FORUM MILICYJNE Strona Główna FORUM MILICYJNE
WWW.MILICJA.WAW.PL

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Mundury MO 1944-1989
Autor Wiadomość
Porucznik 

Wysłany: 2009-03-23, 21:45   Mundury MO 1944-1989

Temat ten zakładam w celu usystematyzowania naszej wiedzy, skatalogowania posiadanych przez nas przedmiotów pod kątem zmian wprowadzanych przez lata w mundurach MO, oraz stworzenia "encyklopedii" umundurowania Milicji Obywatelskiej.

Porucznik 

Wysłany: 2009-03-24, 08:45   

Zomol, nie offtopicz tylko dawaj konkrety, tak jak to zrobiłeś w wątku o wyposażeniu.

A tak w ogle to kaski i hełmy traktujemy jako elementy umundurowania czy wyposażenia ? Bo już w obydwu wątkach jest o nich ...

zomol 
www.zomoza.kgb.pl

Wysłany: 2009-03-24, 10:11   

Porucznik napisał/a:
A tak w ogle to kaski i hełmy traktujemy jako elementy umundurowania czy wyposażenia ? Bo już w obydwu wątkach jest o nich ...

Co prawda logiczniej jest to traktować jako wyposażenie, jednak w momencie kiedy miało być to używane w czasie służby patrolowej, mozna to tez traktować jako umundurowanie. Zresztą, tak jest też chyba traktowany kask i hełm w "Przepisach ubiorczych" z 1975 r.

Jesli zaś chodzi o:

Cytat:
1960-1974 - płaszcze sukienne i kurtki mundurowe z kołnierzami wyłożonymi zamiast stójki, kurtki zapinane na cztery guziki metalowe, kieszenie gładkie bez zakładek, patki rombowe duże, czapki z daszkiem bez okucia, mniejsze rondo, bez wypustek, orzełki metalowe ( oprócz haftowanych generalskich ) spodnie węższe, do butów typu "skutery" - wąskie spodnie typu narciarskiego;

Musze poszukać zdjeć z tamtych lat i usystematyzować, ale z tego co widze to w latach 60-tych troche bardziej kombinowano z tym umundurowaniem.
- Jesli chodzi o poczatek lat 60-tych i bluzy gabardynowe , to rzeczywiście guziki metalowe, a kieszenie bez kontrfałdy (podobno tak to się fachowo nazywa) - przez tą dekade tak to ewoluowało, że w między czasie pojawiła sie kontrfałda na kieszeniach, a bluza z 1969 roku jaka ostatnio widziałem na zdjeciach, zapinana jest na 3 guziki, juz plastikowe.

Gdzieś w połowie lat 60-tych musiano eksperymentowac, z tym umundurowaniem jakie opisałem w 1-szym poście. Były wytedy jeszcze bluzy "tropik" o kroju identycznym z bluzami białymi RD, tyle, ze niebieskie.

Stefan Żeromski "Przedwiośnie"

Porucznik 

Wysłany: 2009-03-24, 10:26   

Ponieważ w dziale "wyposażenie" jest więcej na temat kasków i hełmów, więc przesuwam twój post o kaskach do tamtego wątku.

HERMES 

Wysłany: 2009-03-24, 21:48   

brawo Panie Poruczniku...
wyłapałem nieścisłości w Pana systematyce umundurowania, ale poprawki i uzupełnienia obiecuję dokonać, lecz nie dziś

sprostowanie do mundurów z lat 1948-55

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA BEZPIECZEŃSTWA PUBLICZNEGO

z dnia 29 września 1948r

o umundurowaniu i oznakach służbowych funkcjonariuszów Milicji Obywatelskiej

2. Umundurowanie funkcjonariuszów Milicji Obywatelskiej (pkt 1 lit. a – b) jest koloru ciemno-stalowego
Wypustki, otok czapki i patki na kołnierzu bluzy oraz naszycie na kołnierzu płaszcza są koloru niebieskiego o odcieniu jasno-chabrowym i wykonane są dla oficerów z aksamitu, dla szeregowców z sukna wyłogowego.

dziękuję za umożliwienie usystematyzowania Naszej wiedzy i jej pogłębianie... serdecznie pozdrawiam

i jeszcze jedno... postaram się w miarę posiadanej wiedzy dokumentować każdą swoją wypowiedź podstawą prawną
a do Zomola... jak cytujesz przepis, to podaj jaki :evil:

Biuro Logistyki Policji KGP
Klub Kolekcjonerów Policyjnych
http://www.ipapolska.pl/kolekcjoner/
moja prezentacja
http://chomikuj.pl/hermes50
Ostatnio zmieniony przez HERMES 2009-10-13, 23:12, w całości zmieniany 1 raz  

zomol 
www.zomoza.kgb.pl

Wysłany: 2009-03-24, 23:20   

HERMES napisał/a:

a do Zomola... jak cytujesz przepis, to podaj jaki :evil:

Domyślam sie, ze chodzi o dywagacje n/t tego czy hełm i kask jest elementem umundurowania czy wyposażenia. W takim razie..

