FORUM MILICYJNE Strona Główna FORUM MILICYJNE
WWW.MILICJA.WAW.PL

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Rogatywki MO
Autor Wiadomość
TomSob 
Pies Pluto(-nowy)

Wysłany: 2015-03-09, 21:45   Rogatywki MO

Cześć,

czy ma ktoś w swojej kolekcji rogatywkę moro MO wyprodukowaną w roku 1969 albo 1970?
Jeśli tak, czy można prosić o fotki?

Dzięki koledze Zomolowi powstała robocza teoria, że czapki te pojawiły się ok 1971 roku, a wcześniej noszono do moro czapki garnizonowe, co zresztą ujęte jest na jednej z fotografii w przepisach ubiorczych z 1969 r. (co ciekawe, sprawdziłem i w samym tekście nie ma nic o noszeniu czapki garnizonowej do munduru polowego).

zomol 
www.zomoza.kgb.pl

Wysłany: 2015-03-10, 08:00   

Z doświadczenia wiem, że wiele "newralgicznych" rzeczy nie było i nie jest ujętych w treści Przepisów - w zależności czego się szuka, często okazuje się, że jakiś niuans nie jest ujęty, i wiele rzeczy jakie funkcjonowały / funkcjonują "ślizga" się właśnie na tym. Mam zresztą własną historie z tym związaną.

Dla mnie sprawa jest o tyle prosta - nie tylko z "Przepisów" z 1969 roku, ale i z fotografii z lat 1969/70 wynika, że czapek rogatywek do munduru polowego wtedy po prostu nie było - w 10/10 zdjęć wykonanych w tamtych latach, F-sze jeśli mają moro i nie noszą akurat kasku lub hełmu, to maja na sobie czapkę garnizonową.

Dlaczego "Przepisy ubiorze" nie regulują tego.. Otóż moja hipoteza jest taka.. Od 1955 do 1968 roku nie funkcjonowały "Przepisy ubiorcze" w kształcie jaki znamy z 1955, 1969, 1975, tj. obszerna treść plus ryciny / fotografie.

Wg.zebranych prze zemnie relacji - wydarzenia 1968 roku uwidoczniły niefunkcjonalności umundurowania używanego od 1962/63 roku i wydaje mi sie, że w tymże 1968/69 roku ktoś w KG MO zdecydował się, że trzeba sprawę umundurowania uporządkować / usystematyzować.

Być może do 1969 roku zdążono z wprowadzeniem "moro", wrócił do łask pas główny, i usystematyzowano wiele podobnych niuansów, których kontynuacja i ulepszeniem była "mundurówka" z 1973-75 roku.

Jednak czapki "rogatywki" nie zdążono opracować - coś do tego munduru, jakieś nakrycie głowy trzeba było nosić. Moje zdanie jest takie, że wiedziono, że będą czapki polowe - nie wiedziano jakie i kiedy. I w ten sposób dano "furtkę", że kiedy trafią do rąk F-szy - będzie można je nosić. Nie można było opisać w "Przepisach" czegoś, czego jeszcze nie było, natomiast, gdyby napisano, że nosi się do munduru ćwiczebnego czapki garnizonowe z materiału tropik i gabardyna lub hełm stalowy lub kask tworzywowy - automatycznie zablokowano by używanie innych nakryć głowy i by można było używać rogatywek - trzeba by było zmieniać całe "Przepisy".. A tak, w myśl zasady, że "co nie jest zakazane jest dozwolone" dano możliwość by wraz z wdrożeniem czapek ćwiczebnych można było ich używać

Stefan Żeromski "Przedwiośnie"

Moro 
Poborowy

Wysłany: 2015-03-11, 16:24   

Wojsko za to od razu podłapało rogatywkę jako nakrycie głowy do moro ;-) .

Odpowiedz do tematu