FORUM MILICYJNE Strona Główna FORUM MILICYJNE
WWW.MILICJA.WAW.PL

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
raportówka
Autor Wiadomość
struś 
MISZTALOWIEC

Wysłany: 2010-11-17, 21:19   

Miki1206 napisał/a:
" nie w nacięciach tylko bezpośrednio przyszyte do grzbietu raportówki,czy to było fabrycznie czy przyszywane na własną rękę przez Milicjanta?

Tego nie wiem ... natomiast kojarzę tylko takie z nitami np.

Kamil 

Wysłany: 2010-11-18, 20:21   

Przypuszczam, że ktoś własnoręcznie przyszył uchwyty. Na allegro kilka razy widziałem raportówki, które miały uchwyty w nacięciach ale też własnoręcznie przymocowane. Fabrycznie uchwyty przyczepiane były na nity - przynajmniej ja dotychczas z takimi się spotykałem. Na mojej stronie internetowej możesz zobaczyć jak wyglądały 3 wzory raportówek.

Miki1206 
Miki

Wysłany: 2011-02-03, 19:58   Re: raportówka

zomol napisał/a:
Miki1206 napisał/a:
W którym roku zaczęto wprowadzać raportówki bez uchwytów na pałkę?

Przed 1975 rokiem, myśle, ze musiał być to przełom lat 60/70-tych.

Zomol a co powiesz o tym http://www.filmpolski.pl/z1/28z/1328_1.jpg
z guzików w marynarce można wywnioskować ze są to lata 60-75
i widać tutaj Milicjanta z raportówką z uchwytem na pałkę...
Czy jest to błąd/fikcja filmowa czy też fakt historyczny?

Porucznik 

Wysłany: 2011-02-03, 23:33   

To że wprowadzono nowe to nie znaczy że stare wyginęły od razu jak dinozaury. Mam zdjęcie w WSN z 1980 albo nawet późniejszy rok, milicjant w olimpijce i z raportówką z uchwytami na pałkę. Nie zużyła mu się to co, miał wyrzucić ?

PABLO 
LOTNA

Wysłany: 2011-02-04, 09:32   

Było dokładnie tak jak pisze Porucznik:
mój kolega dzielnicowy z DUSW Łódź-Śródmieście wychodził w rejon z taką raprtówką aż do przejścia na emeryturę w 1987 roku.
W tym czasie inni dzielnicowi i patrolówka korzystali już z raportówek bez szlówek na pałkę.
MZ ES250/2 TROPHY MILICJA
MZ TS250/1 MILICJA
MZ ETZ 250 MILICJA
MZ ETZ 251e MILICJA

danziger 

Wysłany: 2011-02-04, 11:36   

Pamiętam z dzieciństwa, że te raportówki z pałką były w pierwszej połowie lat 80-tych używane dość powszechnie, a i później można je było zobaczyć na ulicach.

Max Klinger

Wysłany: 2011-02-04, 12:08   

Raportowki raczej sie nie zużywały, widziałem egzemtlarze bardzo powycierane. Predzej nieoczekiwanie zmieniały właściciela :mrgreen: Zresztą po raportówce i pasie najlepiej było widać kto ile miał służby. Po stopniu niekoniecznie.

struś 
MISZTALOWIEC

Wysłany: 2011-02-04, 16:32   

Max Klinger napisał/a:
Raportowki raczej sie nie zużywały, widziałem egzemtlarze bardzo powycierane. Predzej nieoczekiwanie zmieniały właściciela :mrgreen: Zresztą po raportówce i pasie najlepiej było widać kto ile miał służby. Po stopniu niekoniecznie.

HAHAHA ... witaj Max ... dużo racji, lecz nie w każdym przypadku. Nie zapominaj o "flejach" jakich NIE brakowało w Naszych szeregach. Moja z dorobionymi uchwytami przeszła sporo... lecz jest dziś pamiątką w bardzo przyzwoitym stanie. Gdy po 6-ciu latach gdy odchodziłem z AT, mój kask spadochronowy był jak nówka, a przeszedł tyle samo co innych. Zostawiłem go kumplowi, a jego zdałem w rozliczeniu (" stan opłakany").

