FORUM MILICYJNE Strona Główna FORUM MILICYJNE
WWW.MILICJA.WAW.PL

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Kolekcja Sebol
Autor Wiadomość
Sebol 

Wysłany: 2011-09-14, 19:59   

W sumie zestaw LWP :

;-)

marcinfire 
GRYZLI

Wysłany: 2011-09-14, 21:32   

Nie to żebym itd. ale taki pasek jakieś kilka lat temu widziałem u mojego Taty w szafie, serio, wygląda znajomo ;-) , oczywiście dodam, że nie służył w LWP w dyskusyjnym okresie, tylko 69-99 r., oczywiste, że takiej kabury do kompletu nie znalazłem w tej że szafie :mrgreen: .

Przyznać się muszę, że nawet nie sądziłem, iż ten pasek ma coś wogóle wspólnego z LWP, raczej kojarzyłem go z latami młodzieńczymi mojego Taty z okresu technikum, albo zwyczajnie pasek ten jest jedynie podobny do tego... niebawem sprawdzę, bo aż mi w głowie jeździ skąd, kto, gdzie i dlaczego, a to tylko pasek...

Sebol 

Wysłany: 2011-09-14, 22:51   

He,he to szukaj bo może się okazać że masz fajny fant i nawet o tym nie wiedziałeś ;-)

Pas ten to tzw. wersja oszczędnościowa, głównie dla szeregowych LWP, produkowany i w użyciu do końca lat 40-tych.

Pozdrawiam

HERMES 

Wysłany: 2011-09-15, 14:56   

Porucznik napisał/a:
Ten trójkąt biało czerwony trochę mi koliduje z wprowadzoną w tym samym okresie tarczką z metalowymi literami MO, która zastąpiła biało-czerwoną opaskę. Może to jakaś radosna twórczość funkcjonariusza wykonana z braku regulaminowej naszywki lub w okresie przejściowym?

Ten biało-czerwony trójkąt (o ile jest regulaminowy, a z informacji gdzieś zaczerpniętej wynika, że taki rzeczywiście miał być) nie koliduje. Takie oznaczenia miały być noszone do czasu wejście w życie Rozkazu nr 111 KGP.

Sebol napisał/a:
…Co do tego paska mocującego odznakę to nie wiem czy ten pasek był oryginalnie z nią zaprojektowany?? Karabinek na pewno nie.Po odkręceniu nakrętki ukazało się podłużne nacięcie hmmm z tego co wiem to tą blachę raczej nie nosiło się na wierzchu?...

Z moich informacji wynika, że przy wydawaniu znaczka rozpoznawczego wprowadzonego Zarządzeniem nr 106/58 MSW z dnia 07.06.1958r. „w sprawie wprowadzenia do użytku służbowego w Milicji Obywatelskiej znaczka rozpoznawczego”
http://www.naszswiat.info/showthread.php?tid=7827
dołączano także pasek skórzany koloru brązowego z klamerką. Przewidziano taki sposób mocowania wykonując w znaczku – w jego górnej części – odpowiednią szczelinę. Takimi znaczkami posługiwali się funkcjonariusze służb niemundurowych. Należy jednak pamiętać, że częste używanie znaczka powodowało szybkie zużywanie się paska i dlatego nieestetycznie wyglądające paski funkcjonariusze we własnym zakresie zastępowali innymi mocowaniami. W którymś z postów – chyba Porucznik, ale nie jestem pewien – pisał o srebrnym lub posrebrzanym łańcuszku.

Sebol napisał/a:
…Na lewym rękawie jest kilka dziurek które mogły by świadczyć że coś tam kiedyś było - ale równie dobrze mogą to być po prostu ślady zużycia materiału/zniszczenia.

Uznając prawidłowość noszenia na lewym rękawie oznaczenia w formie odwróconego trójkąta w biało-czerwonych barwach należy też dodać, że w takim przypadku – w pierwszym okresie umundurowania noszonowgo przez funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej, czyli od dnia 07.10.1944r. do dnia 09.10.1948r. w tym miejscu występuje oznaczenie formacji. Wprowadzenie Rozkazem Specjalnym nr 82 KG MO z dnia 30.09.1948r. „w sprawie wprowadzenia nowego umundurowania koloru stalowego dla funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej”
http://www.naszswiat.info/showthread.php?tid=7815
nowego munduru spowodowało utracenie ważności przez wszystkie dotychczasowe oznaczenia. Dlatego też te dziurki mogą być pozostałością po oznakach formacji, a nie zostały zacerowane z uwagi na wydanie nowego umundurowania.

