FORUM MILICYJNE Strona Główna FORUM MILICYJNE
WWW.MILICJA.WAW.PL

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Pytanie o umundurowanie typu US
Autor Wiadomość
zomol 
www.zomoza.kgb.pl

Wysłany: 2011-05-11, 21:20   

Moro napisał/a:
Zdaje mi się, że widzę tu beret z wojskowym orłem... Mógłbyś to potwierdzić/zaprzeczyć :-D ?

To ja się wybiję przed szereg - tak dobrze widzisz. Plutony Specjalne ZOMO i Wydzał Zabezpieczenia KS MO (SUSW) do któregoś tam roku na nakryciach głowy miał orły wzoru wojskowego. Kiedy "weszły" orły milicyjne - ja ne znaju.

Struś - a sylwetka.. no cóz.. co Ci będe gadał, pewnie wiesz to od Kobiet :-) :-)

Stefan Żeromski "Przedwiośnie"

struś 
MISZTALOWIEC

Wysłany: 2011-05-17, 08:47   

zomol napisał/a:
Moro napisał/a:
Zdaje mi się, że widzę tu beret z wojskowym orłem... Mógłbyś to potwierdzić/zaprzeczyć :-D ?

To ja się wybiję przed szereg - tak dobrze widzisz. Plutony Specjalne ZOMO i Wydzał Zabezpieczenia KS MO (SUSW) do któregoś tam roku na nakryciach głowy miał orły wzoru wojskowego. Kiedy "weszły" orły milicyjne - ja ne znaju.

Struś - a sylwetka.. no cóz.. co Ci będe gadał, pewnie wiesz to od Kobiet :-) :-)

Zgadza się WZ takie miał. Podobnie jak w "powietrzno-desantowej" żeby ładnie układały się na głowie, były przed pierwszym użyciem specjalnie formowane na mokro.

Nie narzekam ... a o tamtych czasach to lepiej nie będę pisał ... hahaha.

dzielnicowy Mar 

Wysłany: 2013-01-09, 19:25   

[quote="struś"][quote="zomol"][quote="Moro"]

Zgadza się WZ takie miał. Podobnie jak w "powietrzno-desantowej" żeby ładnie układały się na głowie, były przed pierwszym użyciem specjalnie formowane na mokro.

Na mokro... a zwłaszcza w PIWIE!!! :roll:

dzielnicowy Mar 

Wysłany: 2013-01-09, 19:46   Re: Pytanie o umundurowanie typu US

zomol napisał/a:
Miki1206 napisał/a:
Mam pytanie kiedy zmieniono w Policji mundury moro na mundury czarne?? ;-)

W 1993 roku - najpierw dla AT, ok 1998 roku zaczeło sie upowszechniać w Oddziałach Prewencji

W AT wprowadzono do wystąpień bardziej oficjalnych czarne, ale kombinezony na wizytę JPII - VI 1991r., do celów treningowych były nadal głównie US-y, ale noszono już też ogólno Milicyjno/Policyjne MORO przejściowe.
Czarne mundury dla "wszystkich" wprowadzono ROZPORZĄDZENIEM MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI z dnia 13 czerwca 1997r. Dziennik Ustaw R.P. Nr 47.
Ale początkowo w tzw. "OKRESIE PRZEJŚCIOWYM" jednocześnie były noszone też mundury MORO.
Tym samym rozporządzeniem wymieniono kombinezony w AT z czarnych na kamuflaż miejski: drobne "kropki" - białe/czarne/szare/ciemno szare.

struś 
MISZTALOWIEC

Wysłany: 2014-06-06, 11:04   

[quote="zomol"]
Moro napisał/a:

Plutony Specjalne ZOMO i Wydzał Zabezpieczenia KS MO (SUSW) do któregoś tam roku na nakryciach głowy miał orły wzoru wojskowego. Kiedy "weszły" orły milicyjne - ja ne znaju.

