FORUM MILICYJNE Strona Główna FORUM MILICYJNE
WWW.MILICJA.WAW.PL

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Kolekcja Szafrana
Autor Wiadomość
Szafran 
Hełmiarz

Wysłany: 2011-04-07, 18:11   Kolekcja Szafrana

Nadszedł czas żebym i ja przedstawił swoją niewielką kolekcję. Na początek zaskoczę Was i zamiast hełmu 3 medale MSW- "Za zasługi w ochronie porządku publicznego", "X lat MSW", "XX lat MSW".
Ostatnio zmieniony przez Szafran 2011-04-07, 18:54, w całości zmieniany 1 raz  

Szafran 
Hełmiarz

Wysłany: 2011-04-07, 18:17   

Legendarny wz. 83 z wcześniejszej produkcji. Zauważyłem, że te z późniejszych partii i przeznaczone dla WOP miały znacznie cieńsze ścianki.

Szafran 
Hełmiarz

Wysłany: 2011-04-07, 18:26   

Mój ulubiony wz. 83 przejściowy. Dlaczego ulubiony??? Po prostu świetnie wygląda z przyłbicą od wz. 71.

Szafran 
Hełmiarz

Wysłany: 2011-04-07, 18:31   

Wz. 67\75 w oryginalnej barwie i po niechlujnej zmianie ustroju.

Szafran 
Hełmiarz

Wysłany: 2011-04-07, 18:35   

Trochę sfatygowany wz. 71 należący wcześniej do SW. Razem z nim pozyskałem zwykły "nocnik", który poszedł w Polskę. Nie posiadał orła (ani otworów pod montaż), ale za to miał spory ubytek lakieru...

Szafran 
Hełmiarz

Wysłany: 2011-04-07, 18:38   

Wz. 50 bez żadnych oznaczeń. Zidentyfikowałem go dzięki Porucznikowi, który miał taki hełm podczas rekonstrukcji Grudnia 70. Wcześniej myślałem, że był to marynarski model. Dopiero później dowiedziałem się, że wz. 50 przeznaczone dla MW miały farbę gładką a nie matową.

Szafran 
Hełmiarz

Wysłany: 2011-04-07, 18:48   

Na koniec mój dotychczasowy numer 1 w dziedzinie MO. Wz. 67 ZOMO. Praktycznie nie ma o tym hełmie informacji. Nie wiem nic o jego użyciu, liczbie wyprodukowanych egzemplarzy i krańcowej dacie użytkowania w MO. Wiem za to, że po wyposażeniu go w przyłbicę (tak jak brytyjskie Mk. IV w Irlandii Północnej) wyglądałby świetnie...

Porucznik 

Wysłany: 2011-04-08, 10:35   

Z tym hełmem wz 67 to jest zagadkowa sprawa. W zasadzie tylko w albumie Kijaka jest on opisany jako "pierwszy hełm dla ZOMO", co już samo w sobie jest bzdurą bo pierwsze hełmy dla ZOMO to były wz.50. Kijak niestety słabo orientował się w milicyjnych nakryciach głowy stąd sporo błędów w jego książce.
Zastanawiająca jest kolorystyka tego hełmu, zupełnie nie milicyjna. Jedynie orzeł państwowy wskazuje na takie przeznaczenie.
Moja teoria jest taka że hełmy te miały być wprowadzone do ZOMO zamiast 50-tek, wraz z wprowadzeniem mundurów moro. Może dlatego są w kolorystyce wojskowej, bo moro kojarzyło się z wojskiem... Nie przyjęły się jednak bo zomowcy woleli używać lekkich kasków motocyklowych. Naciągane to trochę, ale cóż ...

PS Jakbyś załatwił mi taki hełm wz 67 w malowaniu policyjnym to możesz liczyć na moją dozgonną wdzięczność :mrgreen:

Szafran 
Hełmiarz

Wysłany: 2011-04-08, 16:26   

"Kijak wielkim hełmiarzem był" i to jest niezaprzeczalne. Niemniej pierwsze wydanie jego książki wyszło w 1993 r. i faktycznie zwłaszcza w dziedzinie MO widać, że nie miał dojść do znawców tematu. Mam nadzieję, że w przyszłej monografii polskich hełmów zostanie to naprawione. No chyba, że ktoś zajmie się tworzeniem mojej wymarzonej pozycji "Milicja Obywatelska 1944-1989 - Barwa i Broń" będzie ten temat dobrze opracowany ;-)

Wracając do samego wz. 67 ZOMO to skórzana pilotka jest naprawdę luksusowo wykonana. Skóra wewnątrz i na zewnątrz jest bardzo dobrej jakości i dotychczas w żadnym polskim hełmie nie spotkałem się z czymś takim.

