FORUM MILICYJNE Strona Główna FORUM MILICYJNE
WWW.MILICJA.WAW.PL

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Film dokumentalny o NRDowskim ZOMO - Volkspolizei Bereitsch
Autor Wiadomość
zomol 
www.zomoza.kgb.pl

Wysłany: 2011-10-04, 18:01   Film dokumentalny o NRDowskim ZOMO - Volkspolizei Bereitsch

Film dokum,entalny z YouTube o oddziałach zwartych Volkspolizei NRD . Filmik "z epoki" - zdaje się nakręcony po wydarzeniach w Lipsku w 1989 , już u schyłku NRD.

Przyznam się szczerze, że pod względem wyposażenia - nasz Pluton Specjalny raczej chowa się przy 9 kp. NRD-owskiego VoPo.

Na terenie koszar, w czasaie ćwiczen - Przepisy Ubiorcze są raczej luźno przestrzegane i myślę, że u nas coś takiego byłoby nie do pomyślenia, a przynajmniej nie gdyby jednostkę wizytowała telewizja - wtedy pewnie nasi "zomole" paradowaliby w "wyjsciówkach".

Stefan Żeromski "Przedwiośnie"

Gwardzista 
GRH MO i 6PDP

Wysłany: 2011-10-05, 17:29   

Niemcy zawsze mieli(mają) lepiej

GRH Milicji Obywatelskiej i Czerwonych Beretów
https://www.facebook.com/grhmoi6pdpd?fref=ts

sanchez 

Wysłany: 2011-10-06, 21:00   

Najbardziej podoba mi się w tym filmie akcja zatrzymania przestępcy w samochodzie :-) Pojazdy policyjne Łada i Barkas trochę komicznie wyglądają w dzisiejszych czasach.

Porucznik 

Wysłany: 2011-10-07, 09:07   

Tak jak i nasze Nysy ...

sanchez 

Wysłany: 2011-10-08, 15:23   

Oj wydaje mi się, że Nysa jednak wygląda jako pojazd służbowy bardziej poważnie, niż Barkas :-)

zomol 
www.zomoza.kgb.pl

Wysłany: 2011-10-08, 18:35   

sanchez napisał/a:
Oj wydaje mi się, że Nysa jednak wygląda jako pojazd służbowy bardziej poważnie, niż Barkas :-)

Kwestia indywidualnych odczuć estetycznych ;-)

Nie wiem czy zwróciliście uwagę na jeszcze inną ciekawą rzecz - tylko częsć Volkspolicmajstrów w czasie ćwiczen posiada pałki szturmowe - reszta ma krotkie palki patrolowe, na których wzorowane sa nasze "banany".

Stefan Żeromski "Przedwiośnie"

sanchez 

Wysłany: 2011-10-08, 19:40   

Barkas to taki pokraczny twór NRD-wskiej myśli technicznej. On nawet poważnie nie wygląda przy sprzedaży warzyw na targowisku a tym bardziej słabo wypada jako radiowóz :-)

W latach 80 i 90 w krajach bloku wschodniego był problem z busami dla Milicji. Rosjanie mieli Uaza 452 i samochód RAF, na Węgrzech używali nasze Żuki, Czesi mieli coś swojego ale nazwy nie pamiętam, wiem, że było to coś związane z Avią. Więc można śmiało powiedzieć, że dysponowaliśmy chyba najlepszym sprzętem :-)

A tak przy okazji remontu Nysy to się mocno zdziwiłem, że poza elektrykiem i blacharzem to przy remoncie tego auta potrzebny tez jest stolarz :-) Zawsze czegoś nowego się człowiek nauczy :-)

Mateusz 

Wysłany: 2011-10-10, 03:37   

Bardzo ciekawy materiał. Porusza on również szerszy wydźwięk wynikający ze zjednoczenia Niemiec. A mianowicie, trudności związane z adaptacją Volkspolizei do warunków narzucanych przez Bundespolizei z RFN.

Polecam również jedną z części dokumentów poświęconych NRD, 'unischtbarre Kommando'. Dotyczy ona właśnie 9. kompani Policji Ludowej. Pokazane jest tam trochę wyposażenia.

Czy wyposażenie aż tak znacznie lepsze ? Na plus na pewno kamizelki taktyczne. Jeszcze 'ekstra' na wyposażeniu mieli karabiny snajperskie H&K i noże produkcji austriackiej.

Dużo bardziej interesujące byłyby opisy/dane/raporty/zdjęcia/filmy na temat działań operacyjnych w których ta jednostka brała udział, jak skuteczna była. Dotarcie do takich materiałów w internecie jest niestety niezwykle trudne. Najczęśćiej to krótkie opisy że ta jednostka została powowałana do zatrzymywania szczególnie niebezpiecznych przestępców itd itp.

Odpowiedz do tematu