Max Klinger

Wysłany: 2011-02-04, 23:26   

no cześć :-) Nad moją niestety straciłem kontrolę bardzo dawno, jeździła ze mną pod siedzeniem mojej kochanej Nysy i chyba wraz z nią odeszła do historii. :cry: Dostałem ją jako nówkę a w związku z tym, iż nie miałem praktycznie patroli pieszych tam spokolnie pokrywała się kurzem. W ZOMO też miałem nową tą z dorobionymi uchwytami niestety musiałem ją zdać na koniec. ( też w sumie była mało używana z tego samego powodu). A jednak było na nich widac, że były używane.

dzielnicowy Mar 

Wysłany: 2011-02-07, 13:49   Re: raportówka

Miki1206 napisał/a:
W którym roku zaczęto wprowadzać raportówki bez uchwytów na pałkę?

Moja (niestety bez uchwytów) ma stempelek z 1983r, czyli wtedy już były (i) takie.
A skórzane futerały na kajdanki weszły do powszechnego użytku w chwilę po przemianowaniu MO na Policję Państwową. wcześniej jak to powiedział chyba Gomułka "Milicji nie trzeba kochać tylko się jej bać" :lol: (no jakoś w tym stylu), to głównie w milicji kryminalnej, SB (?) i w konwojach nosili kajdanki...
Z futerałami na RMG chyba było podobnie (tego nie jestem pewien) - przegródka w raportówce, kieszeń lub w ogóle!!!

Max Klinger

Wysłany: 2011-02-07, 15:09   

Na początku 1989 roku po zaliczeniu OSMO już taki pokrowiec na kajdanki miałem, dostałem go w komplecie z resztą uzbrojenia tj. P64 z wyciorem magazynkami i amunicją, pałką z uchwytem, RMG bez pokrowca maską p-gazową i latarką.Wszystko to niedawno razem ze mną odeszło na emeryturę ( tylko pistolet i magazynki były te same ;-) .Sprzęt po ZOMO musiałe zdać na koniec służby w tej formacji ( pałka, latarka, moro, kask, hełm,raportówkę, plecak i inne drobiazgi no i AKMS) i będacą na moim stanie Nysę. Resztę umundurowania dostałem na "nową drogę życia". Tak, że na poczatek miałem całą szafe mundurów, płaszczy itp.Do końca pozostał mi jedynie oryginalny pas główny, czapka ( jeszcze ta z ZOMO)solidne ocieplane skutery tego samego pochodzenia i pasek do spodni. Mundury które się " zbiegły :mrgreen: porozdawałem lub pozamieniałem tak, że na koniec miałem tylko jeden " galowy" na który zaraz znalazł się amator.

Miki1206 
Miki

Wysłany: 2011-08-14, 19:20   raportówka

Odświeżam troszkę temat ...interesują mnie mapy Milicyjne wkładane w raportówkę jak to wyglądało czy była to zwykła mapa miasta czy jakoś specjalnie podzielona na dzielnice? ;-)

Max Klinger

Wysłany: 2011-08-25, 05:32   

Plan miasta musiałeś mieć swój, to zawsze się przydawało. A do służby dostawało się plan trasy patrolu. Było to skserowany i powiększony wycinek zwykłego planu, na którym zaznaczono trasę patrolu i ważniejsze punkty zagrożenia. Patrol zmotoryzowany miał podobnie z tym, że rejon miał większy. Spotkałem się też z planem narysowanym odręcznie i skserowanym aby mógł dłużej służyć.

Miki1206 
Miki

Wysłany: 2011-08-30, 21:34   raportówka

W którym roku wprowadzono raportówki z uchwytem zapinane na 4 zapięcia( 2 u góry, 1 z boku i jedno od spodu) ,a kiedy raportówki zapinane na 3 zapięcia?

mac140 

Wysłany: 2012-02-04, 16:01   

Czy ktoś mogłby opisać dokładnie w której kieszeni co się przenosiło? Interesowałyby mnie też zdjęcia dokumentów noszonych w raportówce.

Odpowiedz do tematu