W innych egzemplarzach pojawiają się daty produkcji 1968 i 1969. I tak sobie teoretyzując to taki hełm nie powstał specjalnie do tłumienia zamieszek bo w tamtym okresie tak duże wystąpienia nie pojawiały się. Kupiłem ten hełm jako "kask motocyklowy LWP" i może faktycznie takie było jego przeznaczenie. Najbardziej nurtuje mnie kwestia czy taki hełm pojawił się podczas walk w Grudniu 1970. Oj przydałyby się jakieś zdjęcia milicjantów w tych hełmach.

Porucznik 

Wysłany: 2011-04-08, 18:38   

Też kiedyś myślałem że to jest hełm wojskowy, ale ten orzeł państwowy ...

zomol 
www.zomoza.kgb.pl

Wysłany: 2011-04-10, 09:22   

Szafran napisał/a:
W innych egzemplarzach pojawiają się daty produkcji 1968 i 1969. I tak sobie teoretyzując to taki hełm nie powstał specjalnie do tłumienia zamieszek bo w tamtym okresie tak duże wystąpienia nie pojawiały się. Kupiłem ten hełm jako "kask motocyklowy LWP" i może faktycznie takie było jego przeznaczenie. Najbardziej nurtuje mnie kwestia czy taki hełm pojawił się podczas walk w Grudniu 1970. Oj przydałyby się jakieś zdjęcia milicjantów w tych hełmach.

Trochę się z Tobą nie zgodzę - akurat te lata 1968-1969 to w MO wyciąganie wniosków po "marcu '68", w tych latach pojawiło się trochę nowego sprzętu - wyliczyć należy choćby tarcze ochronne, pałki szturmowe, mundury moro, modyfikacja kasków ochronnych..

Moja teoria jest jeszcze nieco inna - że to hełm, który miał służyć w trakcie realizowania przez MO działań przeciwko uzbrojonym przestępcom. W jednym z odc. "Psa Cywila" są sceny jak podczas pościgu za uzbrojonym przestępcom - F-sze na motocyklach mieli metalowe hełmy??

Piszesz Szafran, że skóra w hełmie jest bardzo dobrej jakości - może te hełmy były w fazie testów, może z powodów opłacalności powstało X sztuk, które trafiły do jednostek ZOMO, stwierdzono, że ich produkcja nie jest opłacalna i ich nie używano.

Z wiarygodnych źródeł wiem, ze w latach 90-tych w Oddziałach Prewencji testowanych było podaj 10 typów różnych tarcz ochronnych - w tym niemieckie, obracające się wokół własnej osi, tak, ze nie można było wykręcić ręki Policjantowi. Zdjęć brak, relacji F-szy pamiętających coś innego co byłoby miedzy tarczami ZOMO a obecnymi - brak. A były..

Stefan Żeromski "Przedwiośnie"

Szafran 
Hełmiarz

Wysłany: 2011-04-11, 17:59   

Cytat:
Trochę się z Tobą nie zgodzę - akurat te lata 1968-1969 to w MO wyciąganie wniosków po "marcu '68", w tych latach pojawiło się trochę nowego sprzętu - wyliczyć należy choćby tarcze ochronne, pałki szturmowe, mundury moro, modyfikacja kasków ochronnych..

:oops: Faktycznie zapomniałem o Marcu 68. Jako pokutę nakładam sobie przeczytanie kilku monografii o tych zajściach.

Co do samego hełmu to jeżeli faktycznie skórzana pilotka była zbyt droga, można z powodzeniem ją zastąpić fasunkiem od spadochronowego wz. 63.

Jestem zdania, że ten wz. 67 był jednak przeznaczony dla funkcjonariuszy "tłumiących". Świadczą o tym dwie cechy:
- skórzany nakarczek
- boczne osłony na wysokości kości policzkowych. Wypełnione są czymś twardszym i wg mnie są umiejscowione w miejscu potencjalnego uderzenia przez demonstranta.

Cytat:
Zdjęć brak, relacji F-szy pamiętających coś innego co byłoby miedzy tarczami ZOMO a obecnymi - brak. A były..

Znam ten ból... Ale nie poddawaj się w końcu uda się ustalić prawdę

Szafran 
Hełmiarz

Wysłany: 2011-11-06, 10:02   

http://allegro.pl/kask-he....html?source=oo

Taka samoróbka przed chwilą mi się trafiła. Podejrzewam, że na 95% nie był wykorzystywany przez Policję, ale po głowie kołacze mi się jedno słowo "Sezam"...

Spotkał się ktoś z czymś takim?

marian997 

Wysłany: 2011-11-06, 14:24   

bardzo ciekawy eksponat, pomieszanie różnych wzorów kasków :) wiesz coś więcej o nim ??

Szafran 
Hełmiarz

Wysłany: 2011-11-06, 15:06   

marian997 napisał/a:
bardzo ciekawy eksponat, pomieszanie różnych wzorów kasków :) wiesz coś więcej o nim ??

http://helmy.w8w.pl/polski%20wz.65.htm

Tylko nie wiadomo jak przyłbica wyglądała.

Odpowiedz do tematu