FORUM MILICYJNE Strona Główna FORUM MILICYJNE
WWW.MILICJA.WAW.PL

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Płaszcz sukienny
Autor Wiadomość
Elvis 
Kapral MO

Wysłany: 2011-01-27, 19:23   Płaszcz sukienny

Witam, nurtuje mnie sprawa płaszczy sukiennych, a dokładniej lat w jakich były używane. W przepisach ubiorczych z '55 jest płaszcz jednorzędowy, w '62 pojawia już dwurzędowy i, jeśli wierzyć przepisom, znika w '74 wraz z wprowadzeniem "sołtysówek". I tu pojawia się moje pytanie. Czy rzeczywiście te płaszcze wycofano w '74, czy, jak to się ma do wielu elementów umundurowania, używane były przez funkcjonariuszy jeszcze po tym okresie. Jeśli tak to czy macie szanowni koledzy jakieś potwierdzenia tego faktu?

Pozdrawiam Elvis

Max Klinger

Wysłany: 2011-01-27, 19:34   

Takie płaszcze były w użyciu jeszcze w 1989 roku. Z całą pewnością chodziłem w takim w czasie słuzb w OSMO Brzeg ( patrole piesze). W tym samym czasie pojawiły się szaro-niebieskie kurtki nowego wzoru i wyparły błyskawicznie płaszcze i bambrówy czyli sołtysówki. W samym ZOMO to raczej nie używaliśmy ich, choć wydano nam takie.

Sosul 

Wysłany: 2011-01-27, 21:43   

Przepisy późniejsze sam z ciekawości przejrzę, ale np. w WSN z lat '80 jest masa zdjęć milicjantów w płaszczach sukiennych dwurzędowych, sam mam dwa takie: jeden plutonowego i drugi młodszego chorążego i dam sobie głowę uciąć że produkowane po 1980 ;-) wrzucam dwa zdjęcia, nawet z naszego forum, będę miał czas to poszukam z WSN :-)

Elvis 
Kapral MO

Wysłany: 2011-01-27, 22:21   

Czyli płaszcze sukienne były produkowane i używane równocześnie z "sołtysówkami"? Do którego roku tak było?

zomol 
www.zomoza.kgb.pl

Wysłany: 2011-01-27, 22:26   

A jakże - trzymały sie mocno te płaszcze do 1990 roku a już fotoreporterzy "W służbie narodu" lubowali się w zdjęciach patroli w takich płaszczach. Z tego co wiem - we Wrocławiou były uzywane dosyć często. Poniżej zdjęcie z 1988 roku gdzie chyba to jakaś spontaniczna demonstracja i ściągnietqa kompania alarmowa:

Stefan Żeromski "Przedwiośnie"

Sosul 

Wysłany: 2011-01-27, 22:27   

Trudno mi podać rok ale dodaję zdjęcie z pogrzebu Papały - 1998 rok, płaszcz wygląda znajomo prawda? ;-) z kolekcji Zomola ;-)

Elvis 
Kapral MO

Wysłany: 2011-01-27, 23:53   

Już mam powoli jasny obraz. Wynika z tego, że płaszcze po roku '74 były nadal stosowane, jednak w bardziej "służbowych" czynnościach. Do zadań typowo terenowych wprowadzono "sołtysówki" (co by się łatwiej milicjantom biegało :mrgreen: ).

No to jeszcze jedno pytanie (z racji tego, że nie posiadam przepisów ubiorczych z '74). Do kiedy noszono palmy na płaszczach? Czy przepisy z '74 jeszcze to uwzględniały, czy całkowicie to zniosły? Czy szerokość taśmy dystynkcyjnej stosowanej w płaszczach była taka sama jak stosowana w bluzach mundurowych czyli 9 mm?

Sosul 

Wysłany: 2011-01-28, 00:04   

Myślę że przepisy te posiada Hermes, jest już jednak późno więc jutro poszukam co o tym pisze "oficjalnie" ;-) natomiast na płaszczach dwurzędowych, jakie były wykorzystywane już podczas manifestacji w 1968 roku nie noszono palemek. Nigdy się z czymś takim nie spotkałem, tylko na płaszczach starszego wzoru zapinanymi pod szyję. Oto zdjęcie z 1968 roku

Sosul 

Wysłany: 2011-01-28, 00:11   

Poza tym Płaszcz sukienny występuje w przepisach ubiorczych z 1975 roku :-)

http://www.naszswiat.info/showthread.php?tid=8036

a dokładnie: pozycja 3 na stronie 52, 54, 57, 58, 59 itd ;-) oraz na licznych planszach kolorowych

Elvis 
Kapral MO

Wysłany: 2011-01-28, 00:28   

W "Przepisach Ubiorczych Funkcjonariuszów Milicji Obywatelskiej" z dnia 04.04.1962r. Zarządzenie nr 67/62 MSW czytamy w Rozdziale V "Zasady noszenia oznak służby i innych oznak specjalnych" pkt 30:

"Szeregowcy, podoficerowie i oficerowie Milicji Obywatelskiej noszą na kołnierzu płaszcza sukiennego - palmę w kolorze matowo-srebrnym, umieszczoną w kątach kołnierza"

Może po drodze weszło jakieś rozporządzenie które zniosło ten przepis, dlatego już w '68 ich nie było...