Powołując sie na ZARZADZENIE Nr 55/74 Ministra Spraw Wewn. z dn. 30 lipca 1974 w/s przepisów ubiorczych f-szy MO, którego cz. III stanowi "Tabele ubiorcze" - w tabeli nr. 17 "ubiór ćwiczebny f-szy MO" poz. nr 3 stanowi kask ochronny, poz. nr 4 hełm bojowy stalowy.

W w/w ZARZĄDZENIU warto zwrócić uwagę na to jakie zarządzenia traca moc (daje to wyobrażenie o tym ile zmian myło w międzyczasie), a są to:

1) zarządzenie Nr 75/69 Ministra Spraw Wewn. z dn. 30 października 1969 r. w/s przepisów ubiorczych f-szy MO

2) zarządzenie Nr 32/63 Komendanta Głównego MO z dn. 22 maja 1963 r. w/s sposobu noszenia przez funkcjonariuszów ( :lol: - dla tych co juz chcieliby zwracać mi uwagę - info - zachowałem orginalną pisownie) MO broni i pałki gumowej

poz. 2 zarzadzenia dotyczą używania "gwizdka sygnałowego" i numerów służbowych.

Pozdr :!:

HERMES 

Wysłany: 2009-03-25, 13:00   

[ Dodano: 2009-03-25, 19:32 ]

HISTORYCZNE OKRESY MUNDUROWE MILICJI OBYWATELSKIEJ

Przeglądając akty prawne oraz posługując się dostępnymi mi zdjęciami lata 1944 – 1990 podzieliłem na trzy zasadnicze okresy mundurowe dostosowane do odmienności noszonego umundurowania. Ponadto w mojej systematyce wyróżniam dodatkowo podokresy, których daty graniczne są związane z uznanymi przeze mnie określonymi zmianami.

1 okres pierwszy od dnia 07.10.1944r do dnia 08.10.1948r
1.1 podokres I od dnia 07.10.1944r do dnia 01.07.1945r
1.2 podokres II od dnia 02.07.1945r do dnia 08.10.1948r

2 okres drugi od dnia 09.10.1948r do dnia 29.12.1959r
(można tutaj wydzielić dwa podokresy, ale jeszcze nie jestem do końca zdecydowany – wyróżniki oznaczenia formacji)

3 okres trzeci od dnia 30.12.1959 do dnia 31.07.1990r
3.1 podokres I od dnia 10.01.1955r do dnia 29.12.1959r
3.2 podokres II od dnia 30.12.1959r do dnia 31.07.1990r

4 okres czwarty od dnia 01.08.1990r do dnia
4.1 podokres I od dnia 01.08.1990 do dnia 12.10.1995r
4.2 podokres II od dnia 11.10.1995 do dnia

Ponieważ najmniej jest omawiany okres pierwszy od dnia 07.10.1944r. do dnia 08.10.1948r. chciałbym na chwilę na nim się skupić. Nie będzie to jeszcze wyczerpujący artykuł, lecz zasygnalizowanie pewnych istotnych i charakterystycznych elementów umundurowania, lub stosowanych na nim oznaczeń.
W pierwszym podokresie tj. od dnia 07.10.1944r. do dnia 01.07.1945r., jako umundurowanie funkcjonariusza Milicji Obywatelskiej były mundury wojskowe – armii Wojska Polskiego ze wschodu. Ponieważ jednostki milicyjne były tworzone także z osób ad hoc przyjmowanych do tej służby z różnych oddziałów zbrojnych ruchu oporu, czy miejscowej ludności pełne jednolite umundurowanie, uzbrojenie i wyposażenie wszystkich milicjantów nie było możliwe. Dlatego też noszono ubrania cywilne, a nawet elementy umundurowania poniemieckiego. Stosowano także różne wyróżniki dla tej formacji. Trójkąty w barwie biało czerwonej, obustronnie na kołnierzu stojącym wykładanym – spotykane także później nie wiem dlaczego), opaski biało czerwone z napisem MO (technika wykonania napisu różna – naszyty materiał, malowane farbą olejna, wyszyte lub wyhaftowane), noszone na lewym ramieniu; trójkąty biało-czerwone z haftowanymi niebieskim kolorem literami MO oraz numerem jednostki naszywane na lewym rękawie munduru podstawą do góry.

