FORUM MILICYJNE Strona Główna FORUM MILICYJNE
WWW.MILICJA.WAW.PL

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Motocykle w Milicji
Autor Wiadomość
mati54 

Wysłany: 2014-02-09, 22:46   Motocykle w Milicji

Witam a ja mam takie pytanie mało się o tym piszę ale jakie motocykle jeździły w milicji chodzi mi o oznakowne modele Były MZ Trophy TS Rotaxy Junaki Urale oraz hondy kawasaki zna ktoś ich modele?? Oraz w jakich Latach się poruszały po Polskich szosach??

GRH MSW WROCŁAW - MILITARNI Wrocław

altos 

Wysłany: 2014-02-11, 17:51   Re: Motocykle w Milicji

mati54 napisał/a:
Witam a ja mam takie pytanie mało się o tym piszę ale jakie motocykle jeździły w milicji chodzi mi o oznakowne modele Były MZ Trophy TS Rotaxy Junaki Urale oraz hondy kawasaki zna ktoś ich modele?? Oraz w jakich Latach się poruszały po Polskich szosach??

Ja ci podpowiem że do 1975 r. we wrocławiu w MO jezdziły też z bocznymi wózkami K750 i M72
Różniły się między sobą sposobem zawieszenia tylnego koła, potem były Urale.
Pod koniec tego okresu były one na stanie komend powiatowych i Plutonu Ruchu w ZOMO

mati54 

Wysłany: 2014-02-11, 21:29   

A jakie modele były w Mo Hond Yamah Kawasaki?? i w jakich latach??

altos 

Wysłany: 2014-02-11, 22:12   

mati54 napisał/a:
A jakie modele były w Mo Hond Yamah Kawasaki?? i w jakich latach??

Z tego co pamiętam to je zakupiono w KG MO na którąś pielgrzymkę JPII do Polski do asysty honorowej.
We Wrocławiu chyba w latach 90 coś było ale nic pewnego ci nie powiem

mati54 

Wysłany: 2014-02-12, 08:39   

W grudniu zeszłego roku na Świebockim gościu miał pełno czasopism Motor i w Służbie Narodu i chodzi o to że tam na ilustracjach były bordowe Hondy w Milicji zamiast Junaka tylko nie pamiętam w czym czy w Motorze czy w Służbie ale już wydałem gotówkę na coś innego teraz szukam i nie mogę znaleźć :(

altos 

Wysłany: 2014-02-12, 10:04   

mati54 napisał/a:
W grudniu zeszłego roku na Świebockim gościu miał pełno czasopism Motor i w Służbie Narodu i chodzi o to że tam na ilustracjach były bordowe Hondy w Milicji zamiast Junaka tylko nie pamiętam w czym czy w Motorze czy w Służbie ale już wydałem gotówkę na coś innego teraz szukam i nie mogę znaleźć :(

W Policji Junaki były do około 1966r, a w tym czasie to pojedynczy japoński motocykl mógł jakoś znaleźć się przypadkowo w MO, ale na pewno nie we Wrocławiu.
I wtedy mogły byc porobione jakieś fotki.
Wtedy na początku lat 70 (dokładną datę ustal w Google)to do Polski przyjechał prezydent USA G.Ford i była porzadna obstawa w Warszawie, ja też tam byłem i jakieś obce motocykle w obstawie honorowej sobie przypominam, ale wcale to nie znaczy że być może dla takiej okazji zakupiono kilka i potem na wskutek braku odpowiedniego serwisu, a nawet oleji sprzedano je. (znam takie przypadki dotyczące aut)
Ciekawostką jest że na EXPO 70 w Ossace w Japoni polską Milicję reprezentował m.n kpt Walesiak z Wrocławskiej drogówki i zabrał ze sobą tam nową MZ Trphy.
Gdy by był jakiś nowszy to na pewno by tamten poleciał, bo MZ jak sam Walesiak twierdził wzbudzała tam skojarzenia z minionymi latami.

Szymonescu 

Wysłany: 2014-02-16, 18:11   

W czwartym odcinku 07 zgłoś się pojawiły się BMW R75 i Honda CB550.
W okresie transformacji trafiły się jeszcze Miński 125, ale nie wiem czy to nie już za Policji.
BMW:
http://img849.imageshack.us/img849/5605/1hyb.jpg

BMW, Honda i jakaś Yamaha:
http://www.muzeumratownic...ownictwa136.jpg

altos 

Wysłany: 2014-02-16, 19:45   

Szymonescu napisał/a:
W czwartym odcinku 07 zgłoś się pojawiły się BMW R75 i Honda CB550.
W okresie transformacji trafiły się jeszcze Miński 125, ale nie wiem czy to nie już za Policji.
BMW:
http://img849.imageshack.us/img849/5605/1hyb.jpg
BMW, Honda i jakaś Yamaha:
http://www.muzeumratownic...ownictwa136.jpg

