FORUM MILICYJNE Strona Główna FORUM MILICYJNE
WWW.MILICJA.WAW.PL

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
ZOMO Warszawa
Autor Wiadomość
marcinfire 
GRYZLI

Wysłany: 2012-01-24, 11:44   

ehhh pręgierz postawić... ;-) i nic więcej już nie napiszę.
Dzięki Poruczniku za fachową i błyskawiczną konsultację :mrgreen:

zomol 
www.zomoza.kgb.pl

Wysłany: 2012-01-24, 13:32   

marcinfire napisał/a:
struś napisał/a:
marcinfire napisał/a:
Ten to Hydromil II, Jelcz 420p, .

A te to jakie ...
Obrazek

A to... to czeska polewaczka, dar od "Pepików", w innym temacie na forum chyba Zomol poruszył temat tych wynalazków :mrgreen:

Tatra to ta na 1-szym planie, widać od niej kawałek zbiornika, natomiast to w tyle to jest właśnie Hydromil 1. Jakby mu sie przyjrzec bliżej to wyglada tak:

Generalnie cięzko powiedzieć, zeby była to jakaś szczególnie udana konstrukcja, ale sprawdzała sie w wąskich uliczkach i na mniejszych przestrzeniach. W Warszawie walczono tym sprzetem jeszcze na przełomie 1989/90 roku, na "zadymach" pt. "Pierwszy Dzien Wiosny". W Poznaniu też się długo te polewaczki trzymały, widać je jeszcze na fot. z początków 1990 roku.

Z tego co wiem w Oddziale Prewencji w Katowicach zezłomowali je dosyć późno, nawet chyba po 2000 roku. Szkoda.

Stefan Żeromski "Przedwiośnie"

marcinfire 
GRYZLI

Wysłany: 2012-01-24, 16:33   

oj... może nie zezłomowali wszystkich? teraz już z pewnością mniej, ale jeździło tych zadymiarek w szeregach OSP sporo, przeróbki ciekawe, podobno się sprawdzały... no cóż, jak się nie ma, co się lubi... :mrgreen: nawet w okolicach 2001 r. chyba maj? widziałem taką jedną na ćwiczeniach w Koluszkach, długo się dopatrywałem podobieństwa, skąd ja to auto znam, bo innowacyjności i radosnej twórczości w dostosowaniu tegoż auta druhowie z OSP nie mieli sobie równych... :lol:

Arkadiusz 
Kapral ZOMO

Wysłany: 2012-01-24, 17:32   

ten nazwijmy go ''hydromil'' czeskiej produkcji to TATRA 148 ,zabudowa karosa, w takiej nieco innej postaci sł)użyły i są do tej pory w naszych rodzimych OSP, oznaczenie pożarnicze tej tatry to GCBA 8,2/32

zomol 
www.zomoza.kgb.pl

Wysłany: 2012-01-25, 06:19   

Arkadiusz napisał/a:
ten nazwijmy go ''hydromil'' czeskiej produkcji

Nie no, czegoś takiego to nie róbmy bo wychodzi dziadostwo. Hydromil to Hydromil, Tatra to Tatra, PSG-5 to Pojazd Specjalny G-5 (pierwsza AWO na podwoziu ciężarówki IFA), dzisiejsze AWO to "Tajfun" i to też z rozróżnieniem, na numery 1-3, natomiast Steyr, to Steyr.

To co piszemy czyta mnóstwo osób, ktore poszukują wiedzy. Oczywiście są sprawy "śliskie", gdzie bładzimy i mamy różnice zdań, ale akurat n/t pojazdów specjalnych i ich nazewnictwa mamy piękną dokumentacje i powinniśmy sie jej trzymać. To nie jest temat tarcz, gdzie nie ma porządnej dokumentacji i w zależności od dokumentu każda jest inaczej nazywana, i musimy je sobie nazywac po swojemu: "pleksa", "skośna bez wizjera", "pleksa czechosłowacka" itd.

Tak samo jak na rożnych galeriach pojazdów specjalnych (i zdaje sie, że Tobie też się zdarzyło na Forum) Hydromil 2 jest opisany jako "Jelcz 420", co moim zdaniem też jest nieprawidłowe, gdyż Hydromil 2 jest to pojazd specjalny zbudowany na podwoziu, czy podzespołach Jelcza 420. To tak jak by Nyse nazwać Warszawą, bo też była produkowana na podwoziu Warszawy.

