FORUM MILICYJNE Strona Główna FORUM MILICYJNE
WWW.MILICJA.WAW.PL

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Zadyma, Kraków 1991 i parę ciekawostek
Autor Wiadomość
zomol 
www.zomoza.kgb.pl

Wysłany: 2011-11-16, 16:21   Zadyma, Kraków 1991 i parę ciekawostek

Znalazłem przed chwilą na You Tube archiwanna nagranie z zadymy w Krakowie, pod konsulatem ZSRR w marcu?? 1991 roku:

"Zadyma" Kraków,1991r.Konsulat ZSRR-wspólna akcja FMW KPN VIP NZS pod hasłem " Wolna Litwa "

Ciekawostką jest dla mnie m.in. 9:34 - czyli coś co myślałem, że nie funkcjonowało "w epoce" tj. malowanie na tarczach "grafitowych" napisu "MILICJA".. Ano właśnie - rok 1991, radiowozy już "policyjne", a tarcze.. jak widac.. W tłumie także słychac "nie zabierac milicjantom czapek".

Stefan Żeromski "Przedwiośnie"

zomol 
www.zomoza.kgb.pl

Wysłany: 2011-11-16, 17:30   

Poszperałem troche i jeszcze znalazłem takie zdjecia:

Porucznik 

Wysłany: 2011-11-16, 17:35   

Na tarczach są napisy POLICJA, słaba jakość i trochę się zlewa ale to na pewno nie MILICJA. Natomiast orzełki na czapkach mają milicyjne, no chyba że dorobili sobie korony, czego nie widać, ale raczej wątpię ...

marian 

Wysłany: 2011-11-16, 17:43   

Ja tam widzę bardziej napis przemalowany na Policja na tych tarczach...

Porucznik 

Wysłany: 2011-11-16, 17:58   

to chyba raczej naklejki, tak mi się wydaje

wolfik 

Wysłany: 2011-11-16, 18:19   

Bożydar ma ciągłe skłonności do konfabulacji , nie po raz pierwszy zresztą ...

kosa 

Wysłany: 2011-11-16, 19:41   Zadyma, Kraków 1991 i parę ciekawostek

W trakcie oglądania zuważyłem funkcj. Plutonu Specjalnego(5:52 i 8:40).Czy brali czynny udział w działaniach,czy tylko stali i blokowali?

HERMES 

Wysłany: 2011-11-16, 19:53   

Korona została przywrócona 31 grudnia 1989 r. ustawą z dnia 29 grudnia 1989 r. o zmianie Konstytucji Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (art. 1 p. 19)). Jednakże nowy wzór godła został wprowadzony dopiero 22 lutego 1990 r. ustawą z dnia 9 lutego 1990 r. o zmianie przepisów o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej.
Wtedy milicjanci dohaftowywali orzełkowi koronę. Z dniem 01.08.1990r. wprowadzono na czapkę orła w koronie tłoczonego w metalu. Wymiany dokonano bardzo szybko.

Biuro Logistyki Policji KGP
Klub Kolekcjonerów Policyjnych
http://www.ipapolska.pl/kolekcjoner/
moja prezentacja
http://chomikuj.pl/hermes50

Porucznik 

Wysłany: 2011-11-16, 20:08   

No właśnie, więc jak to możliwe że tu, w 1991 roku, mają wciąż haftowane milicyjne orły ?

sanchez 

Wysłany: 2011-11-16, 21:04   

Na allegro jest czapka wyjściowa wyprodukowana w 1992 roku, a na guzikach od paska w dalszym ciągu są orły bez korony :-) Przepisy jedno a życie swoje.

Porucznik 

Wysłany: 2011-11-16, 23:14   

Guziki bez korony można jeszcze dziś spotkać na mundurach wyjściowych niektórych policjantów, ale orły jak napisał Hermes były zmienione dosyć szybko

Sylwek 
szeregowy

Wysłany: 2011-11-17, 10:38   

Na ostatniej imprezie rodzinnej kuzyn (wstępował do prewencji w 1990 r. więc pierwsze wyposażenie dostał w pełni milicyjne) opowiadał mi, że jeszcze pod koniec lat 90-tych chodził na patrole w zimowej zomowskiej czapce z orłem bez korony i nawet się nie trudził coby mu takową "dokleić". Co prawda były to już rzadkie przypadki, i niby przełożeni się o to czepiali, ale uchodziły i wcale nie on jeden w takiej czapce biegał.

zomol 
www.zomoza.kgb.pl

Wysłany: 2011-11-17, 13:02   

Porucznik napisał/a:
No właśnie, więc jak to możliwe że tu, w 1991 roku, mają wciąż haftowane milicyjne orły ?

