, że były też takie z klipsem u tajniaków w latach 70-ych i chyba nawet czasami u Ormowców.

Sosul 

Wysłany: 2011-02-04, 23:20   

Obywatel PRL-u napisał/a:
Jak jesteśmy przy pałkach to mam taką która też przeszła pewną modyfikację. Czy ktoś spotkał się z takim uchwytem ?
Obrazek

Mam jedną taką pałkę ale co tu dużo mówić....złamała się :mrgreen: straszny szmelc

shunkaha 

Wysłany: 2012-02-01, 09:43   

Pamiętam takie pałki z połowy lat 90-tych XXw. Chętnie nosili je pracownicy operacyjni-w rękawie albo za paskiem.

komandos13-k1

Wysłany: 2015-09-25, 16:21   

Witam!! Mam pytanie czy ktoś wie co to za pałka ???

komandos13-k1

Wysłany: 2015-09-25, 16:24   

Zdjęcia niestety nie mogę wstawić jeśli ktoś mógłby pomóc w temacie indentyfikacji to proszę o wiadomość na e mail jerry30598@gmail.com bo niestety mam problemy z kontem na forum

komandos13-k1

Wysłany: 2015-09-25, 16:28   

jerry130598@gmail.com

Odpowiedz do tematu