FORUM MILICYJNE Strona Główna FORUM MILICYJNE
WWW.MILICJA.WAW.PL

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Pytanie o umundurowanie typu US
Autor Wiadomość
sanchez 

Wysłany: 2010-12-15, 18:19   

Czyli rozumiem, że kolor kurtki różnił się nieznacznie od koloru bluzy i spodni ?

Mobil 
www.milicja.net

Wysłany: 2010-12-15, 18:26   

Różnił się troche, a nawet sporo, zależy dla kogo i jak kto patrzy, te nowe kurtki weszły w roku ok. 88 więc trzeba zobaczyć na stempel, jeśli jest starsza to jest odpowiednia a różni się bo inną ilość barwnika dali i dlatego ;-)

sanchez 

Wysłany: 2010-12-15, 18:27   

Bluza jest z 75 roku, spodnie 78r a kurtka 82r

Mobil 
www.milicja.net

Wysłany: 2010-12-15, 18:35   

Więc moim zdaniem powinno być ok, popatrz na nasze zdjęcia z różnych inscenizacji, wielu z nas ma moro różniące się lekko czasem bardziej odcieniami porównując góre z dołem ubioru, trudno zdobyć cały komplet w identycznym odcieniu

sanchez 

Wysłany: 2010-12-15, 19:04   

No to ciesze się, że pasuje bo bardzo długo szukałem kurtki o tym rozmiarze i jak porównałem kolory to się trochę podłamałem, że to nie koniec poszukiwań :-)

Miki1206 
Miki

Wysłany: 2010-12-15, 21:33   Pytanie o umundurowanie typu US

Mam pytanie kiedy zmieniono w Policji mundury moro na mundury czarne?? ;-)

struś 
MISZTALOWIEC

Wysłany: 2010-12-16, 12:54   

Mobil napisał/a:
Więc moim zdaniem powinno być ok, popatrz na nasze zdjęcia z różnych inscenizacji, wielu z nas ma moro różniące się lekko czasem bardziej odcieniami porównując góre z dołem ubioru, trudno zdobyć cały komplet w identycznym odcieniu

Powiem szczerze, że nigdy nie zastanawiałem się nad różnicą odcienia moro i kurtki, choć był znaczny. Moim zdaniem wynikało to też z warunków używania , gdyż kurtka nie była tak eksploatowana jak samo moro ... wypalone na słońcu i częściej prane. Nie przypuszczam by ktoś wtedy na to zwracał uwagę, to i teraz chyba powinno być OK.

Mobil 
www.milicja.net

Wysłany: 2010-12-16, 12:58   

zgadzam się w 100%

zomol 
www.zomoza.kgb.pl

Wysłany: 2010-12-16, 23:49   Re: Pytanie o umundurowanie typu US

Miki1206 napisał/a:
Mam pytanie kiedy zmieniono w Policji mundury moro na mundury czarne?? ;-)

W 1993 roku - najpierw dla AT, ok 1998 roku zaczeło sie upowszechniać w Oddziałach Prewencji

Stefan Żeromski "Przedwiośnie"

Miki1206 
Miki

Wysłany: 2010-12-17, 09:28   Pytanie o umundurowanie typu US

Dzięki zomol ;-) rozumiem że chcąc skompletować mundur prewencji z roku `94-`97r trzeba zaopatrzyć się w moro wz.4636,pas wiadomo czarny oficerski,a buty nadal skutery?

TomSob 
Pies Pluto(-nowy)

Wysłany: 2011-01-11, 19:43   

Wracając do głównego tematu tego wątku - czy ktoś wie kiedy dokładnie zaczęto szyć UeSy dla PS ZOMO (miesiąc, rok)? Chodzi o to, czy funkcjonariusze PS od razu je dostali w 1978 roku, czy najpierw chodzili przez pewien okres np w zwykłym moro?
Na razie wiem tyle:
Plutony Specjalne zostały utworzone na mocy „Zarządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych nr 016/78 z dnia 15.04.1978 r. w sprawie zadań resortu spraw wewnętrznych w zakresie zapobiegania terroryzmowi i jego zwalczaniu”.
W Katowicach PS formalnie utworzono 1.09.1978., ale funkcjonariuszy szkolono specjalistycznie już od lata 1978.
(źródło: wyrok Sądu w Katowicach w sprawie kopalni "Wujek" z 2007 roku).