Pozdrawiam

Ps.
A co do oceny eksponatów muzealnych – popieram słowa marcinfire’a

Biuro Logistyki Policji KGP
Klub Kolekcjonerów Policyjnych
http://www.ipapolska.pl/kolekcjoner/
moja prezentacja
http://chomikuj.pl/hermes50

Eneasz 

Wysłany: 2011-09-15, 14:56   

Fajny pasek, istniała jeszcze starsza oszczędniejsza wersja gdzie zamiast skóry była guma. Niestety bardzo mało się już ich zachowała tak jak i kabur do Naganta.

Sebol 

Wysłany: 2011-09-15, 18:21   

Eneasz napisał/a:
Fajny pasek, istniała jeszcze starsza oszczędniejsza wersja gdzie zamiast skóry była guma. Niestety bardzo mało się już ich zachowała tak jak i kabur do Naganta.

Tak dokładnie były takie, ale prawdopodobnie była to produkcja radziecka, polskie były właśnie brązowe.

Hermes - dokładnie jest tak jak napisałeś, ten pasek jest w opłakanym stanie, ale właśnie posiada małą klamerkę (bez bolca) na jednym końcu, a na drugim jest to nacięcie zakończone wyraźnie otworem po jednej stronie.

Pozdrawiam

Sebol 

Wysłany: 2011-10-03, 15:35   

Witam, jeszcze kiedyś dostałem od pewnego pana policjanta taki oto breloczek...

;-)

Sebol 

Wysłany: 2012-04-26, 22:04   

Witam, po dłuższej nieobocności :)

Dorzucam do kolekcji kilka fantów:

...bluza, krawat, spodnie, kabura, pałka, lizaki) należały do człowieka ze zdjęcia z mojego profilu.

Baloniki, jeden w pełni kompletny z całą zawartością, dwa - wybrakowane ale nie ułamane, trzeci otwarty i chyba był dmuchany.

Pozdrawiam

Porucznik 

Wysłany: 2012-04-26, 22:07   

Sebol napisał/a:

...bluza, krawat, spodnie, kabura, pałka, lizaki) należały do człowieka ze zdjęcia z mojego profilu.

A ja myślałem że to ty ! :-D

Porucznik 

Wysłany: 2012-04-26, 22:08   

Możesz wrzucić zdjęcie samej kabury ? To zdaje się jest pierwszy wzór operacyjnej do TT-tki, ze stałym paskiem nośnym ?

Sebol 

Wysłany: 2012-04-26, 22:19   

Tak myślałem, że to chyba do TT bo strasznie długa i wygląda na starą.

Niemniej wygląda na to, że ktoś tam również coś innego pakował bo są ślady po jakiś dodatkowych zapięciach...

I jeszcze takie pamiątki:

Pozdrawiam

Porucznik 

Wysłany: 2012-04-26, 22:47   

Tak to TT-ka, chociaż trochę inna niż ta którą mam w kolekcji.

Obywatel PRL-u 

Wysłany: 2012-04-29, 11:24   

Porucznik napisał/a:
Tak to TT-ka, chociaż trochę inna niż ta którą mam w kolekcji.

Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie metalowej opaski która ułatwia włożenie pistoletu.

Sebol 

Wysłany: 2012-07-21, 22:14   

Witam,

Taka ciekawostka, katalog wydany przez Wydawnictwo Zakładu Kryminalistyki Komendy Głównej MO Warszawa 1974 z serii Biblioteka kryminalistyczna 19 /Do użytku wewnętrznego/.

Katalog zawiera 91 plansz ze zdjęciami dwóch stron broni wykonanych w skal 1:1 jak brzmi opis w książeczce/spisie.

Zdjęcie zrobione komórką, przepraszam ale zepsuł mi się aparat :oops:

;-)

Porucznik 

Wysłany: 2012-07-21, 22:26   

Mógłbyś to zeskanować ?

Odpowiedz do tematu