FORUM MILICYJNE Strona Główna FORUM MILICYJNE
WWW.MILICJA.WAW.PL

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Tarcze ZOMO
Autor Wiadomość
Sosul 

Wysłany: 2009-10-21, 15:20   Tarcze ZOMO

Zainteresowały mnie ostatnio tarcze, wiem że były trzy rodzaje i nie chcę powielać tematu:

1. tarcza szara z białym paskiem i napisem MILICJA i okienkiem używana od ok 1970 do połowy lat siedemdziesiątych

2. tarcza z plexy używana aż do końca PRLu - swoją drogą jak ma ktoś na sprzedaż w miarę rozsądnej cenie to chętnie kupię ;-)

3. Szara tarcza z tworzywa - od ok 1984 roku - i ta interesuje mnie najbardziej, (chwilowo tylko taką posiadam w kolekcji z racji tego że była najtańsza) chodzi mi głównie o to ile jednostek i w jakim stopniu było w nie wyposażonych (zwłaszcza w ZOMO Katowice). Gdzieś wyczytałem że była bardzo wytrzymała i cieszyła się większą popularnością od tej z plexy. Jak oglądam zdjęcia z drugiej połowy lat 80tych to jednak częściej widuję właśnie te przezroczyste.

zomol 
www.zomoza.kgb.pl

Wysłany: 2009-10-22, 01:15   

Wszystko jest opisane w tym temacie , ale postaram się udzielić Ci odpowiedzi na Twoje pytania..

Cytat:
1. tarcza szara z białym paskiem i napisem MILICJA i okienkiem używana od ok 1970 do połowy lat siedemdziesiątych

Tych tarcz były 2 rodzaje - jedne z wizjerem, inne bez. Prawdopodobnie do 1977 roku miały biały napis "MILICJA" malowany na szaro-niebieskim tle. Do tego roku tarcze miały uchwyt na przedramię w postaci paska. Po 1976 roku - wyciągnięto wniosaki z zamieszek w Radomiu i Ursusie i zmodyfikowano uchwyt na taki jaki znasz z tarcz późniejszych - z plexy i tych z 1984 roku - fot później.

Prawdopodobnie także w 1977 roku zmieniono sposób malowania napisu "MILICJA" na tarczach - w miejsce białego napisu malowano biały prostokąt, a na nim granatowy napis "MILICJA". Dlaczego tak - wydaje mi się, ze jedynym logicznym wytłuaczeniej jest "estetyka", żeby tarcze ładniej komponowały się z tarczami z plexy - wprowadzonymi także w 1977 roku.

2. tarcza z plexy używana aż do końca PRLu
.. i w Policji - właściwie do teraz w niektórych Nieetatowych Pododdziałach Prewencji, w miejscowosciach, gdzie "diabeł mówi dobranoc". Tarcze te produkowano na licencji włoskiej.

Wszystkie rodzaje wymienionych tarcz - były używane w mniejszym lub większym zakresie - do 1989 roku, po tej "magicznej" dacie, zresztą także.

W 1982 roku sprowadzono sporą partię tarcz z NRD (białe - kształt taki jak tej z 1984 roku) oraz Czechosłowacji - także z pleksiglasu, podobne do tych polskich, jednak o wiele wytrzymalsze.

Cytat:
Szara tarcza z tworzywa - od ok 1984 roku - ile jednostek i w jakim stopniu było w nie wyposażonych (zwłaszcza w ZOMO Katowice). Gdzieś wyczytałem że była bardzo wytrzymała i cieszyła się większą popularnością od tej z plexy. Jak oglądam zdjęcia z drugiej połowy lat 80tych to jednak częściej widuję właśnie te przezroczyste.

