FORUM MILICYJNE Strona Główna FORUM MILICYJNE
WWW.MILICJA.WAW.PL

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Wczesna uszanka MO
Autor Wiadomość
sierż.Walczak 

Wysłany: 2009-12-27, 22:18   Wczesna uszanka MO

Witam!Koledzy,chciałbym sie dowiedzieć,do jakiego roku były stosowane czapki zimowe uszanki,ale te wczesne,w jasniejszym kolorze!Chodzi mi dokładnie,czy jest jakaś granica,kiedy one weszły do ,,służby,,a kiedy zostały wycofane!czy ktos z Was jest w stanie odpowiedzieć mi na to pytanie?Pozdrawiam i licze jak zawsze na Wasze odpowiedzi:)sierż.Walczak

Elvis 
Kapral MO

Wysłany: 2009-12-28, 00:12   

Kolega sierż.Walczak zaintrygował mnie... Zamieszczam fotkę dwóch uszanek, jedna napewno MO a druga? Ta z lewej (jaśniejsza) z pieczątką 08 74r. druga (ciemniejsza) z pieczątką 03 77r. Ta jaśniejsza napewno milicyjna a ta ciemniejsza z prawej też? Bo jeśli prawdą jest że była jakaś jaśniejsza (wcześniejsza) wersja to być może ta ciemniejsz też jest milicyjna tyle tylko że późniejsza?

sierż.Walczak 

Wysłany: 2009-12-28, 08:21   

Witam!a ja mowie jeszcze o zupełnie innej uszance:)ta z Twoich fotek,ta z lewej strony,to standardowa uszanka MO,ja mam w kolekcji 2 sztuki innych uszanek,po bylym milicjancie,i on twierdzi,ze nosił je w latach 60-tych!Różnia sie one kolorem materiału,futerka oraz kolorem podpinki!Dzisiaj postaram sie zapodac ich zdjęcia!jedna ma jeszcze dośc dobrze widoczne stemple MSW oraz rozmiaru!pytam,ponieważ jak wyzej napisalem(post wczesniejszy)chciałbym sie dokladnie dowiedzieć,w jakich latach od-do były one na stanie w MO:)Pozdrawiam

Porucznik 

Wysłany: 2009-12-28, 21:37   

Elvis, ta druga to ORMO. Ja mam w swojej kolekcji uszankę z lat 40/50, jest płytsza od tych późniejszych i ma ciemniejszy kolor.

Elvis 
Kapral MO

Wysłany: 2009-12-29, 00:38   

Dzięki Poruczniku za info odnośnie tej uszanki ORMO ;-) No to jeszcze szybkie pytanko :-) Posiadały one metalowego orła ORMO na przodzie? Bo jeśli tak to bym dokupił i zamontował :mrgreen:

Porucznik 

Wysłany: 2009-12-30, 09:13   

Tak, posiadały

sierż.Walczak 

Wysłany: 2010-01-04, 12:00   

Oto obiecane fotki mojej uszanki,w środku stemple MSW i jakies tam inne(slabo czytelne),orzelek mi sie oderwał-odlutował sie wąs:)musze to nareperować!i nadal prosze,jeśli ktos wie,w jakich latach dokladnie były noszone te uszanki!Pozdrawiam sierż.Walczak

Sosul 

Wysłany: 2011-02-04, 23:12   

mam pytanie odnośnie uszanek ORMO, czy były w dwóch kolorach - beżowym, jak mundur polowy i ciemnym? Bo takie odniosłem wrażenie przeglądając kiedyś aukcje na allegro.

Mobil 
www.milicja.net

Wysłany: 2011-02-05, 10:06   

Tak, zgadza się. Były dwie uszanki ormo, jedna z wszytym materiałem ciemnym, koloru munduru ormo, noszona np. do płaszcza sukiennego a druga wersja to w kolorze umundurowania polowego, posiadam obydwie ;-)

Sosul 

Wysłany: 2011-02-10, 21:46   

Dzięki ;-) czyli muszę zdobyć jeszcze tą polową :-|

TomSob 
Pies Pluto(-nowy)

Wysłany: 2015-02-18, 23:04   

sierż.Walczak napisał/a:
Oto obiecane fotki mojej uszanki,w środku stemple MSW i jakies tam inne(slabo czytelne),orzelek mi sie oderwał-odlutował sie wąs:)musze to nareperować!i nadal prosze,jeśli ktos wie,w jakich latach dokladnie były noszone te uszanki!Pozdrawiam sierż.Walczak

Hell-o,
czy ta czapka z brązowym futerkiem to na pewno uszanka MO i jeśli tak to w jakich latach była noszona? Przepisy z 1955, 1962 i 1969 roku nie wspominają o takim kolorze futerka.

Z góry dzięki za pomoc!

zomol 
www.zomoza.kgb.pl

Wysłany: 2015-02-19, 00:11   

Brązowe futerko? Moim zdaniem to bardziej fiolet. Ale tak - to na pewno milicyjne, słyszałem, że były takie w latach 60-tych, ale po zdjęciach widzę, że były już w latach 1955-59.

Ja natomiast mam zgryz z czymś takim, także podobno wczesna dla MO:

Stefan Żeromski "Przedwiośnie"

TomSob 
Pies Pluto(-nowy)

Wysłany: 2015-02-19, 22:18   

Dzięki za reakcję, Zomolu. Dobrze wiedzieć, że to uszanka milicyjna, a nie PGRowska z doczepionym orzełkiem.

Futerko na mojej czapce jest zdecydowanie jasnobrązowe. U Ciebie widzę, że żółte. Może po prostu były różne odcienie tego futra zanim przepisy z 1974 roku usankcjonowały uszanki z fioletowo-szaro-błękitno-coś tam futrem.

Jeden szczegół przykuł moją uwagę - wszystkie 3 czapki mają ten sam układ ściegów od wewnątrz.

Odpowiedz do tematu