FORUM MILICYJNE Strona Główna FORUM MILICYJNE
WWW.MILICJA.WAW.PL

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Mundury MO 1944-1989
Autor Wiadomość
Flachenty 
tankista

Wysłany: 2012-01-18, 22:25   

Porucznik napisał/a:
Zakupiłem ostatnio trochę spodni moro na Allegro. Jeden sprzedawca o nicku sylwiapyzio wystawiał pod koniec roku trochę sortów więc postanowiłem uzupełnić stan magazynu kompanii. Dziś otworzyłem paczkę i okazało się że jedne z tych spodni jakoś nie pasują do pozostałych. Materiał oczywiście milicyjny, ale krój ...
1. Spodnie nie mają bocznej kieszeni, za to mają na kolanach wzmocnienia ( nomen - omen tak właśnie wyglądają spodnie na rysunkach z przepisów ubiorczych a.d. 1975 ! ).
2. Zapięcie poza guzikami posiada też haczyk-haftkę.
3.Pas posiada obustronną regulację jak w spodniach wz. 4627.

Gdy zbadałem je dokładnie dostrzegłem na mocno spranej pieczątce rok produkcji ... 68 ! Jak to możliwe skoro wszystko wskazuje na to że mundury moro weszły do służby dopiero w 1969 ?
Pieczątka z rozmiarem znajduje się za to na wewnętrznej stronie pasa.
Zdaje się że to jest pierwszy i bardzo krótko używany model milicyjnego mora. Ma ktoś coś takiego w swojej kolekcji ?

( zaraz wrzucę zdjęcia )

Z tego co opisujesz to krój jest taki jak w ostatnim wypuście wojskowego "deszczyka" łącznie z tym, że właśnie na wewnętrznej stronie pasa umieszczany był rozmiar. Tak samo haczyk do zapięcia.

Porucznik 

Wysłany: 2012-01-18, 22:33   

Dokładnie z tym mundurem mi się skojarzyło !

TomSob 
Pies Pluto(-nowy)

Wysłany: 2012-01-18, 22:47   

Wspaniała rzecz!

Zresztą pierwsze bluzy polowe (1969-1972) dla MO też były identyczne w kroju jak "deszczyki".

Przy okazji, czy ktoś wie jakie przeznaczenie regulaminowe miały kieszonki przy pasie tzw. "kondonierki"? Były obecne w spodniach polowych MO co najmniej do połowy lat '70.

A może ktoś ma egzemplarze spodni moro MO z lat 69-72? Jestem ciekaw czy miały już kieszeń na udzie oraz pozostałe unikalne cechy spodni Porucznika.

Porucznik 

Wysłany: 2012-01-18, 23:09   

Muszę przy okazji porządków przejrzeć spodnie pod kątem dat produkcji i różnic między nimi.

zomol 
www.zomoza.kgb.pl

Wysłany: 2012-01-19, 18:04   

No to jazda.. Mój egzemplarz - pieczątka z października 1970 roku. Dla mniej wprawnego oka - gumki na koncu nogawki sa w kolorze zielonym:

czerwonym kołem zaznaczona pieczatka z rozmiarem:

W moim egzemplarzu jest już kieszeń:

Pieczatka z datą produkcji:

"Wybebeszone"

Stefan Żeromski "Przedwiośnie"

zomol 
www.zomoza.kgb.pl

Wysłany: 2012-01-19, 18:26   

Swoją drogą, mam kumpla, który twierdzi, że ma kurtkę "BHT" i bluzę moro MO z 1969 roku, przy czym bluza ma krój bluzy wz. 4627, ponadto rozmiarówka jest inna, bo mundur jest rzekomo w rozm. 105/179. Myślałem, że to sciema, bo Kumpel jakoś nie kwapił się nigdy do wysłania mi zdjec tego munduru, ale.. możliwe, że chyba jednak bede musiał Go przeprosić..