Musiała się ona pojawić rzeczywiście ok 1984 roku. Mam wątpliwości czy jest to tarcza prod. polskiej czy NRD (mam album "Wyposażenie specjalne MO", w której nie ma wymienionej ani tej tarczy ani nagolenników). Wnioskuję jednak, że musiał być to jednak "polski patent" wzorowany na tarczy NRD. Po stanie wojennym chodziły też pogłoski, że "ZOMO dostało nowe tarcze prod. japońskiej" - jednak to trzeba włożyć między bajki.

Musisz pamiętać, że po 1983 roku - sytuacja gospodarcza w PRL była coraz gorsza i odbijało się to także na milicji. Nie stać było resortu MSW na wyposażenie wszystkich kompanii w nowoczesny - jak na owe czasy sprzęt. Te tarcze dostały na pewno w pierwszej kolejności kompanie ZOMO w największych miastach - na pewno Warszawa (Batalion Szybkiej Interwencji, ale potem także inne kompanie), Gdańsk, Wrocław. ZOMO Katowice - w tamtym czasie były także bardzo faworyzowana jednostką - także tutaj "żółwie", nagolenniki, kaski NRD trafiały w pierwszej kolejności - na równi z Warszawą (oczywiście nie do wszystkich kompanii, których w tamtym czasie było 6-7 w Katowicach-Piotrowicach plus 3 Batalionu Szybkiej Interwencji w Sosnowcu) - więc z tarczami musiało być podobnie.

W wielu przypadkach - np. w Poznaniu 2 kwietnia 1989 roku te tarcze zaczęto wydawać dopiero "w boju", gdy zbyt duża ilość tarcz z plexy uległa zniszczeniu.

[ Dodano: 2009-10-22, 09:06 ]
Trochę zdjęć poglądowych:

[ Dodano: 2009-10-22, 09:07 ]
cd - foto

[ Dodano: 2009-10-22, 09:10 ]
ciag dalszy zdjęc

[ Dodano: 2009-10-22, 09:14 ]
Tarcza csrs

Stefan Żeromski "Przedwiośnie"
Ostatnio zmieniony przez Porucznik 2009-10-22, 14:20, w całości zmieniany 1 raz  

Sosul 

Wysłany: 2009-10-22, 18:44   

A jak było z napisami na tarczach z plexy? bo spotkałem się z białym na niebieskim tle i niebieskim na białym tle... :-?

zomol 
www.zomoza.kgb.pl

Wysłany: 2009-10-22, 22:57   

Te napisy białe na niebieskim tle to wymysł czasów obecnych. Tarcze z plexy długi czas służyły w OPP, gdzie po 1990 roku zamalowano farbą napis "MILICJA". Jedna z firm, które pozyskała większa ilośc tych tarcz, zamiast zedrzeć farbę co jest procesem dość czasochłonnym i niewdzięcznym - namalowała napis na owym niebieskim tle.

HERMES 

Wysłany: 2009-10-23, 18:10   

Witam wszystkich

Do Zomola. Poczytaj przepisy wydawane przez Komendanta Głównego Policji (Dz. Urz. KGP). Oddziały i Pododdziały Prewencji utworzone zostały: pierwsze w niektórych obecnych miastach wojewódzkich, a drugie w niektórych miastach wojewódzkich obecnych i byłych. Dlatego stwierdzenie, ze OPP stacjonują w miejscowościach, gdzie diabeł mówi dobranoc jest nieuprawnione.
Ponadto wyjaśnij mi proszę pojęcie Nieetatowy Pododdział Prewencji, bo podczas tylu lat mojej służby nie spotkałem się z takim „organem”

