FORUM MILICYJNE Strona Główna FORUM MILICYJNE
WWW.MILICJA.WAW.PL

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Koszary ZOMO
Autor Wiadomość
kalin 

Wysłany: 2009-10-22, 00:15   

Mogę się mylić, ale może uda się rozwiać wątpliwości. Na zdjęciu dodanym przez Zomola ZOMO stoi przed Placem Trzech Krzyży od srony Nowego Światu. Przypomniało mi się zdjęcie gdzie ZOMO biegnie przez Plac Trzech Krzyży (poniżej). Wydaje mi się, że jest to ten sam oddział, tyko w akcji. Tutaj lepiej widać, że nie mają moro, lecz olimpijki.

zomol 
www.zomoza.kgb.pl

Wysłany: 2009-10-22, 00:47   

Nie chcecie słuchać, a Rafikx dał Wam odpoeiedź. Zdjęcia pochodzą z dn. 3 lipca 1989 roku, z operacji "Veto II", a milicjanci BSI ZOMO Warszawa, mają na sobie - tak jak powiedział wcześniej Rafikx - nic innego jak olimpijki.

Piimo - szczególnie po stanie wojennym, a w Warszawie było to obowiązującą nawet 13.12.1981 roku reguła - Milicjant miał godnie reprezentować resort MSW w każdej sytuacji, stąd też "eleganckie" ubieranie ZOMO-wców w mundury wyjściowe podczas wszelakich zadym. W przypadku Warszawy, 3 znanymi mi wyjątkami kiedy milicjanci ZOMO mają na sobie "moro" sa:
- Pacyfikacja WOSP - grudzień 1981
- 31 sierpień 1982
- 11 listopada 1982

Jeśli sie mylę, mam nadzieję, że dalszą częsc mojej wypowiedzi "wyprostuje" Rafikx

Taki zestaw jak na fot. tłumaczyć tez można innymi względami. W ZOMO, podobnie jak dziś w Oddziałach Prewencji Policji, istniały tzw. "plutony alarmowe", tj. dana cześć kompanii pełniła służbę w systemie koncentrycznym, gotowa w każdej chwili podjąc działania w razie "zbiorowego naruszenbia porządku publicznego". Pluton alarmowy, woził ze sobą sprzęt do rozpraszania tłumów, ponadto - w przypadku Warszawy - posiadał tzw. "umundurowanie alarmowe", które charakteryzowało się bytami skuterami i spodniami kroju narciarskiego - w kazdym wypadku, pomimo, że "Przepisy ubiorcze" nie przewidywały ubierania "narciarek" do olimpijki.

30 lipca 1989 roku miały miejce pierwsze od wielu, lat poważne walki uliczne na terenie Warszaw - pierwszy raz od czasu stanu wojennego użyto armatek wodnych, manifestanci miotali butelki z benzyna, dochodziło do walk wręcz.

"Żółwie" i nagolenniki - z tego co wiem, nie cieszyły się szczególną estymą w ZOMO - przeszkadzały w dynamicznym, ofensywnym działaniu, stąd też ZOMO-wcy bardzo rzadko ich używali (ponadto w latach 80-tych tego wyposażenia było bardzo mało i np. "żółwie" posiadały tylko 3 kompanie wchodzące w sklad Batalionu Szybkiej Interwencji). 30 lipca milicjanci ZOMO, nie mieli na sobie tych elementów wyposażenia - wielu z milicjantów doznało obrażeń, stąd też do operacji 3 lipca, postanowiono wyposażyć ZOMO-wców w tego typu indywidualne środki ochrony.

[ Dodano: 2009-10-22, 09:46 ]
Dla zainteresowanych - jeszcze 2 mało znane zdjęcia z tamtech wydarzeń, na jednym ze zdjęć, uważne oko zauważy grubego majora.

Stefan Żeromski "Przedwiośnie"

darek1 
Darek1

Wysłany: 2009-10-22, 16:29   

witam...wypowiadam się w kilku miejscach..za co przepraszam i równocześnie pozdrawiam Panów..kolego Zomol...o tzw. BSI nie wspominam ponieważ pisałem juz wielkokrotnie.."karmi" Kolega tutaj wszytkich wypowiedziami , które nie odpowiaqdają prawdzie...jesli burzę mit to bardzo przepraszam..4 batalion warszawskiego ZOMO otrzymał "zoltary" nie dlatego że był jakimś tam BSI tylko zwyczajnie nie posiadał kasków a jedynie hełmy stalowe ( był formowany w pośpiechu ).Jak przyszła partia tych kasków to je po prostu otrzymał i to cała prozaiczna prawda...Ubiór na tzw. działania zawsze określał dowódca jednostki...Dowódca warszawskiego ZOMO pan płk Sławomir Rusinowicz po prostu lubił ubierać swoich ludzi w mundury wyjsciowe i to wszystko..nie był to tzw. ubiór alarmowy..to jest zupełnie cos innego..W Poznaniu działania zawsze realizowano w mundurach ćwiczebnych..pozdrawiam wszystkich serdecznie szczególnie Kolegę Zomola

