FORUM MILICYJNE Strona Główna FORUM MILICYJNE
WWW.MILICJA.WAW.PL

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Płaszcz sukienny
Autor Wiadomość
HERMES 

Wysłany: 2011-02-18, 19:23   

mam pytanie do ZEN-a
jakie ostemplowanie ma ten płaszcz na podszewce??

Biuro Logistyki Policji KGP
Klub Kolekcjonerów Policyjnych
http://www.ipapolska.pl/kolekcjoner/
moja prezentacja
http://chomikuj.pl/hermes50

Elvis 
Kapral MO

Wysłany: 2011-06-05, 16:04   

A wracając do płaszczy sukiennych, to oglądając ostatnio "Alternatywy 4" w pierwszy odcinku milicjant, który przyszedł do Balcerka powiadomić go o dostaniu przydziału na mieszkanie wystąpił w takim płaszczu z bardzo dziwnymi palemkami na kołnierzu...

Niestety nie mogę wstawić zdjęcia :-(

ZDJĘCIE

wolfik 

Wysłany: 2011-06-06, 08:04   

A winkielek na czapce ? To nic innego jak radosna twórczość kostiumologa, nie warto się tym zajmować.

Volante 
Nr służbowy: 1313

Wysłany: 2011-06-06, 09:47   

Z tego co mi wiadomo, na płaszczach sukiennych nie było żadnych oznaczeń.
A np. w filmie "Nie ma róży bez ognia", dzielnicowy (K. Kowalewski) ma na płaszczu palemki w postaci wpinek (metalowe).

Elvis 
Kapral MO

Wysłany: 2011-06-06, 13:13   

Co do wypowiedzi wolfika to pewnie racja, dosyć śmieszne wygląda ten "funkcjonariusz". A jeśli chodzi o te palemki, to zajrzyj Volante parę postów wcześniej w tym temacie, tam znajdziesz odpowiedź... ;-)

Porucznik 

Wysłany: 2011-06-06, 20:06   

akurat palemki metalowe na płaszczach są poprawne, przynajmniej jeśli chodzi o lata 60-te i 1 połowę 70-tych

marcin1969 

Wysłany: 2011-11-30, 09:33   

zomol napisał/a:
A jakże - trzymały sie mocno te płaszcze do 1990 roku a już fotoreporterzy "W służbie narodu" lubowali się w zdjęciach patroli w takich płaszczach. Z tego co wiem - we Wrocławiou były uzywane dosyć często. Poniżej zdjęcie z 1988 roku gdzie chyba to jakaś spontaniczna demonstracja i ściągnietqa kompania alarmowa:

Obrazek

To zdjęcie jest z roku 1989 , nie pamiętam miesiąca ale był to marzec ew.kwiecień , byłem na tej kompani w ZOMO Wrocław (pułk , w skrócie pcp ) , były to jedne z naszych pierwszych działań.
Nie była to kompania alarmowa , normalnie przygotowana na działania pododdziałów zwartych w odwodzie stały dwie kompanie w moro i żółwiach . A my tez w razie czego z rynku na Witolda mieliśmy rzut beretem .
Była to II kompania I batalion . Dowódcą był por. Grygosiński . Na kompani byli ludzie z województw wrocławskie , piotrkowskie i łódzkie jako jedyna w całej jednostce została wyposażona w płaszcze sukienne i używane one były do roku 1989 . Nie wiem dlaczego wyposażyli nas w te niewygodne jak cholera płaszcze ale w marcu 1989 Ci z województwa łódzkiego zostali przeniesieni do ZOMO Łódź.
A kompania była wykorzystywana jako honorowa - udział w pogrzebach itp imprezach.
No i do służby patrolowej też chodziliśmy w tych płaszczach zima 1988/1989 a zimą 1989/1990 r. dali nam sołtysówki bo z uwagi na malejące stany ludzi i brak naboru pod koniec 1989 roku połączyli nas z kompanią I-wszą , którzy mieli sołtysówki.

Co do tej demonstracji to też ją pamiętam była ona w rynku a my blokowaliśmy wszystkie drogi wyjściowe. Demonstrację robiła bodajże "Pomarańczowa alternatywa" odbyło się wszystko pokojowo. Dawali nam kwiaty i z uwagi na to ,że staliśmy w kordonach i mieliśmy zajęte ręce to wkładali nam goździki za pasy i ostro fotografowali . Teraz nie potrafię rozpoznać chłopaków na zdjęciach. Na kompani było ok. 107 ludzi.
Ostatnio zmieniony przez marcin1969 2011-11-30, 23:47, w całości zmieniany 1 raz  

Porucznik 

Wysłany: 2011-11-30, 14:14   

To może właśnie dlatego dali wam te płaszcze, że pełniliście rolę kompanii honorowej. Bardziej elegancki ubiór :-D

marcin1969 

Wysłany: 2011-11-30, 23:40   

Porucznik napisał/a:
To może właśnie dlatego dali wam te płaszcze, że pełniliście rolę kompanii honorowej. Bardziej elegancki ubiór :-D

Może dlatego.
Ale wtedy nikt tego nie tłumaczył.fakt , do służby patrolowej to się nie nadawały , ale fakt ciepłe to były.
Zimą 1989/1990 nadal mieliśmy je na stanie ale właśnie bardziej do celów reprezentacyjnych.
To był mój ostatni kontakt z tym umundurowaniem.

komandos13-k1

Wysłany: 2016-04-10, 00:29   

Witam! Mam pytanie czy między płaszczami sukiennymi milicji obywatelskie a ormo były jakieś różnice ??? Pozdrawiam

Porucznik 

Wysłany: 2016-04-21, 12:19   

Tak, ormowskie były ciemniejsze, podobne do lotniczych.

Odpowiedz do tematu