FORUM MILICYJNE Strona Główna FORUM MILICYJNE
WWW.MILICJA.WAW.PL

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Samochody operacyjne MO/SB
Autor Wiadomość
czak 

Wysłany: 2014-05-10, 23:49   Samochody operacyjne MO/SB

Macie może informacje jak były montowane sygnały i koguty w radiowozach cywilnych? Chodzi o umiejscowienie przełącznika, rodzaj koguta, montaż sygnałów dźwiękowych, typ radiostacji. Posiadam fiata rocznik 1973. Z uwagi na to iż jest koloru bordowego nie bardzo nadaje się na radiowóz patrolowy dlatego chciałbym go wyposażyć aby mógł odgrywać wóz tajniaków.

Pamiętam jeden z pierwszych odcinków 07 zgłoś się gdy Borewicz wiózł psa do kliniki lecz nie miał koguta. Pędził wyjąc i lutował długimi a inne wozy umożliwiały mu przejazd. Czy taka sytuacja mogła się wydarzyć?

Zbych81 

Wysłany: 2014-05-11, 11:00   

Zdaje się pierwsze lampy z magnesem do umieszczania na dachu bądź na podszybiu pojawiły się w 1984 lub 1985, kiedy do produkcji w Elektrze weszły stroboskopy LBX - wówczas zaczęły wychodzić też i magnetyczne, wcześniej albo były jakieś lampy z importu, albo (co według mnie pewniejsze) po prostu nie stosowano żadnych lamp.

mati54 

Wysłany: 2014-05-17, 20:48   

były z sygnałow belmy takie jak we fiacie duży przemenik montowany z prawej strony komory silnika a sygnały hmm razem z seryjnymi dokładano dwa wysoki wysoki ton

GRH MSW WROCŁAW - MILITARNI Wrocław

lbs5

Wysłany: 2014-05-18, 22:26   

Jedne z pierwszych lamp "magnetycznych " zanim jeszcze pojawiły się machaniczne LBO10K1, były stroboskopowe lampy LBX-3 /LBX-13 (starszy i nowszy układ elektroniczny) . Lampy te , które przewinęły się przez moje ręce nie miały soczewki Fresnela , ale miały od środka matowione klosze jakby szczotką drucianą ( włosowate rysy na całym obwodzie) . Jako ciekawostkę , to raz trafił mi się komplet lamp LBX-11 z niższymi soczewkami . Okazało się ,że idealnie mieszczą się w LBX-3 , czyli nie wykluczone,ze takie lampy również były. Zdjęcia LBX-3 (wraz z przymiarką niższej soczewki, można zobaczyć tutaj

Z drugiej strony zastanawiam się ,że skoro kombinowano z magnetycznym LBXem, to czy nie kombinowano również z magnetycznym LBO ale z dużym kloszem na 4 śruby. Nigdy nie trafiłem na taką lampę, chociaż w jednym z odcinków, Borewicz przez krótką chwilę używa takiej niebieskiej magnetycznej lampy z dużym kloszem . Nie byłoby to trudne do zrobienia, mając podstawę z LBX-3 i mechanizm z LBO-10. Być może jakaś ilość takich lamp została zrobiona.

Zbych81 

Wysłany: 2014-05-19, 00:05   

lbs5, baaardzo długo szukałem tego typu fotek, wielkie dzięki za wrzutkę :) Co do lamp stroboskopowych i magnetycznych mam znajomego emeryta, który wspominał mi kiedyś, że w użytku w radiowozach operacyjnych były zarówno stroboskopy jak i lampy mechaniczne, co wynikało w dużej mierze ze słabości błysku stroboskopowego szczególnie w dzień.

Porucznik 

Wysłany: 2014-05-20, 23:56   

Ja mam w swoich zasobach magnetyczną lampę LBO, niestety nie sprawną.

lbs5

Wysłany: 2014-05-21, 07:14   

Byłbym wdzięczny za jakieś zdjęcia tej lampy . Szczególnie interesuje mnie sposób rozwiązania dolnej podstawy , zamocowanie mechanizmu oraz typ lampy z nalepki.

Zbych81 

Wysłany: 2014-05-22, 21:49   

Tak jest, również poproszę jakieś zdjęcia jeśli jest możliwość.

Porucznik 

Wysłany: 2014-06-05, 07:59   

Będą, będą, spokojnie.

lbs5

Wysłany: 2014-12-26, 11:53   

lbs5 napisał/a:

Z drugiej strony zastanawiam się ,że skoro kombinowano z magnetycznym LBXem, to czy nie kombinowano również z magnetycznym LBO ale z dużym kloszem na 4 śruby. Nigdy nie trafiłem na taką lampę, chociaż w jednym z odcinków, Borewicz przez krótką chwilę używa takiej niebieskiej magnetycznej lampy z dużym kloszem . Nie byłoby to trudne do zrobienia, mając podstawę z LBX-3 i mechanizm z LBO-10. Być może jakaś ilość takich lamp została zrobiona.

Oglądając "Prywatne śledztwo" kilkukrotnie pojawia się mechaniczny "kojak" protoplasta LBO10K1

Zbych81 

Wysłany: 2014-12-27, 23:37   

Słyszałem opinię od byłego Funkcjonariusza, jakoby w użytku były zarówno lampy mechaniczne jak i stroboskopowe, jednakże innych dowodów brak a do żadnych zdjęć takiej lampy mechanicznej poza filmami i serialami fabularnymi nie dotarłem.

lbs5

Wysłany: 2015-01-05, 18:06   

lbs5 napisał/a:
[...] . Lampy te , które przewinęły się przez moje ręce nie miały soczewki Fresnela , ale miały od środka matowione klosze jakby szczotką drucianą ( włosowate rysy na całym obwodzie) .[...]

Wygląda na to ,ze jednak wychodziły LBX3 również z soczewkami

Porucznik 

Wysłany: 2015-01-14, 20:55   

No wreszcie udało mi się dokopać do moich kogutków i zrobić zdjęcie tego, jak czytam, mega unikatu.

Porucznik 

Wysłany: 2015-01-14, 20:59   

Niestety nie ma żadnej tabliczki znamionowej. Wydaje mi się że brakuje od spodu jakiejś osłony, bo bezpośrednie postawienie tej lampy na dachu samochodu skutkowałoby porysowaniem lakieru.

Arek 
Kolekcjoner

Wysłany: 2015-01-14, 21:53   

Hmmm, to wygląda jak lampa lbo-10k1 włożona do obudowy lbo-10 i z jej odblaskiem (większym). Czy jest szansa na rozebranie tego "wynalazku"? od środka powinna być naklejka u dołu ale ja jestem na 100% przekonany że to jakaś samoróbka. Wszystkie te lampy z "filmów" miały o wiele niższe podstawki (ok.1cm). Moje zdanie na ten fakt jest takie że filmowcy przerobili lampy stroboskopowe lbx-3 /13 gdyż w kadrze gubiły się "błyski" z racji tego że emitowane światło jest za krótkie i czasami kamera go nie uwieczni. (przykład tu) Nigdy nie spotkałem się z inna lampą "obrotową na magnes" przed lbo-10k oryginalnie wypuszczoną przez Elektrę.
Ostatnio zmieniony przez Arek 2015-01-14, 22:09, w całości zmieniany 1 raz  

Odpowiedz do tematu