HERMES 

Wysłany: 2012-01-25, 11:19   

marcinfire napisał/a:
Hmm właśnie nie wiem, bo szczerze mówiąc nie widziałem Hermesowego chomika i nie dłubałem tam, dlatego proponuję jedynie na priv, nie chcę umieszczać czegoś co do mła nie należy, a druga sprawa... ścieżka jaką te drobiazgi do mnie dostarły jest dosyć kontrowersyjna i dotyczy równie kontrowersyjnej postaci :lol: :mrgreen: :-D ;-) ...

witaj
zapraszam do owocnego pogrzebania w moim chomiku

http://chomikuj.pl/hermes50

Biuro Logistyki Policji KGP
Klub Kolekcjonerów Policyjnych
http://www.ipapolska.pl/kolekcjoner/
moja prezentacja

Porucznik 

Wysłany: 2012-01-25, 11:31   

zomol napisał/a:
Arkadiusz napisał/a:
ten nazwijmy go ''hydromil'' czeskiej produkcji

Nie no, czegoś takiego to nie róbmy bo wychodzi dziadostwo. Hydromil to Hydromil, Tatra to Tatra, PSG-5 to Pojazd Specjalny G-5 (pierwsza AWO na podwoziu ciężarówki IFA), dzisiejsze AWO to "Tajfun" i to też z rozróżnieniem, na numery 1-3, natomiast Steyr, to Steyr.

Gwoli ścisłości - spotkałem się gdzieś z określeniem Steyr "Hydromil" i to chyba w literaturze fachowej jeśli się nie mylę.

marcinfire 
GRYZLI

Wysłany: 2012-01-25, 12:23   

Co do tego, co napisał Arkadiusz, faktycznie, tych pojazdów nie można by chyba nazwać Hydromil. Hydromil to nazwa pojazdu i niejako związanej z nim zabudowy, był Hydromil 1 i 2. Być może na pojazdach Steyr też zabudowa była wykonana przez SHL??? nie znam się, więc wolę jedynie gdybać i być może dlatego też zaistniało takie określenie w fachowej literaturze jak napisał Porucznik, nie mniej jednak... Arkadiusz, Tatra czy Skoda... czy diabli wiedzą co jeszcze, nie miało nazwy Hydromil i tak tego lepiej nie określać, gdyż faktycznie sporo ludzi szuka tu na forum wiedzy fachowej, a niewątpliwie jest to chyba jedyne forum w naszej Ojczystej Sieci ;-) gdzie można trafić taką ilość wiedzy czy dyskusji fachowych w temacie MO i nie tylko, dodać jeszcze Hermesowego Chomika...

...Hermes, dostąpiłem zaszczytu i z przyjemnością zagłębiłem się w czeluści Twoich zasobów, gdyby nie mała Zuzia nad głową, pochłonęło by mnie bez reszty :mrgreen: , wielkie dzięki! Kawał dobrej roboty!!!

marcinfire 
GRYZLI

Wysłany: 2012-01-25, 12:35   

Wracając do samej nazwy Hydromil przyporządkowanej do pojazdu Steyr, to właśnie w spisie zamieszczonym przez Hermesa znalazłem iż akurat ten pojazd (być może gdzieś indziej faktycznie trafił się jakiś wynalazek...) miał kryptonim Armatka wodna Steyr RWD 7500 i producentem była niemiecka firma Rosenbauer, więc nie SHL i nie Hydromil. Być może jego niewątpliwe podobieństwo do Hydromila II spowodowało, iż ktoś zamieścił "potoczne" określenie Hydromil do tego pojazdu? nie ukrywam, że sam też pewnie bym tak powiedział nie zważając na prawidłowości, gdybym nie zagłębił się do reszty w Hermesowych zbiorach.

HERMES 

Wysłany: 2012-01-25, 14:36   

marcinfire napisał/a:
...Hermes, dostąpiłem zaszczytu i z przyjemnością zagłębiłem się w czeluści Twoich zasobów, gdyby nie mała Zuzia nad głową, pochłonęło by mnie bez reszty :mrgreen: , wielkie dzięki! Kawał dobrej roboty!!!

z wielką satysfakcją czytam Twoje słowa, ponieważ właśnie w tym celu tworzę biblioteke dokumentu, by każdy z niej mógł czerpać garściami to, co Jego interesuje

Biuro Logistyki Policji KGP
Klub Kolekcjonerów Policyjnych
http://www.ipapolska.pl/kolekcjoner/
moja prezentacja

zomol 
www.zomoza.kgb.pl

Wysłany: 2012-01-25, 15:02   

Porucznik napisał/a:
Gwoli ścisłości - spotkałem się gdzieś z określeniem Steyr "Hydromil" i to chyba w literaturze fachowej jeśli się nie mylę.

Ja się też spotkałem, że starzy Milicjanci tak mówili, ale wydaje mi sie.. nie, jestem na 100% pewien, że gdyby tak było to wtedy nadano by Steyrowi numeracje i siłą rzeczy byłby Hydromilem-2, natomiast nasza rodzima produkcja, nosiłaby oznaczenie "3".

marcinfire napisał/a:
Być może jego niewątpliwe podobieństwo do Hydromila II spowodowało, iż ktoś zamieścił "potoczne" określenie Hydromil do tego pojazdu?

