FORUM MILICYJNE Strona Główna FORUM MILICYJNE
WWW.MILICJA.WAW.PL

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Pytanie o umundurowanie typu US
Autor Wiadomość
struś 
MISZTALOWIEC

Wysłany: 2010-11-09, 20:03   

Porucznik napisał/a:
Zaraz, chwila, to w mundurze polowym można było chodzić sobie, ot tak, po mieście ? Jak to tak ?

W US-ie OCZYWIŚCIE .

Porucznik 

Wysłany: 2010-11-09, 20:04   

wojska też to dotyczyło ?

HERMES 

Wysłany: 2010-11-09, 20:06   

Porucznik napisał/a:
Czy możesz wrzucić tu treść tego zarządzenia o którym pisałeś dwa posty wyżej ?

wstrzymaj się Poruczniku z poszukiwaniami... zomol... powinienem mieć to Zarządzenie w swoich zbiorach... sprawdzę jutro... a jak nie mam, to mi wypożyczysz... wtedy zeskanuję i wstawię... i coś specjalnie dla Ciebie, ale nie tylko... mam:

ZARZĄDZENIE NR 10/73 DYREKTORA DEPARTAMENTU GOSPODARKI MATERIAŁOWO-TECHNICZNEJ MSW Z DNIA 10.02.1973R

„W sprawie wprowadzenia do użytku w jednostkach Milicji Obywatelskiej: Zestawienia rozmiarów przedmiotów zaopatrzenia mundurowego w układzie procentowym”

[Sygn. MSW POg-112/73]Obowiązujące od dnia podpisania, tj. od 10.02.1973r.

już jest zeskanowane... jak obrobię przez święta, to opublikuję w przyszłym tygodniu

Biuro Logistyki Policji KGP
Klub Kolekcjonerów Policyjnych
http://www.ipapolska.pl/kolekcjoner/
moja prezentacja
http://chomikuj.pl/hermes50

struś 
MISZTALOWIEC

Wysłany: 2010-11-09, 20:08   

Porucznik napisał/a:

Tego nie wiem .... Oczywiście piszę o tamtych czasach , o tym jak to się odbywało ..., a czy to było do końca legalne ... też nie jestem pewien ... ale było całkiem oficjalne i nikt się nie czepiał. Choć w zasadzie to musiało tak być , bo po przylocie do danego "portu" zostawiało się tylko broń w komisariacie lotniczym, a w US-ie jechało się do hotelu i TWÓJ czas wolny. Kto chciał to właśnie nieoficjalnie brał "cywilki" i mógł np. pobalować na dancingu .

zomol 
www.zomoza.kgb.pl

Wysłany: 2010-11-09, 23:56   

[quote="struś"]
zomol napisał/a:
Co do US ... to u misztalowców zrozumiałe , bo przechodzili szkolenie spadochronowe i skakali. Ubiór Skoczka spadochronowego ... schowane guziki by np. zminimalizować przypadkową plątaninę linek ... a po co w PS ???? No, chyba, że też skakali.

Z tego co wiem (a - jeśli chodzi o źródło - to wiem z książki By(i)łem w ZOMO", Gizaka, gdzie opisuje takie szkolenie) - wieli, przynajmniej w ZOMO Katowice skoki spadochronowe, aczkolwiek dosyć rzadko, i D-dztwo Plutonu Specjalnego musiało sie niemal prosić o takie szkolenie (podobnie zresztą jak o szkolenie wspinaczkowe).

Jeśli chodzi o umundurowanie UeS - miałem okazję przeglądać opracowanie z 1982 roku pt: O większą skuteczność działań ulicznych Milicji Obywatelskiej i ochrony życia i zdrowia jej funkcjonariuszy, gdzie są wypisane wnioski z walk ulicznych w latach 1981-1982.

Jest to arcy-ciekawa rzecz, takze w posiadaniu IPN-u. Są wysunięta różne postulaty - część z nich została spełniona, a część do dzis czeka na spełnienie. W każdym razie autor publikacji pisze, że niedopuszczalne jest wysyłanie do akcji przeciw tłumowi oddziałów umundurowanych w umundurowanie służbowe, bo krępuje ruchy, jest niefunkcjonalne, niepraktyczne, etc, etc.

Autor pisze, że najlepszym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie dla wszystkich pododdziałów umundurowanie UeS, a to ze względu na wygodny krój i dużą ilość praktycznie umiejscowionych kieszeni. Co ciekawe, jako zaletę wynienia takze gumowy ściągacz w pasie, co akurat większość osób użytkujących UeS, wymienia raczej jako wadę tego umundurowania.

Stefan Żeromski "Przedwiośnie"

struś 
MISZTALOWIEC

Wysłany: 2010-11-10, 00:23   

No i "zomol" sprawę wyjaśnił ... pozdrawiam.

wolfik 

Wysłany: 2010-11-10, 07:36   

Porucznik napisał/a:

Wojsko miało mundur wyjściowy/służbowy i w tym się wychodziło poza koszary.Nie pamiętam żeby były jakieś odstępstwa, po prostu Biuro Przepustek nie wypuściłoby kolesia za bramę...
Jedynym wyjątkiem było powiadamianie kadry o alarmie w jednostce do czego używano tzw.łączników po kadrę i wtedy zasuwali do miejsc zamieszkania kadry zawodowej w moro, zaopatrzeni w odpowiedni dokument dla WSW.Tak było w Gliwicach.