:-) :-)

wiem od kolegi z którym "się mijałem", w roku 1986 , który ponoć dostał już z orłem milicyjnym/policyjnym ;-)
Ostatnio zmieniony przez struś 2015-02-02, 08:23, w całości zmieniany 1 raz  

Londyn jr. 
Sanitariusz SOR

Wysłany: 2014-11-14, 03:03   Pytanie o umundurowanie typu US

Jeszcze raz witam! Funkcjonariusze zawodowi Wydziału Zabezpieczenia nosili US zazwyczaj bez naszywki Milicja . Wiem to stąd że widywałem Ojca w USie bez takowej .Mój Ojciec był oficerem. A Misztalowcy co latali czyli Sekcja Ochrony Lotów to głównie służba zasadnicza. Więc trochę inne zasady tam panowały!

Londyn jr. 
Sanitariusz SOR

Wysłany: 2014-11-14, 09:30   Pytanie o umundurowanie typu US

To znowu ja. Pamiętam, że w roku 92 lub 93 w Komendzie Stołecznej tj. pałac Mostowskich widziałem kapitana Oddziałów Prewencji w mundurze mora ale w odcieniu wojsk lądowych i w trzewikach czarnych, jak zwykłe wojsko ale na rogatywce był orzeł państwowy i miał naszywkę POLICJA na rękawie .

zomol 
www.zomoza.kgb.pl

Wysłany: 2014-11-14, 16:59   

Witam nowego Użytkownika Forum. Bardzo się cieszę, że pomaga nam Pan w rozwijaniu naszych zainteresować.

Umundurowanie o którym Pan pisze to prawdopodobnie kamuflaż przejściowy Policji. Krój bluzy wzorowany jest na tzw. „ubiorze specjalnym” czyli umundurowaniu typu UeS, jakie było używane przez Plutony Specjalne ZOMO, Wydział Zabezpieczenia Komendy Stołecznej MO (Stołecznego Urzędu Spraw Wewnętrznych), oraz Kompanie Antyterrorystyczne (KAT) Policji do 1991 roku. Bluza jednak w stosunku do UeSa ma pewne modyfikacje, w sumie zwiększajace komfort uzytkowania. Zasadniczym plusem jest:

zastosowanie fald (zmarszczenia materiału) na plecach przez co przy dynamicznym działaniu bluza „zwiększa” swój obwód
zmniejszona ilość kieszeni (brak kieszeni na prawym ramieniu, brak kieszeni – mapnika na plecach pod gumą na poasie)
Bluza jest w kamuflażu przejściowym dla Policji – zamiast niebieskiego ma czarny nadruk „moro”. Został on wprowadzony w połowie lub pod koniec 1991 roku by odróżnić (przyznajmy – bardzo nieudolnie) mundury polowe Policji od umundurowania MO / ZOMO.

Z początkowo w tym „kamo” wytwarzano mundury 4627 (wzór wprowadzony w 1986 roku dla milicji), jednak prawdopodobnie w 1993 roku zaczęto wytwarzać nowy wzór moro – 4636 – czyli to oferowane na aukcji.

Ten wzór umundurowania polowego wytwarzany był prawdopodobnie jedynie do 1996 roku – w 1997 wprowadzono jako mundur polowy, czarny obecnie używany wzór (początkowo był używany jedynie przez Antyterrorystów, ew. Pogotowie Policyjne, Ogniwa Patrolowo-Interwencyjne) – tzw. „czarne moro”, które jest praktycznie kopią UeSa.

Jednak przepisy pozwalały na stosowanie w okresie przejściowym, tj do 2003 roku, starego wzoru umundurowania. Szczególnie widać to było w Oddziałach Prewencji Policji, gdzie w 1999 roku czarne mundury nie były jeszcze powszechne i podczas rozpraszanie blokad „Samoobrony” trudno znaleźć 2 jednakowo wyglądających Policjantów (wprowadzono stopniowo nowe wzory wyposażenia ochronnego – czarne „żółwie”, białe kaski)

Pod tym linkiem sprzedaję bluzę do takiego munduru

Londyn jr. 
Sanitariusz SOR

Wysłany: 2014-11-15, 02:50   

Witam! tamto moro miało wyrazne zielone tło i ciemno zielone glutki. Atecy nosili US czarny bez naramienników tylko z taśmami z rzepem . Wyparły one czarne kombinezony. Jeden kolo z AT Okęcie mówił o us w kamo metro flectarn zakazanym przez KG. Była to bodaj partia dla jednej sekcji z poza stolicy.

