FORUM MILICYJNE Strona Główna FORUM MILICYJNE
WWW.MILICJA.WAW.PL

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Mundury MO 1944-1989
Autor Wiadomość
Sosul 

Wysłany: 2011-01-16, 16:08   

Generalnie myślę Zomol, że masz rację ;-) możliwe że chodzi o ten drelichowy, nasuwa się jednak kilka pytań

1. w tabeli wyraźnie wyszczególniono rodzaje służb używające tych mundurów:

- ZOMO
- przewodnicy psów
- batalion specjalny (WTF?)

natomiast ten drelichowy dotyczy szkoły oficerskiej - dodatkowo furażerka - używana tylko tam
- z drugiej strony nie ma w tabelce rubryki "szkoły MO", więc właściwie może tak być

Inna sprawa, że mnie osobiście trudno sobie wyobrazić, żeby do drelichowej kurtki takiej jak ta dołożyć podpinkę, choć oczywiście się na tym specjalnie nie znam ;-) to jednak wydaje mi się, że w przepisach (na rysunku) powinna być ewentualna podpinka uwzględniona

"Nosi się na rozkaz kierownika jednostki" - czyli chyba nie były w powszechnym użyciu

2. Wierzę, że jest to moro :-) a tym bardziej jeśli widziałeś taką kurtkę, natomiast co do kieszeni na rysunkach to tutaj byłbym ostrożny, bo oglądając takowe z przepisów z 1975 roku (Hermes jest niezastąpiony :-) ) tam również kurtki nie mają kieszeni na rękawach a wtedy (1975) istniała już według naszych obliczeń któraś generacja BHT ;)

Szafran 
Hełmiarz

Wysłany: 2011-02-10, 17:31   

W rodzinnych zdjęciach znalazłem takie oto zdjęcie Dziadka w mundurze MO*. Czy ten mundur to jakiś rarytas, czy też standardowy model?

*nie był milicjantem, założył mundur żeby ładniej wyglądać na zdjęciu. Choć z MO miał dużo do czynienia. Był szewcem i często robił buty funkcjonariuszom.

zomol 
www.zomoza.kgb.pl

Wysłany: 2011-02-10, 17:56   

Szafran napisał/a:
Czy ten mundur to jakiś rarytas, czy też standardowy model?.

To (bluza i czapka na zdjęciu a także pas) był standardowy mundur na przełomie lat 50/60-tych, a co za tym idzie - obecnie to już mega-rarytas.

Stefan Żeromski "Przedwiośnie"

Sosul 

Wysłany: 2011-02-10, 22:45   

A jak to było z płaszczami skórzanymi? Nie mam chwilowo niestety czasu na przeglądanie przepisów ale może koś się orientuje.

Domyślam się że jeśli były używane to raczej tylko przez oficerów ale chodzi mi o krój i ewentualnie lata użytkowania.

KWMO 

Wysłany: 2011-03-07, 22:59   

Witam Kolegów

Zwracam się z zapytaniem, jaka była różnica między bluzą białą MO czy też kurtką letnią MO (bo z takimi określeniami się spotkałem) z 4 guzikami białymi plastikowymi a 4 guzikami srebrnymi metalowymi

Dla porządku powiem,że chodzi mi o te z klapami kieszeniowymi bez guzików

Czy te bluzy różniły się zastosowaniem np. wodniacy/drogówka czy tez oficerowie/podoficerowie?

Czy oficerowie nosili takie bluzy i naszywali sobie patki oficerskie?

Kiedy weszły do życia te kurteczki?

KWMO 

Wysłany: 2011-03-07, 23:17   

wrzucam fotkę

zomol 
www.zomoza.kgb.pl

Wysłany: 2011-03-08, 00:40   

KWMO napisał/a:
Witam Kolegów

Zwracam się z zapytaniem, jaka była różnica między bluzą białą MO czy też kurtką letnią MO (bo z takimi określeniami się spotkałem) z 4 guzikami białymi plastikowymi a 4 guzikami srebrnymi metalowymi

Wydaje mi się, że różnica wynika z daty produkcji - wcześniejsze bluzy miały guziki metalowe, a późniejsze - z tworzywa. Podobnie sprawa wygląda z dworzędfowymi płaszczami sukiennymi, jednak w tych - w latach 70-tych zmienił się odcień sukna z błękitnego na niebieski.

KWMO napisał/a:

Czy te bluzy różniły się zastosowaniem np. wodniacy/drogówka czy tez oficerowie/podoficerowie?

Wg. znanych mi przepisów - były używane przez F-szy kierujących ruchem. Kojarzy mi sie, że F-sze pełniący służbę na wodzie tez takie nosili, na pewno nosiły też takie bluzy członkowie jednej z orkiestr milicyjnych

KWMO napisał/a:

Czy oficerowie nosili takie bluzy i naszywali sobie patki oficerskie?