Może gdzie indziej było inaczej ale to chyba był sposób na wyłapywanie wojska na lewiźnie bo żeby się ubrać w wyjściówkę i bryknąć na miasto żołnierz musiał mieć wydany mundur przez pomocnika szefa kompanii więc już wpadał w pierwsze sito a potem Biuro Przepustek itd.
Zawodowych widywałem w moro poza koszarami zwłaszcza jak mieli niedaleko do domu i nie chciało im się przebierać w wyjściówkę.

HERMES 

Wysłany: 2010-11-10, 08:41   

jak obiecałem, tak sprawdziłem, no i znalazłem ten dokument w swojej bibliotece, o którym wspomina powyżej zomol

ZARZĄDZENIE NR 18/88 MSW z dnia 18.03.1987r.
"Zmieniające rozporządzenie w sprawie norm umundurowania i wyposażenia specjalnego funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa i Milicji Obywatelskiej oraz norm wyposażenia specjalnego jednostek organizacyjnych resortu spraw wewnętrznych".
[l.dz. PM-251/88]

jest zeskanowany... ale obróbka i jego publikacja, to troszkę czasu minie... to Zarządzenie ma 161 stron

Biuro Logistyki Policji KGP
Klub Kolekcjonerów Policyjnych
http://www.ipapolska.pl/kolekcjoner/
moja prezentacja
http://chomikuj.pl/hermes50

Max Klinger

Wysłany: 2010-11-10, 09:35   

Chodziło się w moro po mieście niedaleko koszr np. do sklepu, lub przy okazji czynów społecznych w różnych miejscach i nic specjalnego się nie działo. Może w Warszawie było to trochę ryzykowne, w mniejszych miastach nie miałem żadnych problemów. Pozatym będąc kierocwcą często wyjężdżałem w moro i praktycznie chodziłem gdzie chciałem.

struś 
MISZTALOWIEC

Wysłany: 2010-11-10, 11:51   

wolfik napisał/a:
Porucznik napisał/a:

Wojsko miało mundur wyjściowy/służbowy i w tym się wychodziło poza koszary.Nie pamiętam żeby były jakieś odstępstwa, po prostu Biuro Przepustek nie wypuściłoby kolesia za bramę...

Wydz.Zabezp. początkowo był na terenie ZOMO - Golędzinów i poza koszary wychodziło się w cywilkach. Nie pamiętam, ale zomowcy chyba też ... choćby ze względów bezpieczeństwa. Nie wyobrażam sobie w okresie stanu wojennego, czy zaraz po , samego nieuzbrojonego zomowca w wyjściowym mundurze na przepustce. Wiem natomiast, że milicjanci nie jeździli już z domu do służby jak dawniej w mundurze, tylko właśnie w cywilkach , szczególnie podróżujący np. pociągiem.

Max Klinger

Wysłany: 2010-11-10, 12:49   

Na przepustki i na dłuższe wyjścia zakładało się oczywiście cywiki ,które mieliśmy w szafkach przy sobie. No Ale trudno aby do wyjścia na pół godziny do sklepu specjalnie się przebierać. W stanie wojennym zawodowi chodzili do domu w morach ( mieli co prawda broń). Tak zginął zapomniany obecnie śp. sierż Karos.

zomol 
www.zomoza.kgb.pl

Wysłany: 2010-11-11, 00:16   

struś napisał/a:
Wiem natomiast, że milicjanci nie jeździli już z domu do służby jak dawniej w mundurze, tylko właśnie w cywilkach , szczególnie podróżujący np. pociągiem.

Niestety, artykuł w którym jest o tym mowa leży aktualnie u znajomego, w każdym razie mam ksero z "Polityki" z 1986 roku, gdzie jest wywiad z kimś z D-ctwa z ZOMO Warszawa. Jest o tym mowa, że milicjanci z BCP ZOMO wychodzący na przepustki w mundurach byli narażeni na ataki. Były przypadki wyrzucania z pociągu itp. Z tego powodu bodaj właśnie w 1986 roku kierownictwo MO zniosło obowiązek noszenia munduru na przepustkach.

Powołam się znów na Gizaka, który pisze o tym jak ze znajomym poszedł do knajpy w pobliżu jednostki. Chyba wiem, która to knajpa :lol: i wg. relacji jeszcze w połowie lat 90-tych, kiedy w Piotrowicach mieścił się Oddział Prewencji - w lokalu ciągle było pełno ludzi w moro.

zomol 
www.zomoza.kgb.pl

Wysłany: 2010-11-11, 00:17   

Acha, bardzo ważna rzecz - żeby było jasne - nie słyszałem nic o tym, żeby pito tam alkohol w mundurach, czy żeby dochodziło do jakichś "gorszacych scen", ot po prostu było to miejsce odpoczynku F-szy poza murami jednostki.

sanchez 

Wysłany: 2010-12-15, 18:03   

Witam

Mam pytanie dotyczące mundurów polowych milicji :-) Czy do munduru wzór 5614 były stosowane kurtki zimowe wzór 5655. Dostałem dzisiaj taką kurtkę i widzę, że odcień znacząco się różni od koloru kamuflażu munduru :-(

Mobil 
www.milicja.net

Wysłany: 2010-12-15, 18:14   

Wcześniejsze wersje bluz i spodni które były stosowane między innymi w stanie wojennym miały właśnie wzór 5614, a kurtki 5655 i były w kolorze niebiesko szarym, pod koniec PRLu wprowadzono nowy wzór dla spodni i bluz 4627 w kolorze niebiesko zielonym a wzór dla kurtek (bechatek) pomimo zmiany koloru pozostał ten sam

Odpowiedz do tematu