Londyn jr. 
Sanitariusz SOR

Wysłany: 2014-11-15, 04:38   

Witam ! Ojciec mi mówił , że swojego czasu do WZ SUSW przyjechali z wizytą goście z sekcji wysokościowej straży pożarnej i mieli od Nich dostać komplety us do zrobienia takich w kamuflażu straży pożarnej. Ponoć nic z tego nie wyszło, a kolega z ZHP miał tam pracować i nosił do moro tylko buty skoczka MO.

Londyn jr. 
Sanitariusz SOR

Wysłany: 2014-11-16, 05:06   

Witam! Istnieje też możliwość, że podczas wymiany mundurów moro na puma Wojska Nadwiślańskie przekazały mora do prewencji.

struś 
MISZTALOWIEC

Wysłany: 2015-02-02, 08:47   Re: Pytanie o umundurowanie typu US

Londyn jr. napisał/a:
Jeszcze raz witam! Funkcjonariusze zawodowi Wydziału Zabezpieczenia nosili US zazwyczaj bez naszywki Milicja . Wiem to stąd że widywałem Ojca w USie bez takowej .Mój Ojciec był oficerem. A Misztalowcy co latali czyli Sekcja Ochrony Lotów to głównie służba zasadnicza. Więc trochę inne zasady tam panowały!

Nie koniecznie. US-y fabrycznie z magazynów były obowiązkowo obszyte ( i to solidnym ściegiem :) ) na klapce kieszeni lewego rękawa. Nie miało znaczenia czy zawodowy czy zasadniczy - każdy powinien ją mieć . "Skrzydło Lotów" było wymieszane zasadniczych z zawodowymi. Odpruwali wszyscy, którzy mieli z tym problem ( lub się wstydzili , lub chcieli udawać wojsko przed sąsiadami, czy z innych względów bezpieczeństwa bywając w pojedynkę w "zagrożonym" miejscu. Pewnie w "lotach" było więcej naszywek, bo skoro część zasadniczych to muszą wykonać zalecenia, oraz z drugiej strony naszywka idealnie przydawała się w czasie kontaktu z patrolem WSW, zwłaszcza w innych miastach. Szczególnie po tekście z daleka " żołnierzu do mnie, ja wam zaraz opuszczę te podwinięte rękawy w US-ie " . Po okazaniu naszywki na rękawie i odpowiedzi " nie ta formacja - NIE RUSZA " - mina zdziwionego patrolu BEZCENNA - hahaha. Niektórzy f-sze zamiast odpruwać, chowali klapkę do kieszeni i stosowali zależnie od potrzeb.

zomol 
www.zomoza.kgb.pl

Wysłany: 2015-02-02, 13:32   

Kiedyś to były inne czasy, bo z własnego doświadczania (choć ja ze Specjalsami nie mam nic wspólnego) - ciężko mi sobie wyobrazić jaka to musi być sytuacja by w obcym mieście, pojedynczy umundurowany F-sz, znalazł się w takiej sytuacji by być "zaczepiony" przez patrol WSW. Tak samo to zostanie w pojedynkę w zagrożonym miejscu... Nie mogę teraz znaleźć tego nagrania, ale jak pamiętam na filmie z 3 maja 1987 roku, kiedy F-sze po cywilnemu rozpraszają manifestację wychodząca z Wawelu, to jeden z F-szy przewijajacy się na zapisie filmowym ma na sobie niekompletnego UeSa, tj, bez emblematów, pasa, beretu i chyba bez opinaczy, ale wyraźnie jest to mundur UeS.

Kiedyś mi się to wydawało nie do pomyślenia, ale sam mam "kolegów", którzy mają problem z emblematami na własnym mundurze (o ile nie z całym mundurem i wykonywanymi przez siebie zadaniami)

Odpowiedz do tematu