FORUM MILICYJNE Strona Główna FORUM MILICYJNE
WWW.MILICJA.WAW.PL

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Kolekcja Sebol
Autor Wiadomość
Sebol 

Wysłany: 2011-09-13, 01:06   Kolekcja Sebol

Witam,

To może na początek sprawca całego zamieszania, po przez które odnalazłem wasze forum gdy szukałem informacji właśnie o niej a konkretnie o patkach na kołnierzu :)

Bluza mundurowa wz.36/43 milicjanta wraz z identyfikatorem:

Pozdrawiam

Porucznik 

Wysłany: 2011-09-13, 09:43   

Ładna bluza I Armii WP, pierwszego wzoru z 1943, jednak oprócz blachy nie widzę żadnego wyróżnika milicyjnego ...

Sebol 

Wysłany: 2011-09-13, 10:12   

Porucznik napisał/a:
Ładna bluza I Armii WP, pierwszego wzoru z 1943, jednak oprócz blachy nie widzę żadnego wyróżnika milicyjnego ...

Witam, z tą bluza to jest taka historia, została "wyciągnięta" z likwidowanej izby pamięci w pewnym komisariacie. Nic przy niej nie kombinowałem i zakładam że wcześniej osobą którą przy niej mógł coś kombinować był sam właściciel (choć mogę się mylić).
Koledzy na forum odkrywca sugerowali że taki typ proporczyków mógł być wykonany samodzielnie przez milicjanta "dla zadania szyku".
Ja posiadam informacje że bluza ta należała do milicjanta, który "walczył z bandami".
Ile jest w tym prawdy w tej historii to nie potrafię powiedzieć ale jak już napisałem bluza w takim zestawieniu wisiała przez ponad 35 lat w izbie pamięci.
Niestety nie mam opaski MO (ktoś był szybszy).

Jeśli po przez numer odznaki można by było ustalić pochodzenie jej właściciela (komenda-miasto) byłby to jakiś punkt zaczepienia w dalszej weryfikacji tego fantu.

Pozdrawiam

Porucznik 

Wysłany: 2011-09-13, 11:48   

Jeżeli znasz historię i pochodzenie tego munduru, to zmienia postać rzeczy. Szkoda tej opaski ...

Sebol 

Wysłany: 2011-09-13, 15:19   

...niestety :(

To może jeszcze dorzucę taki zestaw...

;-)

Porucznik 

Wysłany: 2011-09-13, 16:18   

ciekawe mocowanie odznaki

HERMES 

Wysłany: 2011-09-13, 19:29   

Witaj Sebol.
Kurtka piękna. „Blacha” też. Jednak jest jeden dysonans. Wprowadzone Rozkazem nr 132 KG MO z dnia 01.09.1945r. „w sprawie wprowadzenia numerów milicyjnych” tarczki z numerem osobistym milicjanta służby zewnętrznej (tylko podoficerowie i szeregowcy) nie miały wybitego w górnym narożniku trójkąta numeru (arabska liczba) oznaczającego jednostkę szczebla wojewódzkiego (patrz zbiory marian997). Taki numer został na tarczce wdrożony na podstawie Rozkazu nr 313 KG MO „W sprawie wprowadzenia numerów służbowych dla funkcjonariuszy MO” z dnia 10.11.1948r.
Z powyższego wynika, ze do kurtki przyczepiona jest „blacha” z późniejszego okresu.
Nadmieniam, że numer rzymski oznaczający jednostkę szczebla wojewódzkiego nosiło się w tym okresie (lata 1945-1948) na naramiennikach – 10 cm powyżej wszycia rękawa.

Biało-czerwone proporczyki na stójce kołnierza są potwierdzone na zdjęciach z okresu od dnia powołania formacji do dnia 02.07.1945r. tj. do dnia wydania Rozkazu nr 111 KG MO „w sprawie wprowadzenia częściowych zmian w dotychczasowym umundurowaniu Milicji Obywatelskiej” (patrz linki)

http://s1.directupload.ne...13/n3sr9e65.jpg

http://www.naszswiat.info/showthread.php?tid=7734

Szkoda, że na kurtce mundurowej nie zachowało się oznaczenie z tego okresu w formie biało-czerwonego trójkąta naszytego na lewym ramieniu podstawą do góry z wyhaftowaną w kolorze niebieskim arabską liczbą jednostki oraz literami MO.

http://s1.directupload.ne...13/p6w27b39.jpg

Niestety nie posiadam żadnego – poza zdjęciami oraz oryginałem takiego emblematu – dokumentu potwierdzającego prawidłowość noszenia tych oznaczeń.