Mi się wydaje, że jest to związane z tym, że nowe mundury z policyjnymi emblematami pojawiły się w połowie 1991 roku, a do tego czasu siła rzeczy musiało być używane to co było.

wolfik napisał/a:
Bożydar ma ciągłe skłonności do konfabulacji , nie po raz pierwszy zresztą ...

Oj, no niewyraźne nagranie było, może się taka pomyłka zdarzyć. Od tego jest chyba Forum, żeby dyskutować i wyjaśniac różne rzeczy, a nie wytykać sobie pomyłki. Odnośnie "konfabulacji" byłbym wdzięczny, za bierzące ich wyjaśnianie w roznych wątkach, bo potem się takji zarzut nieprzyjemnie czyta. Domyślam się, co prawda o co chodzi, ale jeśli cos wiem z 2 niezależnych źródeł to bede obstawał przy swoim, a argument "nie, nie było, bzdura" jest dla mnie ciut niewystarczający.

HERMES 

Wysłany: 2011-11-17, 20:17   

Z dniem 10.08.1990r. weszły w życie akty prawne określające oznaczenia na mundurze nowo powołanej formacji porządku publicznego, czyli POLICJI. Wszystkie te dokumenty zostały przyjęte i opublikowane jeszcze przed wejściem w życie ustawy O Policji, czyli przed 01.08.1990r. Ponadto transformacja polityczna Polski dokonana w 1989r. jednoznacznie wskazywała na konieczność zmian. Dlatego też nad oznaczeniami, kolorem munduru i nazewnictwem stopni zaczęto pracować znacznie wcześniej, niż wprowadzono planowane zmiany w życie.
Przygotowano odpowiednia ilość oznaczeń stopni, korpusówek, naszywek z napisem Policja, metalowego orła w koronie na czapkę oraz gładkich otoków. Z moich informacji wynika, że każdy policjant mógł w ciągu miesiąca wymienić oznaczenia stare na nowe. Nie dotyczyło to jedynie guzików. Wydawane z dotychczasowych zapasów umundurowanie w niczym nie różniło się od milicyjnego. Ja sam miałem gabardynową kurtkę mundurową milicyjną i do końca służby w 2009r. nie wymienione guziki. Nowe zamówienia mundurowe już miały guziki z orłem w koronie.
Pozostawianie niewłaściwych oznaczeń na mundurze uważam za wielkie niechlujstwo policjanta, który do tego dopuścił. Ponadto negatywnie oceniam w tej mierze przełożonych, którzy takie przypadki tolerowali szczególnie, że dostępność nowych oznaczeń była powszechna i bez kłopotu. Policjanci bez zmienionych oznaczeń nie mieli prawa pokazywać się w starym mundurze.

Zomol, mylisz się odnośnie nowego munduru. Jego nowe elementy zostały wprowadzane dużo później. Natomiast już we wrześniu 1990r. został powołany zespół do opracowania nowego wzoru munduru oraz oznaczeń, z prac którego w 1992r. powstał jedynie w formie projektu testowanego na przełomie lat 1992/1993 nowy wzór umundurowania, który jednak nie został wprowadzone w życie.

Sylwek. Korony nie bardzo było jak dokleić. Dostawało się nowego orła z koroną, metalowego na wąsy, o całkowicie innym wzorze graficznym i się na nakryciach głowy wymieniało.

Biuro Logistyki Policji KGP
Klub Kolekcjonerów Policyjnych
http://www.ipapolska.pl/kolekcjoner/
moja prezentacja
http://chomikuj.pl/hermes50

Porucznik 

Wysłany: 2011-11-17, 20:35   

To w takim razie skąd te milicyjne orły na czapkach prewencji w 1991 roku ?

Odpowiedz do tematu