Stefan Żeromski "Przedwiośnie"

Porucznik 

Wysłany: 2012-01-19, 19:15   

Czasami te pieczątki są tak niewyraźne że można odczytać 89 jako 69. Sam się przez moment zastanawiałem czy u mnie to 68 to nie jest 89 do góry nogami, ale reszta i tak by nie pasowała.

TomSob 
Pies Pluto(-nowy)

Wysłany: 2012-01-23, 13:11   

Zomol, dzięki za odzew na mój "apel".

Nasuwa się wniosek, że moro od początku ewoluowało stopniowo. Dobrym przykładem z lat '80 jest bluza wzór 4627 w odcieniu niebiesko-szarym.

Suma sumarum, chyba wszyscy dowiedzieliśmy się czegoś nowego - i o to chodzi.

Ja ponowię jeszcze swoje pytanie o regulaminowe przeznaczenie kieszonki "kondonierki" :-D

Jurgen 

Wysłany: 2012-01-23, 20:00   

Z analogii do przeznaczenia takowej w mundurach wojskowych wnioskowałbym że albo zegarek albo znak tożsamości się tam winno teoretycznie nosić...

mk 
mk

Wysłany: 2012-03-14, 21:59   zmiana koloru spodni mundurowych MO - lata 50, czy raczej 60

Witam,

prosze sie nie smiac z mojego problemu: Chodzi o to kiedy w mundurach MO zmieniono kolor spodni z ciemnych na jasniejsze.

Na starym zdjeciu

http://www.historia.beski...re_zdjecie.html

mojego stryja widac:

1.stara milicyjna Warszawe - sadze, ze to model M20, a wiec budowany od 1957 roku

2.milicjanta w ciemnych spodniach.

Na portalu ktos wydal opinie, ze sadzac po kolorze spodni (ciemne), zdjecie pochodzi z lat 50-tych XX wieku,

moj stryj nie przypomina sobie niestety daty zrobienia fotografii, ale sadzi, ze byly to jednak wczesne lata 60-te.

Gdybyscie byli laskawi mi pomoc, bylbym bardzo wdzieczny.

Pozdrowienia

Maciej Korzeniowski
Ostatnio zmieniony przez Porucznik 2012-03-14, 23:53, w całości zmieniany 1 raz  

Porucznik 

Wysłany: 2012-03-14, 23:52   

Na moje oko jest to mundur wz.55, używany w latach 1955-1962. W tym okresie noszone były spodnie koloru ciemno-granatowego.

TomSob 
Pies Pluto(-nowy)

Wysłany: 2012-05-11, 21:23   

Jurgen napisał/a:
Z analogii do przeznaczenia takowej w mundurach wojskowych wnioskowałbym że albo zegarek albo znak tożsamości się tam winno teoretycznie nosić...

Dotarłem dzisiaj do dokumentacji technicznej wybranych mundurów moro.
"Kondonierka" to w oficjalnej nomenklaturze "zegarkówka":) W spodniach wojskowych zniesiono ją w 1983 roku podczas modyfikacji spodni wz 5637.

Ukłony dla naszego nieocenionego Hermesa :-D

Rainy31 
Rainy31

Wysłany: 2012-08-30, 21:07   

Witam wszystkich. To jest mój pierwszy wpis. A jestem tu, bo szukam pomocy w sprawach obecności MO na kolei. Czy w oparciu o umundurowanie milicjanta, ewentualnie pozostałych osób, dałoby się określić czas powstania zdjęcia? Najpóźniej zrobiono je w roku 1986, jako że w tamtym roku dworzec olsztyński elektryfikowano. Czytałem trochę o różnych okresach umundurowania, ale tu potrzeba specjalisty.

Mobil 
www.milicja.net

Wysłany: 2012-08-30, 21:42   

Witaj na Forum. Ja jedynie mogę powiedzieć tyle że milicjant ma jajo z nr służbowym na rękawie, a one były wprowadzone w 75 roku

Zbych81 

Wysłany: 2012-08-30, 22:16   

Wydaje mi się, że również czapki wskazują na to, że jest to '75 wzwyż.

Odpowiedz do tematu