Niezależnie od powyższego gratuluje uratowania tak cennego zabytku.

Ps.
Ponieważ cały czas tworzę bibliotekę dokumentu związanego z okresem istnienia MO w latach 1944-1990 uprzejmie proszę wszystkich Was o udostępnienie wszelkich posiadanych w tej mierze materiałów do zeskanowania (po wykorzystaniu zwracam).

Biuro Logistyki Policji KGP
Klub Kolekcjonerów Policyjnych
http://www.ipapolska.pl/kolekcjoner/
moja prezentacja
http://chomikuj.pl/hermes50

Porucznik 

Wysłany: 2011-09-13, 19:51   

Ten trójkąt biało czerwony trochę mi koliduje z wprowadzoną w tym samym okresie tarczką z metalowymi literami MO, która zastąpiła biało-czerwoną opaskę. Może to jakaś radosna twórczość funkcjonariusza wykonana z braku regulaminowej naszywki lub w okresie przejściowym ?

Sebol 

Wysłany: 2011-09-13, 21:30   

Witam,
Dziękuje bardzo kolego Hermes za wyjaśnienie.
W ogóle ta blacha ma numer jednostki szczebla (teraz wiem co to - dzięki: ) jakby dobity bo cyfra "1" została wybita "do góry nogami" a potem poprawiona.

Co do tego paska mocującego odznakę to nie wiem czy ten pasek był oryginalnie z nią zaprojektowany?? Karabinek na pewno nie.Po odkręceniu nakrętki ukazało się podłużne nacięcie hmmm z tego co wiem to tą blachę raczej nie nosiło się na wierzchu?

A oto kilka zdjęć z uroczystości przy pomniku poległych funkcjonariuszy MO i SB:

cyt."W czasie potyczki oddziału "Bartka" z funkcjonariuszami MO pod Błatnią zginęło kilkunastu milicjantów (straty po stronie "Bartka") nie są znane. Na miejscu potyczki wzniesiono po latach pomnik ku czci milicjantów poległych w walkach z antykomunistyczną partyzantką".
http://pl.wikipedia.org/w...atach_1945-1948

...obecnie po pomniku praktycznie nie ma ani śladu (byłem tam 5 lat temu) bo upamiętnianie poległych funkcjonariuszy MO i SB kontra NSZ jest politycznie beee (no ja akurat mam inne zdanie, a pomnik ten mógł by zostać z odpowiednią tablicą uzupełniającą dlaczego tak było i co tam naprawdę zaszło) bo bądź co bądź to nasza historia czy to się komuś podoba czy nie.

Na miejscu tym obecnie stoi krzyż ale bez jakiejkolwiek informacji dlaczego...

Przepraszam za mały off top ;-)

Pozdrawiam

Porucznik 

Wysłany: 2011-09-13, 22:12   

Ten karabińczyk to raczej inwencja właściciela. W przypadku odznak spotkałem się jedynie ze skórzanymi języczkami umożliwiającymi podpięcie odznaki pod guzik kieszeni. Dotyczyło to też odznak za zasługi lub tzw. "absolwentek". Ale to też są nieregulaminowe mocowania, stosowane przez tych funkcjonariuszy którzy nie chcieli dziurawić sobie munduru.

Sebol 

Wysłany: 2011-09-14, 10:47   

Tak zgadzam się, ale nie należy zapominać o funkcjonariuszach służby kryminalnej, którzy często nie nosili mundurów podczas służby. Posiadam portfel cywilny z wyraźnie odbitym śladem po noszeniu takiej odznaki, jak tylko będę w kraju zrobię fotki.

Pozdrawiam

marcinfire 
GRYZLI

Wysłany: 2011-09-14, 11:24   

wtrącę moje "trzy grosze" co do munduru który przedstawiłeś...