Zauważ że na obu fotach masz te motocykle tylko demonstrowane, a nie w ruchu w służbie.
Wtedy to nie wszystko co było zakupione z różnych przyczyn dało się eksploatować w takim zakresie do jakiego sprzęt był przeznaczony.
Przykład opisane na naszym forum tzw Trapifaxy montowane w f125 w pierwszej połowie lat 70. Był tam aparat foto na którego kliszy były rejestrowane m.in. parametry ruchu konrolowanego pojazdu, tylko że najpierw trzeba było kliszę wyrobić do końca, wysłać do zakładu kryminalistyki, wywołać ją, zrobić odbitki i okazać je.
Trwało to kilka dni a jak pojazd był z obcego terenu to szukanie, przesyłka itp, a internetu i centralnych baz nie było, więc praktykowano tylko miganie fleszem po oczach kierowcy i namawianie do przyznania się argumentując że foto jest zabezpieczone :roll:
Jednak fakt że je znalazłeś na fotach to z pewnością były, ale czy były na wyposażeniu w jednostce i jezdziły do służby to całkiem inna sprawa.
Pozdrawiam i życzę trochę dystansu do ówczesnej rzeczywistości, bo to jednak były iiiinne czasy

Grzesiek 

Wysłany: 2014-02-17, 19:28   

mam fotki w wersji papierowej na której jest zarejestrowany fiat 132 w warszawie centrum. Z tego co się dowiedziałem to zrobione były właśnie przez PF 125

altos 

Wysłany: 2014-02-17, 23:05   

Grzesiek napisał/a:
mam fotki w wersji papierowej na której jest zarejestrowany fiat 132 w warszawie centrum. Z tego co się dowiedziałem to zrobione były właśnie przez PF 125

I dobrze, gratuluję Ci.
Nigdzie nie napisałem że trafipaksem nigdy nie zrobiono żadnego zdjęcia, ale opisałem jakie wynikały problemy przy korzystaniu z tego urządzenia i tzw. ekonomika uzyskiwania wyników w służbie nie była dla niego korzystna. Trzeba było albo sposób zmodyfikować, albo zrezygnować ze stosowania. Taką modyfikacją był niekiedy błysk po oczach kierowcy tą silną lampą błyskową by uwierzył że prędkość została zarejestrowana i nie dyskutował.
Wtedy zaden kierowca nie dyskutował z milicjantem, gdy ten stwierdził na podstawie własnego prędkościomierza samochodowego że jadący przed min pojazd przekroczył prędkość to po zatrzymaniu go nakładał mandat proporcjonalny ale w/g własnego uznania.
Te nowinki techniczne to dopiero były wprowadzane i były głównie eksponowane dziennikarzom i innym zaproszonym gościom, oraz demonstrowane gawiedzi na różnych wystawach, a zwykły inspektor był rozliczany od ilości nałożonych mandatów i ilości kolizji na jego stałej trasie w okresie sprawozdawczym.

HERMES 

Wysłany: 2014-02-19, 20:45   

mati54 napisał/a:

Poszukaj u mnie w rocznikach "W Służbie Narodu"

Biuro Logistyki Policji KGP
Klub Kolekcjonerów Policyjnych
http://www.ipapolska.pl/kolekcjoner/
moja prezentacja
http://chomikuj.pl/hermes50

PawDan 

Wysłany: 2015-10-29, 16:07   

Motocykle Honda widoczne na fotkach z Janem Pawłem II-gim to Honda CB400F zakupione specjalnie dla BOR na obsługę tej właśnie pielgrzymki. Bodajże w 1979 roku, pisze bodajże, bo nie mam teraz pod ręką materiałów na ten temat. Chyba we wrześniu 2015 roku pierwszy, polski dom aukcyjny ARDOR prowadził licytację jednego motocykla Honda z tej właśnie puli. Motocykl był pokazany na Auto Nostalgii w maju 2015 w Warszawie. Nawet wziąłem sobie całą książeczkę z opisem jego historii i ze zdjęciami z wizyty Papieża.

Generalnie aż chyba do lat 90tych motocykli Japońskich w Milicji nie było. Były wspomniane powyżej marki, plus MZ TROPHY, MZ TS i MZ ETZ.

W latach 70tych (jest kilka artykułów o tym w gazetach "MOTOR" i "W SŁUŻBIE NARODU") MILICJA ZAKUPIŁA, A RACZEJ CHYBA OTRZYMAŁA DO TESTÓW motocykle Hondsa Cb, BMW i jeszcze jakiś, chyba Kawaski. Motocykle te skończyły służbę dosyć szybko i marnie. Zabił je brak odpowiedniego serwisu i technologii, która wówczas nie była dostępna w Polsce. Wówczas powstały właśnie słynne sesje zdjęciowe np do gazety MOTOR.

Przepraszam, zę tak piszę z głowy i bez podania materiałów źródłowych, ale akurat przebywam poza domem i nie mam do nich dostępu.

Odpowiedz do tematu