[ Dodano: 2009-10-22, 18:11 ]
dodam jeszcze , ponieważ Kolega Zomol twierdzi iż milicjanci nie lubili żółówi i rzadko ich uzywali..tak jak o ubiorze decydował dowódca jednostki tak i o wyposażeniu...i proszę mi wierzyć nie było możliwości zdjęcia sprzętu " bo mi przeszkadza"..Kolega nie zna realiów i dyscypliny w ówczesnych jednostkach dlatego to pisze....to jest Panowie wypaczanie realiów i zwykłe fałszowanie historii jakkolwiek brzmi to naprawdę sensacyjnie...pozdrowienia dla Wszystkich

Sosul 

Wysłany: 2009-10-22, 18:37   

Ja doskonale wiem co to jest żółw i jak wygląda ale na tym zdjęciu (pierwsze) trudno jest określić ich kurtki i łatwo to pomylić. Jedyne co mnie na prawdę przekonuje to brak tych naszywek ale spójrz na kolor (a raczej odcień szarości) tych "kurtek" i porównaj do odcieniu żółwia.

mody888 

Wysłany: 2009-12-16, 15:21   BSI..dyscyplina itp..

witam, przeglądając niektóre forma natknąłem się na Wasze, z ciekawością przypatruję się niektórym Waszym dyskusjom... wypowiedzi te potwierdzają to co wtedy działo się w ZOMO w Warszawie, niektóre nieco mijają się z prawdą...ja tam akurat byłem, w 24 KO BSI..więc mam swój pogląd na to wszystko... zarówno jeśli chodzi o wyposażenie(beznadziejne tak naprawdę) jak i o dyscyplinę...hmm..dziś już z perspektywy czasu...
jeśli któryś z dyskutantów będzie chciał coś się dowiedzieć, jak naprawdę wyglądało to od środka..zapraszam..
pozdrawiam
mody888

Porucznik 

Wysłany: 2009-12-17, 13:32   

Bardzo prosimy !

glock 

Wysłany: 2009-12-18, 11:54   

mody...ja byłem na 23 KO BSI :)
Ktoś wcześniej napisał,że był pluton alarmowy.Nie pluton tylko kompania alarmowa,która była gotowa do działań przez całą dobę.Pojazdy stały na placu alarmowym z załadowanym całym sprzętem bojowym.W ramach alarmówki jeździliśmy normalnie do służby.Była ona krótsza i trwała 5 godz.w godzinach popołudniowych.Umundurowanie,które obowiązywało było to:spodnie narciarki,a reszta to zwykły mundur,sprzęt do działań znajdował się w pojazdach.
W przypadku działań sprzęt uzupełnialiśmy w samochodach.
BSI to nie był 4 batalion,tylko 7

kozera65 
kurczak

Wysłany: 2010-06-03, 22:00   

cześć ja służyłem w plutonie wzm (wzmocnienia )BSI maczki k/ Katowic (ludzie z lasu) kierowca BTR . zapewniam ze uzbrojenie i mundury były te same, ale szkolenie i mentalność inna.

Zuber 
Płk

Wysłany: 2010-11-09, 02:53   

Odnośnie zdjęcia "Zomola" przedstawiającego BSI ZOMO, to czy ono na prawdę pochodzi z roku 1989 ? Skopiujcie to zdjęcie i otwórzcie programem Microsoft Office Picture Manager. Po powiększeniu zdjęcia wyraźnie widać w tle WT-ciaka, a na nim napis POLICJA :shock: A może mylę się??? Co wy na to ?

zomol 
www.zomoza.kgb.pl

Wysłany: 2010-11-09, 14:37   

To zdjęcie na pewno pochodzi z 1989 roku, dokładnie z dn. 3 lipca. Autorem jest Erazm Ciołek. A dla tych co jeszcze mają wątpliwości - fragment zdjęcia w większej rozdzielczości, gdzie wyraźnie widać i napis na WT-ciaki i na galeryjkach Nyssanów:

Stefan Żeromski "Przedwiośnie"

Zuber 
Płk

Wysłany: 2010-11-24, 11:59   

Tak jest. Zgadza się. Nawet Kadra kierownicza może się mylić :lol:

Porucznik 

Wysłany: 2010-11-24, 22:52   

A kim to obywatel Zuber kieruje ? 8-)

wolfik 

Wysłany: 2010-11-24, 23:02   

Kierowniczą...

fred 

Wysłany: 2014-12-16, 21:34   

W styczniu 1985 W Katowicach był Pułk zomo ok. 1000 osób dowódcą półkownik

1 batallion Tj 3 kompanie po ok 100 osób w tym szkolna
2 batalionn 3 kompanie w tym reprezentacyjna
+ Sławetny pluton specjalny ten od KWK Wójek to w Piotrowicach
+ Batatalion Szybkiej Interwencji w Maczkach {Samodzielny 2 kompanie + drużyny obsługi]

Odpowiedz do tematu