Nie siedzę aż tak głęboko w temacie jak Porucznik czy Hermes, ale same wątpliwości jakie oni przytaczają powodują aby zastanowić się w jakich okolicznościach ten mundur został pozyskany do izby pamięci, kto go tam umieścił itd? chodzi o to, iż niejednokrotnie spotkałem się z eksponatami w izbach pamięci, czy to wojskowych czy też "innych służb", baaa nawet w muzeach, że były wstawiane, bo akurat... była potrzeba zaakcentowania jakiegoś konretnego faktu w danym zbiorze. Nie liczono się wówczas z wartościami historycznymi danego eksponatu, tak też powstawały różne fanty na miarę bardziej czegoś na wzór rekwizytu filmowego niż eksponatu muzealnego. Być może było tak też w przypadku tego munduru?
Spotkałem się kilka razy z dosyć dziwnymi elementami różnych sal tradycji związanych ze strażami pożarnymi, np. zawieszono na wieszaku wspaniały mundur z okresu lat 50-tych, jednak... buty do niego były wstawione już raczej z okresu 80' (aczkolwiek ściochrane równo i laik nie pojął błędu), pas z toporkiem również 80', hełm również... eksponat wspaniale wyglądał niestety laik nie dopatrzył się niczego, zaś ktoś kto zna temat szybko pojął że coś nie tak, ale...
Zależy jak by został eksponat opisany, bo szczerze mówiąc np. OSP jeździło we wszystkim i jak chciało, z resztą teraz też nie zawsze są te sprawy unormowane, więc... jak to mówią nigdy nie mów nigdy ;-)
Podobnie może być z tym mundurem...
Niewątpliwie przedstawia on ciekawy element kolekcji, z całą pewnością jest stary, jednak nie wiadomo czy aby właśnie zaakcentować konkretny temat wystawy, ktoś nie użył go jako munduru MO, ozdabiając go np. blachą trójkątną, brakującą opaską itd???
Są to jedynie moje skromne przypuszczenia i może okazać się, że akurat ktoś faktycznie w danym okresie w tym mundurze pełnił służbę w MO???
Trzeba szukać, pytać, sledzić... może coś się uda więcej wyciągnąć w tym temacie???
Zwyczajnie warto ;-)
Ostatnio zmieniony przez marcinfire 2011-09-14, 11:35, w całości zmieniany 1 raz  

Porucznik 

Wysłany: 2011-09-14, 11:29   

Też tak mogło być. W Muzeum Woli w Warszawie, w gablocie dotyczącej Powstania Warszawskiego wśród różnych egzemplarzy broni i wyposażenia leży ładownica do ... AKMS !
Fakt , wygląda jak wykop z poligonu ale nie zmienia to faktu że wiedza osoby która robiła tę ekspozycję pozostawia wiele do życzenia...

Tak czy siak, czy jest to mundur noszony przez milicjanta czy nie, jest to i tak bardzo cenny eksponat pochodzący jeszcze z okresu II Wojny Światowej, na co wskazują guziki z tzw. "kuricą".

Sebol 

Wysłany: 2011-09-14, 12:31   

Witam,

Oczywiście że takiej ewentualności, o której pisze marcinfire nie można wykluczyć bo składaki w naszych muzeach to większość niż egzemplarze typowo frontowe. Należy mieć na uwadze fakt ze często weterani sami przyozdabiali mundury - przerabiając je na tzw. kombatanckie gdzie liczył się przede wszystkim wygląd i szyk.
Były też mundury teatralne - odpowiednio upiększane.

Jak mi się wydaje moja kurtka raczej nie była kombatancką, ani teatralną bo któż chciałby się w takim "łachmanie" oficjalnie pokazać. To w jakim stanie trafiła do izby pamięci MO - chyba się nie dowiemy - czy były na niej te proporczyki czy nie tego chyba też.

Jedna rzecz jest teraz pewna (dzięki wiedzy Hermesa ;-) ), że w takiej konfiguracji kurtka jak najbardziej mogła być jeśli chodzi o obszycia. Na lewym rękawie jest kilka dziurek które mogły by świadczyć że coś tam kiedyś było - ale równie dobrze mogą to być po prostu ślady zużycia materiału/zniszczenia.

Można też snuć przypuszczenia dlaczego właściciel nie zacerował powstałych uszkodzeń na ramieniu i rękawie - może nie zdążył?, może został ranny w akcji i nie powrócił już do służby, a może po prostu dostał nową bluzę, a ta jakąś drogą wylądowała w izbie pamięci.
Osoba od której pozyskałem ten fant twierdziła że właściciel walczył z tzw."bandami" - prawdopodobnie taka była cześć ekspozycji lub przypisek pod fantami.

Wraz z kurtką w "komplecie" była rogatywka, pas oraz kabura do rewolweru - jednak elementy te mogły zostać dodane dla podniesienia wyglądu całej sylwetki.

...na doszytej podpince kołnierza widać ślad rdzy - prawdopodobnie to pozostałość po statywie na którym mundur z czapką i całą resztą był wystawiany.

Pozdrawiam

Porucznik 

Wysłany: 2011-09-14, 16:43   

Możesz wrzucić zdjęcia tego pasa z kaburą ?

Odpowiedz do tematu