FORUM MILICYJNE Strona Główna FORUM MILICYJNE
WWW.MILICJA.WAW.PL

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Richtig tajemnica w temacie UeSa PS MO
Autor Wiadomość
zomol 
www.zomoza.kgb.pl

Wysłany: 2014-02-07, 12:40   Richtig tajemnica w temacie UeSa PS MO

Wydawało mi się, że mundur UeS nie kryje już żadnych większych tajemnic, jednak dzisiejszego pięknego poranka natrafiłem na taką oto aukcje:

Aukcja munduru UeS Plutonow Specjalnych ZOMO

I co tu jest ciekawego - ano spodnie. Wydawało si się, że od połowy lat 80-tych nie wykonywano już wzoru 5612 a tutaj.. 1989 rok, wzor 5612 i w dodatku granatowy odcien.. I czcionka pieczatki taka jakas jak z lat 70-tych
.
poddaje pod dyskusje ten zacny temat

Stefan Żeromski "Przedwiośnie"

TomSob 
Pies Pluto(-nowy)

Wysłany: 2014-02-08, 17:02   

Moro wzór 5612 zatwierdzano do produkcji końca lat '80. Np na chomiku naszego nieocenionego Hermesa mamy dokumentację techniczną spodni moro wz 5612 zatwierdzoną 12 maja 1987 roku. Być może było tak dobre i cenione, że przedłużano jego żywot w resorcie.

Sposób stemplowania w tym wypadku to nie kwestia daty produkcji, ale zakładu, który uszył te spodnie - pieczęcie w tym formacie stosowały zakłady odzieżowe "Confex" z Jeleniej Góry. Pieczęcie z lat '70 nie miały prostokątnej ramki obejmującej jednocześnie wszystkie dane ze stempla.

A przy okazji pytanie - widział ktoś z Was moro milicyjne UeS wzór 4643 (czyli to po wspomnianej przez Zomola reformie) z datą produkcji wcześniejszą niż 1988/1989? W archiwum Hermesa mamy pismo uzgadniające szczegóły szycia i odbioru munduru wzór 4643 dla MO z datą 25.04.1988. (korespondencja między Poldresem Żyrardów a MSW)

Stawiam zatem hipotezę, że moro 4643 (spodnie i bluzę) wprowadzono w MO dopiero po kilku latach od jego wymyślenia.

zomol 
www.zomoza.kgb.pl

Wysłany: 2015-01-08, 21:45   

Dzięki Tomek, Twoja odpowiedź na razie wyczerpuje temat. Trzeba nadal to badać i zbierać, zbierać, zbierać..

Przy okazji - słyszałem legendę, że po 1991 roku wyła jakaś partia UeSów dla KAT Policji w tym policyjnym przejściowym moro

TomSob 
Pies Pluto(-nowy)

Wysłany: 2015-01-09, 08:44   

Na pewno produkowano UeSy wz 4643 w moro zielono-niebiesko-szarym jeszcze w 1991 roku (potwierdzone naocznie). Późniejszych nie widziałem, co nie znaczy, że nie było 8-)

Może ktoś z szanownych forumowiczów widział takiego UeSa z datą 1992/93?

zomol 
www.zomoza.kgb.pl

Wysłany: 2015-01-09, 15:57   

Sam mam taki egzemplarz, ale to nic dziwnego - wszak do 1991 roku obowiązywały "Przepisy ubiorze F-szu MO" z 1975 roku

Zbych81 

Wysłany: 2015-01-09, 19:37   

Ja swego czasu widziałem UeS-a policyjnego w odcieniu bardzo zbliżonym do lotniczego z datą według stempla 1994 roku.

zomol 
www.zomoza.kgb.pl

Wysłany: 2015-01-10, 11:15   

Rozumiem, że u kogoś w Kolekcji? Masz może możliwość poprosić o zdjęcia, ew. podpytać?

Przypomnial mi się film z 1994 roku - "Miasto prywatne" - od 40.13 jest scena zatrzymania przez Pluton Specjalny OP KSP - F-sze mają na sobie UeSy no i odcień jest moim zdaniem policyjny, przejściowy.

No i to, co było już roztrząsane w innym temacie:

Okładka "Magazynu Kryminalnego 997" z 1992 roku - F-sze PS OP KSP w mundurach UeS - w baseballówkach. Wszystko w odcieniu jakby błękitnym.

TomSob 
Pies Pluto(-nowy)

Wysłany: 2015-01-12, 20:51   

Mi również wydaje się, że na filmie widać UeSy w moro zielono-szarym.

Ciekawostką jest naszyta na patce lewej kieszeni na piersi naszywka "policja", ale trzeba pamiętać, że to tylko film. Przecież u Barei dzielnicowy Parys miał naszyte patki podoficerskie na płaszczu sukiennym. :)

A co do zdjęcia, przedstawię swoją opinię - uważam, że to gra światła, a UeSy są również zielono-szare, gdyż u stojącego funkcjonariusza widać patkę kieszeni na lewym przedramieniu, a taką kieszeń miał tylko drugi wzór UeSa (4643), który w milicji/policji występował tylko w takim odcieniu (a przynajmniej dotąd nikt nie widział takowych w odcieniu atramentowo-szarym).

Odpowiedz do tematu