FORUM MILICYJNE Strona Główna FORUM MILICYJNE
WWW.MILICJA.WAW.PL

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Co to za beret ?
Autor Wiadomość
Szafran 
Hełmiarz

Wysłany: 2011-03-18, 17:12   

Idąc tym tropem można brać pod uwagę Nadwiślańskie Jednostki Wojskowe. Wszak orzeł na berecie jest wybitnie resortowy, a NJW podlegały MSW.

Obywatel PRL-u 

Wysłany: 2011-03-18, 22:09   

Szafran napisał/a:
Idąc tym tropem można brać pod uwagę Nadwiślańskie Jednostki Wojskowe. Wszak orzeł na berecie jest wybitnie resortowy, a NJW podlegały MSW.

Żołnierze NJW nosili orła wojskowego.

Porucznik 

Wysłany: 2011-03-20, 19:12   

Skłaniałbym się jednak do wersji funkcjonariuszki SW, chociaż czapki gabardynowe SW są koloru stalowoszarego i taki sam jest podkład orzełka o wzorze identycznym jak milicja. Czemu więc damski beret nie miałby być w takim samym kolorze ? Trzeba by dotrzeć do przepisów mundurowych SW i tu puszczam oko do Hermesa, może coś u was się znajdzie na ten temat ? ;-)

Szafran 
Hełmiarz

Wysłany: 2011-03-20, 21:20   

Jak już jesteśmy przy nakryciach głowy SW to swój kask wz. 76 pozyskałem właśnie od funkcjonariusza SW. Ponoć używali tego do tłumienia zamieszek. Miałem też wersję bez przyłbicy i orła ale wywędrowała do ludu.

mundurwp 

Wysłany: 2011-03-20, 21:26   

Mam w swoich zbiorach taki właśnie czarny beret z roku 1976 z metką na której jest napisane "BERET DAMSKI SW"

mundurwp 

Wysłany: 2011-03-20, 21:28   

ZDJĘCIE METKI

HERMES 

Wysłany: 2011-03-20, 21:46   

Czyli sprawa beretu się wyjaśniła
a co do przepisów... biblioteka moja bogata w milicyjne przepisy... troszkę monowskich... ale inne służby mundurowe w oko mi nie wpadały jakoś

Biuro Logistyki Policji KGP
Klub Kolekcjonerów Policyjnych
http://www.ipapolska.pl/kolekcjoner/
moja prezentacja
http://chomikuj.pl/hermes50

Porucznik 

Wysłany: 2011-03-21, 20:17   

Dzięki za pomoc !

zomol 
www.zomoza.kgb.pl

Wysłany: 2011-03-22, 08:40   

Szafran napisał/a:
Jak już jesteśmy przy nakryciach głowy SW to swój kask wz. 76 pozyskałem właśnie od funkcjonariusza SW. Ponoć używali tego do tłumienia zamieszek.

SW to jest bardzo ciekawa formacja, a w czasach obecnych chyba nawet ciekawsza niż w minionej epoce. Cały czas używają kamuflażu 'moro', ale zmienił się bardzo krój mundurów - na o wiele bardziej funkcjonalny. Teraz mają do dyspozycji dobry, i funkcjonalny sprzęt (obok kasków Moratexu-Polskóru - brytyjskie Argusy, czy starsze typy Romerów p-14, ponadto brytyjskie tarcze etc), choć w ostatnim czasie trafiłem na zdjęcia z jakiegoś ZK na północy Polski, gdzie używali jeszcze kasków wz.69. Jeśli będą zainteresowani - wkleję zdjęcia.

Stefan Żeromski "Przedwiośnie"

Moro 
Poborowy

Wysłany: 2011-03-22, 08:57   

Cytat:
Cały czas używają kamuflażu 'moro', ale zmienił się bardzo krój mundurów

A jeden z zakładów je szyjących znajduje się blisko mnie :-) . Zamierzam podjechać tam choćby z ciekawości, chciałbym też obadać możliwość odkupienia materiału (o ile jest on jeszcze "koszerny") lub nawet i zlecenia wykonania replik umundurowania milicyjnego ;-) .

mundurwp 

Wysłany: 2011-03-23, 09:27   

Ostatnimi czasy zdecydowanie łatwiej dotrzeć do przepisów mundurowych, bo publikowane są oficjalnie w Dz.U. Ja interesuję się mundurami niemal wszelkich służb, dlatego mam kilka egzemplarzy i SW, w razie potrzeby dołożę swoje trzy grosze do tematu. :arrow: Przy okazji poruszę ciekawy temat pasów skórzanych. W milicji lat 70-80 nie było chyba rozróżnienia na pasy oficerskie i podoficerskie jak w latach 50-tych, a z SW mam czarny skórzany pas podoficerski - czyli zapinany na taką samą sprzączkę z dwoma bolcami, ale bez środkowego bolca na pasie, identyczny jak opisany w przepisach MO z 1955r.

mundurwp 

Wysłany: 2011-03-23, 09:42   

Moro SW różni się wyraźnie od moro milicyjnego, chociaż występuje w różnych odcieniach, co producent, to inny odcień. Nie wiem, czy da się uszyć wiarygodną kopię, chociaż sama idea szycia kopi choćby dla celów rekonstrukcji jest jak najbardziej prawidłowa, bo trochę szkoda niszczyć historyczne egzemplarze. Małe rozmiary mora milicyjnego idzie jeszcze dzisiaj kupić za nieduże pieniądze.

Piotro 

Wysłany: 2012-07-20, 12:02   

Mam takie pytanie, czym się różniły spodnie sw od milicji?

Porucznik 

Wysłany: 2012-07-20, 18:36   

Inny materiał - inny odcień moro, tak samo jak w przypadku mundurów wojskowych. Co do kroju to się nie wypowiem, bo nie wiem czy były jakieś różnice.

Londyn jr. 
Sanitariusz SOR

Wysłany: 2014-11-14, 01:58   Mundury i berety Komandosów MO

Witam serdecznie ! Wydział Zabezpieczenia SUSW nosił zarówno granatowe jak i czarne berety. Mój śp. Ojciec miał czarny a jego dowódca granatowy. Mój ojciec ponadto był orędownikiem by komandosi MO nosili berety do munduru zarówno polowego jak i wyjściowego lub galowego. Do tych dwóch ostatnich miały być noszone stopnie jak w wojsku. Ponadto orzełki były zazwyczaj wzoru MON tj na tarczy amazonek. orzei tzw. państwowe pojawiły się na przełomie 88/89 r. Do dobrego tonu należało odpruwanie naszywek MILICJA. Często noszono kurtki tzw. Służby wodnej z rozpinanym kapturem z podszewka kapturka jak kołnierza kurtki US tj. granatowo czarnym. Zamówiono też eksperymentalne kurtki dwu stronne z jednej czarny z drugiej łaciate jak spadochron desantowy, kroju US z kołnierzem jak w M65ce kurtki występowały w wersji zimowej tj grube jak i letniej tj. cienkie. Serdecznie pozdrawiam Londyn Jr.

Odpowiedz do tematu