Serdecznie wszystkich pozdrawiam

Biuro Logistyki Policji KGP
Klub Kolekcjonerów Policyjnych
http://www.ipapolska.pl/kolekcjoner/
moja prezentacja
http://chomikuj.pl/hermes50

zomol 
www.zomoza.kgb.pl

Wysłany: 2009-10-24, 12:31   

Oczywiście HERMES, masz rację, jednak mówisz o etatowych Oddziałach Prewencji i Samodzielnych Pododdziałach Prewncji Policji. Oprócz tego, są jeszcze Nieetatowe Pododdziały (Oddziały) Prewencji - w żargonie nazywane eNPePy,) tj. pododział zwarty Policji tworzony z funkcjonariuszy z terenowych jednostek, tworzony w wypadkach gdy istnieje potrzeba użycia większej liczby funkcjonariuszy (zbiorowe zakłócenie porządku publicznego, zabezpieczenie imprezy masowej, przeczesywanie terenu itp.) lub liczebnego wzmocnienia Oddziału Prewencji Policji. Podstawą prawną funkcjonowania NPP jest „ZARZĄDZENIE NR 715 KOMENDANTA GŁÓWNEGO POLICJI z dnia 22 grudnia 2003 r. w sprawie szczegółowych zasad organizacji i zakresu działania nieetatowych pododdziałów i oddziałów prewencji Policji”http://www.policja.swinou...p/za715.03.html.

kosa 

Wysłany: 2012-06-24, 00:17   Tarcze ZOMO

Temat dawno zapomniany.
Ile było rodzajów tarcz?

1.Tarcza szara z napisem.
2.Tarcza szara z okienkie i napisem.
3.Tarcza przezroczysta z napisem.
4.Tarcza szara NRD.
5.Tarcza przezroczysta czeska.
6.Tarcza szara polska.

Znajomy wspominał o tarczach okrągłych przezroczystych,takich jak we Francjii.
Miały mieć obrotowy uchwyt na przedramię.Bywało tak, że demonstranci łapali za tarczę i wykręcali w lewo, łamiąc milicjantowi rękę.

Zatem czy były takie tarcze,czy to tylko mit.

zomol 
www.zomoza.kgb.pl

Wysłany: 2012-06-24, 20:03   Re: Tarcze ZOMO

kosa napisał/a:
1.Tarcza szara z napisem.
2.Tarcza szara z okienkie i napisem.

Tego było 2 rodzaje - spotkałem się z określeniem "tarcza wz. 69" były one z wizjerem i z początku białym napisem "MILICJA", alczkolwiek po zdjęciach widzę, że były tez tarcze bez wizjera także można założyć, ze były 2 rodzaje tych tarcz. Trzeba jednak pamiętać, że te tarcze były nieco inaczej wyprofilowane niż te późniejsze - wprowadzone po stanie wojennym. Po 1976 roku - modyfikowane uchwyty i sposób malowania napisu.

kosa napisał/a:

3.Tarcza przezroczysta z napisem.

Tzw. "plexa" produkowana na licencji włoskiej

kosa napisał/a:
4.Tarcza szara NRD.

Tarcze NRD były białe, wykonane z tworzywa. W NRD były tez identycznie wyprofilowana tarcze metalowe, podobno w jakiejś jednostce ZOMO/NOMO też takie były, ale to plota

kosa napisał/a:
Znajomy wspominał o tarczach okrągłych przezroczystych,takich jak we Francjii.
Miały mieć obrotowy uchwyt na przedramię.Bywało tak, że demonstranci łapali za tarczę i wykręcali w lewo, łamiąc milicjantowi rękę.

Zatem czy były takie tarcze,czy to tylko mit.

O tarczach okrągłych też słyszałem z 2 niezaleznych źródeł, w tym jednego bardzo pewnego, ale.. To były już czasy po 1990 roku, tarcze były Niemieckie, a gł.ównym problemem była ich mizerna wytrzymałosc. Podobno po 1990 roku w OPP testowanych było 10 rodzajów tarcz.

dzielnicowy Mar 

Wysłany: 2012-12-23, 19:55   Re: Tarcze ZOMO

Sosul napisał/a:
Zainteresowały mnie ostatnio tarcze, wiem że były trzy rodzaje i nie chcę powielać tematu:

3. Szara tarcza z tworzywa - od ok 1984 roku - i ta interesuje mnie najbardziej, (chwilowo tylko taką posiadam w kolekcji z racji tego że była najtańsza) chodzi mi głównie o to ile jednostek i w jakim stopniu było w nie wyposażonych (zwłaszcza w ZOMO Katowice). Gdzieś wyczytałem że była bardzo wytrzymała i cieszyła się większą popularnością od tej z plexy. Jak oglądam zdjęcia z drugiej połowy lat 80tych to jednak częściej widuję właśnie te przezroczyste.