Przy okazji, gdyby ktoś dysponował tekstem w/w zarządzenia, chętnie bym przeczytał.

zomol 
www.zomoza.kgb.pl

Wysłany: 2011-01-11, 21:52   

TomSob napisał/a:
Wracając do głównego tematu tego wątku - czy ktoś wie kiedy dokładnie zaczęto szyć UeSy dla PS ZOMO (miesiąc, rok)?
Przy okazji, gdyby ktoś dysponował tekstem w/w zarządzenia, chętnie bym przeczytał.

To chyba tylko Hermes może Ci pomóc :-) .

Z tego co się orientuję - jednostka na Okęciu chyba została utworzono nieco wcześniej - początki sięgają w 1975 roku. Muszę odnaleźć tekst gdzie to wyczytałem, bo to jest nawet zdaje się gdzieś w internecie.

Nie pamiętam czy juz to pisałem, ale w poszukiwaniach UeSa do kolekcji trafiłem na informację, że pierwsze egzemplarze tych mundurów dla MO były szyte indywidualnie, "na miarę" dla każdego Milicjanta - stąd też w tych pierwszych partiach pomiędzy poszczególnymi egzemplarzami podobno mogą występować jakieś różnice.

Stefan Żeromski "Przedwiośnie"

HERMES 

Wysłany: 2011-01-12, 13:15   

TomSob napisał/a:

Witam
Niestety nie dysponuję. Ale cierpliwość popłaca i kolekcjonerzy o tym dobrze wiedzą. Przypuszczam, że kiedyś któryś z Nas natrafi na ten akt prawny.
Ponawiam swoją prośbe o udostępnianiu mi przez kolegów bedących w ich posiadaniu dokumentów, aktów prawnych, książek i albumów. Po zeskanowaniu zwrócę. Bardzo serdecznie dziękuję Zomolowi za wypożyczone książki.
Tworzę w formie elektronicznej bibliotekę dokumentów związanych z resortem i każdy "świstek" może być przydatny. Ponadto ułatwimy wielu osobom dostęp do dokumentów w inny sposób nieosiągalnych.

Na temat śląskiego SPAP-u
http://www.altair.com.pl/cz-art-52

Serdecznie pozdrawiam

Biuro Logistyki Policji KGP
Klub Kolekcjonerów Policyjnych
http://www.ipapolska.pl/kolekcjoner/
moja prezentacja
http://chomikuj.pl/hermes50

struś 
MISZTALOWIEC

Wysłany: 2011-05-04, 11:24   

[quote="zomol"][quote="struś"]
zomol napisał/a:
Co do US ... to u misztalowców zrozumiałe ,

Autor pisze, że najlepszym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie dla wszystkich pododdziałów umundurowanie UeS, a to ze względu na wygodny krój i dużą ilość praktycznie umiejscowionych kieszeni. Co ciekawe, jako zaletę wynienia takze gumowy ściągacz w pasie, co akurat większość osób użytkujących UeS, wymienia raczej jako wadę tego umundurowania.

Nie doczytałem tego wcześniej, dopiero dziś pomyślałem o tym ściągaczu. Uwierz mi , że przy sylwetce wypracowanych "motyli" i proporcjonalnej talii, bez wyhodowanego "maćka" jest to zaletą.

Moro 
Poborowy

Wysłany: 2011-05-11, 18:16   

Struś- to Twoje zdjęcie :-) ? Zdaje mi się, że widzę tu beret z wojskowym orłem... Mógłbyś to potwierdzić/zaprzeczyć :-D ?

Odpowiedz do tematu