Chyba jedynym przypadkiem, gdzie widziałem patki naszyte na tych bluzach - to orkiestra milicyjna. Zdjęcia - później. Nic nie wiem, żeby oficerowie nosili takie bluzy - może we wcześniejszych latach, ale w latach 1975-1990 - były używane w czasie pełnienia służby regulując ruch uliczny. Z tego co wiem - oficerowie "nie kajają" się takim zajęciem.

KWMO napisał/a:
Kiedy weszły do życia te kurteczki?

Około 1964 roku - wg. cześniejszych przepisów, były takze białe bluzy zapinane pod szyję. W połowie lat 60-tych były takie bluzy - w kolorze białym dla i niebieskim.

Stefan Żeromski "Przedwiośnie"

HERMES 

Wysłany: 2011-03-09, 20:19   

zomol napisał:

Nic nie wiem, żeby oficerowie nosili takie bluzy - może we wcześniejszych latach, ale w latach 1975-1990 - były używane w czasie pełnienia służby regulując ruch uliczny. Z tego co wiem - oficerowie "nie kajają" się takim zajęciem.

spotkałem oficerów - w stopniu podporucznika i porucznika - kierujących ruchem ulicznym... początek lat 80-tych... jakiś międzynarodowy zlot władz państwowych w Warszawie

Wydaje mi się, że różnica wynika z daty produkcji - wcześniejsze bluzy miały guziki metalowe, a późniejsze - z tworzywa.

zgadzam się z tym stwierdzeniem... ponadto te bluzy nosili milicjanci Ruchu Drogowego, wodniacy i orkietranci

Biuro Logistyki Policji KGP
Klub Kolekcjonerów Policyjnych
http://www.ipapolska.pl/kolekcjoner/
moja prezentacja
http://chomikuj.pl/hermes50
Ostatnio zmieniony przez HERMES 2011-04-28, 09:28, w całości zmieniany 1 raz  

Obywatel PRL-u 

Wysłany: 2011-03-09, 22:26   

KWMO napisał/a:
Witam Kolegów

Dyskusja dotyczy bluz z czterema guzikami w związku z tym mam pytanie, czy bluza z trzema guzikami to następczyni tej z czterema guzikami i co na ramionach ma milicjant?
Pani kapral ma naszyte patki.

KWMO 

Wysłany: 2011-03-12, 23:52   

dziękuję za pomoc
pozdrawiam

HERMES 

Wysłany: 2011-04-26, 20:35   

ciekawe

obrazek 3 - WSN nr 7 z 1957r

obrazek 2 - WSN nr 10 z 1957r. - na Prima Aprilis

obrazek 1 - WSN nr 11 z 1957r.

no tak... obrazki ułożyły mi się w odwrotnej kolejności niż chronologia

moja prezentacja

Szafran 
Hełmiarz

Wysłany: 2011-04-27, 18:13   

Argumentacja o podobieństwie do MP mnie powaliła.

Myślałem, że wz. 50 z metalowym orłem to taka lokalna twórczość a tu proszę jednak oryginał.

HERMES 

Wysłany: 2011-04-28, 09:26   

okładka WSN nr 30 z 1957r.

http://s7.directupload.ne...28/de93dtb3.jpg

moja prezentacja

Porucznik 

Wysłany: 2012-01-18, 21:57   

Zakupiłem ostatnio trochę spodni moro na Allegro. Jeden sprzedawca o nicku sylwiapyzio wystawiał pod koniec roku trochę sortów więc postanowiłem uzupełnić stan magazynu kompanii. Dziś otworzyłem paczkę i okazało się że jedne z tych spodni jakoś nie pasują do pozostałych. Materiał oczywiście milicyjny, ale krój ...
1. Spodnie nie mają bocznej kieszeni, za to mają na kolanach wzmocnienia ( nomen - omen tak właśnie wyglądają spodnie na rysunkach z przepisów ubiorczych a.d. 1975 ! ).
2. Zapięcie poza guzikami posiada też haczyk-haftkę.
3.Pas posiada obustronną regulację jak w spodniach wz. 4627.

Gdy zbadałem je dokładnie dostrzegłem na mocno spranej pieczątce rok produkcji ... 68 ! Jak to możliwe skoro wszystko wskazuje na to że mundury moro weszły do służby dopiero w 1969 ?
Pieczątka z rozmiarem znajduje się za to na wewnętrznej stronie pasa.
Zdaje się że to jest pierwszy i bardzo krótko używany model milicyjnego mora. Ma ktoś coś takiego w swojej kolekcji ?

Horhe 

Wysłany: 2012-01-18, 22:08   

Wiesz, kiedyś nim coś weszło jako wzór, to zakłady produkcyjne robiły tzw. partię testową do oceny. Takie smaczki też wychodzą przy mundurach LWP, np. spodnie moro z 66 albo 67 roku.
No a dzisiaj są przetargi, no i buble :idea:

Odpowiedz do tematu