Ta tarcza jest z (iluś warstw) maty szklanej nasączonej rozgrzaną żywicą epoksydową i sprasowanej. I przetrwała do dziś w zasobach policyjnych - powtórzę po Zomolu coś z czym Hermes się nie zgadza <=> w Nieetatowych Pododdziałach Prewencji... czyli przynajmniej do 2012 była używana przez policjantów na co dzień mających inne zadania, doraźnie wysyłanych na mniej krytyczne odcinki, gdy było duże ryzyko zamieszek <=> może to nie jest nazwa usankcjonowana przepisami - chociaż i na to Zomol przedstawił jakiś "kwit", ale to nie byt wirtualny tylko rzeczywisty. :lol:
A tarcze widać było jeszcze 19 XI 2011 - marsz równości Poznań. Razem z kaskami wz 83. (Same kaski były w akcji np. 11 XI 2011 w Warszawie!!!) :shock:

sanchez 

Wysłany: 2013-01-17, 06:31   

a nie chodzi wam czasem o skrót NOPP ?

zomol 
www.zomoza.kgb.pl

Wysłany: 2013-01-17, 17:30   

Zarządzenie KGP mówi o Nieetatowych Pododdziałach i Oddziałach Prewencji Policji, teraz już nie pamiętam od czego zależy (pewnie od liczebności) kiedy mówi się o NPP a kiedy NOP, ale tak Sanchez, chodzi nam właśnie o to ;)

sanchez 

Wysłany: 2013-01-17, 17:33   

czyli o stare NOMO ;) w Policyjnym wydaniu

HERMES 

Wysłany: 2013-01-17, 21:12   

Rozkaz nr 1/91 Komendanta Głównego Policji z dnia 9 września 1991r. w sprawie tworzenia i koncentracji nieetatowych pododdziałów Policji.

W załączniku nr 1 określona jest struktura batalionu i kompanii oraz zadania i liczebność kadry, natomiast w załączniku nr 2 liczba i stan etatowy NPP w poszczególnych województwach.
Później wielokrotnie przepisy były zmieniane. Po terytorialnej zmianie administracyjnej Polski wyszły nowe przepisy dotyczące struktury i liczebności NPP.

Biuro Logistyki Policji KGP
Klub Kolekcjonerów Policyjnych
http://www.ipapolska.pl/kolekcjoner/
moja prezentacja
http://chomikuj.pl/hermes50

Młody 

Wysłany: 2016-11-22, 17:48   

Wpadła mi w ręce tarcza z plexy
-nie ma napisu
-ma poduszkę z bardzo miękkiego plastiku,lub twardej gąbki
-obydwa uchwyty plastikowe ten co trzyma się na przedramieniu nie przylega do plexy(miał za zadanie nie pozwolić wykręcić ręki milicjantowi/policjantowi ?)
Czy wiecie z jakiego okresu ta tarcza pochodzi ?

zomol 
www.zomoza.kgb.pl

Wysłany: 2016-11-22, 21:10   

Jest to tarcza produkcji Czechosłowackiej. Bodaj w 1982 roku pojawiły się w Polsce. Otrzymały ja na pewno jednostki ZOMO Warszawa, Gdańsk i Wrocław. Tutaj masz zdjęcia, gdzie je dość dobrze widać:

Trzecia od prawej

i tutaj tez je widać u 3 F-szy

Odpowiedz do tematu