Bo to jest bezczelnie, żywcen skopiowana konstrukcja :-D . Jedna z anegdot jaką słyszałem, mówi, że pod koniec lat 80-tych w ZOMO Gdańsk gościła delegacja austryjacka. Sprawa dot. pokazów sprawnosi i taktyki Plutonu Spec. Podobno po jednostce "pochowano" wtedy Hydromile 2, żeby sie z tego jakas "jazda" nie zrobiła z powodu kopiowania konstrukcji.

Mnie ciekawi inna rzecz. Czy ktos kiedys widział zdjęcie AWO Steyera w barwach Policji Austryjackiej?? Nigdzie sie z tym nie spotkałem i tak sie zastanawiam czy nie było tak, że austriacy tego nie używali jako, że na Zachodzie były lepsze konstrukcje, a to, po prostu nam wcisneli :?: :?:

marcinfire 
GRYZLI

Wysłany: 2012-01-25, 15:38   

ZOMOL to wszystko tłumaczy, dlaczego Porucznik mógł trafić na Steyra zwanego Hydromilem, jak już wspomniałem... sam bym się rąbnął... co nie znaczy, żeby np. Tatry czy jakieś tam Skody i diabli wiedzą co jeszcze nazywać "Hydromilami" Arkadiuszu ;-)

Hermes cała przyjemność po mojej stronie... ;-)

Sylwek 
szeregowy

Wysłany: 2012-01-26, 02:14   

Zomol, Marcinfire -
Panowie, czy Wy w służbowej gorliwości zapomnieliście co oznacza cudzysłów (oraz małe i wielkie litery), czy może po prostu nie zauważyliście, że Arkadiusz go użył? Że już o takich figurach retorycznych jak ironia, nie będę ironizował.

marcinfire 
GRYZLI

Wysłany: 2012-01-26, 08:55   

Nikt o niczym nie zapomniał, napisałeś, że nie będziesz ironizował... a to zrobiłeś :-/ to tylko zwyczajna dyskusja, a nazywać coś, czym nie jest i dyskutować na ten temat to chyba nic urażającego??

rafikx

Wysłany: 2012-02-15, 18:37   

zomol napisał/a:
Porucznik napisał/a:

Ja się też spotkałem, że starzy Milicjanci tak mówili, ale wydaje mi sie.. nie, jestem na 100% pewien, że gdyby tak było to wtedy nadano by Steyrowi numeracje i siłą rzeczy byłby Hydromilem-2, natomiast nasza rodzima produkcja, nosiłaby oznaczenie "3".

marcinfire napisał/a:
Być może jego niewątpliwe podobieństwo do Hydromila II spowodowało, iż ktoś zamieścił "potoczne" określenie Hydromil do tego pojazdu?

Bo to jest bezczelnie, żywcen skopiowana konstrukcja :-D . Jedna z anegdot jaką słyszałem, mówi, że pod koniec lat 80-tych w ZOMO Gdańsk gościła delegacja austryjacka. Sprawa dot. pokazów sprawnosi i taktyki Plutonu Spec. Podobno po jednostce "pochowano" wtedy Hydromile 2, żeby sie z tego jakas "jazda" nie zrobiła z powodu kopiowania konstrukcji.

Mnie ciekawi inna rzecz. Czy ktos kiedys widział zdjęcie AWO Steyera w barwach Policji Austryjackiej?? Nigdzie sie z tym nie spotkałem i tak sie zastanawiam czy nie było tak, że austriacy tego nie używali jako, że na Zachodzie były lepsze konstrukcje, a to, po prostu nam wcisneli :?: :?:

ZOMOLU polecam książkę "Pojazdy samochodowe i przyczepy Jelcz 1971-1983" Wydawnictw komunikacji i Łączności, którą posiadam. Jest tam osobny dział poświęcony konstrukcji Hydromila 2. Niewiem czy wiesz, ale JZS i Steyr łączyła szeroka umowa licencyjna na wiele konstrukcji, w tym na typoszereg 1490 i 1491, z ktorego wywodzily sie austriackie armatki wodne. Licencje tą zawieszono w 1983 roku na skutek ogólnej nędzy gospodarczej. Do tego czasu elementy licencyjne mogły być wykorzystywane przez Jelcza w sposób właściwie dowolny i mogły być modyfikowane. W konstrukcji H2 użyto licencyjnego podwozia dwuosiowego samochodu skrzyniowego Jelcz S420, w które wkomponowano oś przednią Steyr i most tylny Raba (licencja węgierska). Nadwozie jest polskim produktem, opracowanym przez OBR Nadwozi Samochodów Ciężarowych na zlecenie MSW, w oparciu o konstrukcję Steyr. Wszystko odbywało sie w sposób legalny, licencjonowany i bez łamania praw autorskich. Reszta to legendy :-)

Odpowiedz do tematu