Rozkazem nr 111 KG MO 02.07.1945r. „W sprawie wprowadzenia częściowych zmian w dotychczasowym umundurowaniu Milicji Obywatelskiej” [l.p. 3127-R/45] ujednolicono umundurowanie milicji. Określone zostały: kolor munduru khaki, oznaczenia formacji MO – naszywki w formie małej tarczy koloru błękitnego na kołnierzu stojącym wykładanym (szeregowi gładka, młodsi oficerowie z pojedynczym srebrnym galonem, oficerowie sztabowi z podwójnym); naramienniki w kolorze khaki (mam zdjęcie na którym naramienniki są znacznie ciemniejsze – ciemnoniebieskie, granatowe, lub czarne) obszyte wypustką błękitną (taka sama wypustka przy mankietach kurtki i szwach spodni), na nich liczba arabska oznaczająca przynależność służbową do odnośnej jednostki; na lewym rękawie kurtki, 15 cm powyżej łokcia, tarcza błękitna z inicjałami MO (ze srebrnej blachy dla oficerów, z białego metalu dla szeregowych – brak wymienienia podoficerów). W rozkazie jest bardzo dokładnie opisany każdy element umundurowania.

Ponadto zostały wydane akty prawne i normatywne dotyczące umundurowania Milicji Obywatelskiej (w całości lub części):
- Rozkaz Organizacyjny Komendanta Głównego Milicji Obywatelskiej nr 13 z dnia 12.06.1945r. powołujący Milicję Morską, jako organ ochrony granicy morskiej państwa,
- Rozkaz nr 138 KG MO z dnia 02.10.1945r.
- Pismo okólne (okólnik) nr 81 KG MO z dnia 04.05.1946r.
- Zarządzenie nr 342/47 KG MO z dnia 09.10.1947r.

których treści niestety nie znam, nie mam i poszukuję.

Wydaje mi się, że warto wspólnym wysiłkiem założyć biblioteczkę aktów prawnych i normatywnych związanych z wyposażeniem Milicji Obywatelskiej. To Nam bardzo ułatwi określenie nie tylko brakujących eksponatów w kolekcji, ale także pozwoli je czasowo dokładnie umiejscawiać i wykluczać – do pewnego stopnia – podróbki oraz radosną twórczość

Poszukuję zdjęć dokumentujących umundurowanie – ostrych i w szczególności umożliwiających rozróżnienie oznaczeń. Także dobrych zdjęć samych oznaczeń

Biuro Logistyki Policji KGP
Klub Kolekcjonerów Policyjnych
http://www.ipapolska.pl/kolekcjoner/
moja prezentacja
http://chomikuj.pl/hermes50

wolfik 

Wysłany: 2009-03-28, 10:21   

Zakupiłem dzisiaj na bazarze dość rzadko spotykaną letnią marynarkę MO.
Czy ktoś ma może archiwalne zdjęcia funkcjonariuszy w takim wdzianku ?

wolfik 

Wysłany: 2009-03-28, 10:22   

Chodzi mi o sposób obszycia takiej marynarki , czy były na nią naszywane palemki itd...

zomol 
www.zomoza.kgb.pl

Wysłany: 2009-03-28, 12:02   

Nie było na tym obszyć. Tutaj masz zdjecie ZOMO w takich bluzach. Mam gdzies jeszcze wyraźniejsze zdjęcie, gdzie widać patrol Milicjanta z Żołnierzem WSW, gdzie Milicjant jest w takiej bluzie .

Umundurowanie takie było używane prawdopodobnie do 1969 roku.

wolfik 

Wysłany: 2009-03-28, 12:04   

ni ma fotki :cry:

zomol 
www.zomoza.kgb.pl

Wysłany: 2009-03-28, 12:09   

I drugie zdjęcie (znalazłem szybciej niż myślałem)

No jak moze nie być, jak mi siewyświetla, jest ta fotka u mnie na stronce - podaje link:
Ćwiczenia ZOMO lata 60-te

wolfik 

Wysłany: 2009-03-28, 12:26   

jest tylko fota z wojakiem WSW a link się nie otwiera...swoją drogą milicjant w takiej bluzie wyglądał jak pipa , górne klapy powiewają na wietrze jak uszy spaniela...

zomol 
www.zomoza.kgb.pl

Wysłany: 2009-03-29, 12:00   

Teraz powinno działać.

wolfik 

Wysłany: 2009-03-29, 15:50   

no nie chce

Odpowiedz do tematu