HERMES 

Wysłany: 2011-01-28, 10:00   

W Zarządzeniu nr 75/69 MSW z dnia 30.10.1969r. „W sprawie przepisów ubiorczych funkcjonariuszów MO” [l.dz. AC-779/69, Mund. 7/69], w Rozdziale V palemki na płaszczu już nie są ujęte, jako obowiązujące. Nie spotkałem się z wcześniejszym przepisem, który by odwoływał stosowanie tego oznaczenia.

http://www.naszswiat.info...=46340#pid46340

Biuro Logistyki Policji KGP
Klub Kolekcjonerów Policyjnych
http://www.ipapolska.pl/kolekcjoner/
moja prezentacja
http://chomikuj.pl/hermes50

Sosul 

Wysłany: 2011-01-28, 11:55   

Elvis napisał/a:
W "Przepisach Ubiorczych Funkcjonariuszów Milicji Obywatelskiej" z dnia 04.04.1962r. Zarządzenie nr 67/62 MSW czytamy w Rozdziale V "Zasady noszenia oznak służby i innych oznak specjalnych" pkt 30:

"Szeregowcy, podoficerowie i oficerowie Milicji Obywatelskiej noszą na kołnierzu płaszcza sukiennego - palmę w kolorze matowo-srebrnym, umieszczoną w kątach kołnierza"

Może po drodze weszło jakieś rozporządzenie które zniosło ten przepis, dlatego już w '68 ich nie było...

Myślę że tutaj jets po prostu mowa o płaszczach jednorzędowych, wklejam zdjęcie z zomo Katowice, nie wiem który to rok ale zomowcy mają płaszcze zimowe w dwóch wersjach - jednorzędowe zapinane pod szyję i z palemkami "w kącie" i dwurzędowe, te późniejsze już bez palemek - takich z palemkami nie widziałem nigdy ;-)

zomol 
www.zomoza.kgb.pl

Wysłany: 2011-01-28, 13:04   

Spotkałem się z metalowymi palemkami na płaszczach dwurzędowych - we wczesnych latach 60-tych. Zdjęć muszę poszukać, ew. obrobić. Warto też dodać, ze w latach 80-tych XV kp. ZOMO Warszawa - tj. reprezentacyjna, nosiła na płaszczach sukiennych naszyte "palemki", a na lewym ramieniu naszyte naszywki "Milicja Obywatelska SUSW"

Stefan Żeromski "Przedwiośnie"

Elvis 
Kapral MO

Wysłany: 2011-01-28, 15:08   

Wrzuciłbym okładkę "Przepisów..." z których cytuję ale wyskoczyło mi: "Przekroczyłeś maksymalny limit uploadu (2 MB)" :shock: , tak więc odnośnie wypowiedzi Sosula pozwolę sobie zacytować kolejny fragment ww. rozporządzenia. Czytamy w Rozdziale VI "Ogólny opis zasadniczych przedmiotów wchodzących w skład umundurowania" pkt. 52:

"Płaszcz sukienny — dwurzędowy z kołnierzem wykładającym się wraz z wyłogami, cały na podszewce, w biodrach swobodny, w barkach podniesiony podkładami z waty. Przód płaszcza zapinany na 3 guziki płaszczowe. Z obu stron przodu płaszcza po bokach poniżej łokci wykonane są kieszenie z patkami w linii poziomej. Plecy ze szwem pośrodku, w którego dolnej części wykonany jest rozporek. W talii wszyte jest w szwy boczne dwuczęściowe spięcie wykonane na sztywniku i podszewce. Na lewej. części spięcia wykonane są dwie dziurki zapinające się na dwa guziki płaszczowe umieszczone na prawej części spięcia. Obie części spięcia są przestębnowane w linii stębnowania zasadniczego, u góry i u dołu, na przestrzeni 6,5 cm od szwów bocznych. Po obu stronach pleców założone są fałdy boczne nie zaprasowane, lecz tylko przestębnowane w talii w linii poziomej. Rękaw bez mankietu wykonany na podszewce. W dolnej części szwa łokciowego wykonany jest rozporek, na którym z wierzchu przyszyty jest jeden guzik płaszczowy. Przód płaszcza wykonany jest na sztywniku; pierś usztywniona włosianką; wyłożenie ramion i pach wykonane ze sztywnika nakrytego flanelą.
Płaszcz posiada naramienniki wszyte z rękawami, wykonane na sztywniku i podszewce.
W górnej części obu przodów podszewki wykonane są kieszenie wewnętrzne.
Przy krawędzi prawej części przodu na wysokości środkowej dziurki lewej części przodu wykonana jest dziurka do zapinania na duży guzik płaski.
Krawędzie kołnierza, wyłogów, dołu płaszcza, patek, kieszeni bocznych i spięcia tyłu płaszcza — przestębnowane są w odległości 15 mm od brzegu."

Nie ma wzmianki już o płaszczach jednorzędowych ;-)

Elvis 
Kapral MO

Wysłany: 2011-01-28, 15:17   

Jeszcze jedna ciekawa sprawa. Hermes podałeś link do zarządzenia i tam na stronie 33 jest zdjęcie funkcjonariusza w płaszczu sukiennym dwurzędowym i widać na kołnierzu palemki? To samo na stronie 35, 37 i 38... A całą sprawę zamyka rysunek ze strony 54 na którym widać zasady noszenia palemki na płaszczach sukiennych :mrgreen:

Odpowiedz do tematu